YÖK Başkanı'ndan milyonlarca adayı sevindiren haber!

Korona virüsü hiç şüphesiz ki pek çok önceden belirlenen tarihlerin değişmesine neden olduğu gibi YKS tarihinin de değişmesine neden oldu.

YÖK Başkanı'ndan milyonlarca adayı sevindiren haber!

Korona virüsü hiç şüphesiz ki pek çok önceden belirlenen tarihlerin değişmesine neden olduğu gibi YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) sınav tarihinin de değişmesine neden oldu. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, 2020 YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) adaylarının yüzünü güldürecek açıklamaları sosyal medya hesabı olan Twitter’dan YKS adaylarına duyurdu. Yekta Saraç, bu sevindiren durumların sadece bu yıla mahsus olduğunu altını çizerek belirtti .

YKS  sınavının 1. oturumu olarak sayılan TYT (Temel Yeterlilik Testi) sınavı geçen yıllarda 135 dakikalık bir süre içerisinde gerçekleşmekteydi. Yekta Saraç, sadece bu yıla mahsus olarak 30 dakika daha ilave edilip 165 dakikaya çıkarıldığını duyurdu.

Bununla birlikte lisans programlarını tercih edebilmek için alınması gereken minimum baraj puanın da 180’den 170’e indiğini yine Twitter hesabından bu seneki YKS adaylarına duyurdu. Bu karar ile birlikte 112 ila 195 bin adayından ek kontejan sistemi ile lisans programına kayıt olabileceği ön görülmekte.

Bu senenin olumsuzluğunu sınava yansıtmamak için sınavı olabildiğince avantajlı bir sınav olarak formüle edildiğini açıklayan YÖK (Yükseköğretim Kurulu) Başkanı Yekta Saraç; “Üniversite sınavı Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun görüşleri doğrultusunda koruyucu önlemler alınarak en uygun şartlar da yapılacaktır’’ dedi.

Sınav ne zaman ve nasıl gerçekleşecek?

Korona virüsü ile birlikte sınavın ne zaman ve nasıl gerçekleşeceği de başta adaylar ve veliler olmak üzere pek çok kişi için merak konusu olmuştu. Korona’ dan önce 20 – 21 Haziran olarak belirlenen sınavda korona virüsünün yayılma hızına bağlı olarak adayların bu dönemdeki psikolojik durumları göz önüne alınarak 25 - 26 Temmuz ‘a ertelenmişti. Bu ertelenmenin tek amacı sınava girecek olan adayların bu durumdan en az şekilde etkilenmesini sağlamak amacıyla alınmış bir karardı. Ancak ülkemizdeki vaka seyrinin giderek azalması , yavaş ve temkinli bir şekilde normal hayata geçiş döneminin sağlanması konuları gündeme geldikçe gözler YÖK (Yükseköğretim Kurulu)’ ün vereceği karara çevrilmişti.

YÖK (Yükseköğretim Kurulu), virüs vakalarının giderek azalması sonucu olarak normal hayata geçiş döneminin sağlanacağı zaman zarfında ilk sınav tarihi olarak belirlenen 20 – 21 Haziran’dan bir hafta sonraya  27 – 28 Haziran’ı son belirlenen sınav tarihi olarak duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2020, 17:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER