Yamanel: “Salgın Sürecinin 4 Kuralı”

Prof. Dr. Levent Yamanel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk defa dile getirdiği salgının “yeni normal” süreci hakkında genel değerlendirmelerde bulundu.

Yamanel: “Salgın Sürecinin 4 Kuralı”

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Levent Yamanel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk defa dile getirdiği salgının “yeni normal” süreci hakkında genel değerlendirmelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, normalleşme süreciyle ilgili açıklamada bulundu ve ilk kez “yeni normal süreç” döneminde hayata geçecek kurallar bütününden bahsetti. GATA Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı olan, Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ifadesini ettiği yeni normal süreç döneminde uygulanacak kurallar hakkında açıklamalar yaptı.

Kuralları korumak gerek

Prof. Dr. Levent Yamanel, hiçbir şeyin eskisi ile aynı olmayacağını dile getirerek, “Eğer etkisi yüksek bir aşı veya etkileyici bir tedavi yöntemi bulunmadıktan, global bir bağışıklık olmadıktan sonra bizlerin mutlaka alış veriş merkezleri de, okullar da açılsa mutlaka sosyal mesafeyi korumamız gerekmektedir. İzolasyona, maske takmaya ve hijyen kurallarına uymak gerekiyor. Eğer biz bu temel olarak bu kurallara uyarsak herhangi bir artış olmaz. Fakat belirtilen kuralları uygulamak konusunda gevşetme yaşarsak işte o zaman yeniden salgınların ve salgınlara bağlı olan hastalık sayılarınının artabileceğini söyledi.

Tedbiri bırakmamak gerekiyor

Prof. Dr. Levent Yamanel, corona virüsünden korunabilmek adına almış olduğu tedbirlerde kesinlikle esneklik sağlamadığını belirtti. ”Aynı şekilde kurallar devam ediyor. Ellerimi yıkıyorum, maskemi takıyorum ve sosyal mesafemi olabildiğince korumaya dikkat ediyorum. Vaka ve ölüm oranlarında düşüş hayli arttı” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu doğrultuda yoğun bakıma girmiş olan hasta sayılarımız, karantinada bulunan hasta ve vefat eden hasta sayılarımız çok fazla sayıda azalma gösteriyor. Bunlar bir hayli mutluluk verici olaylar. Bunlar artık en üst düzeyi ve platoyu gördüğümüz, azalma evresine girdiğimizi gösteren resmi bulgulardır. Bu durum çok mutluluk veriyor. Ancak bunun kesinlikle rehavet yaratmaması gerekmektedir. Mutlaka tedbirlere aynı şekilde devam etmemiz gerekmektedir.” ifadelerini kullandı.

Aşı yapımı

Türkiye’de ve dünyada korona virüs aşı yapımına da vurgu yapan Yamanel; “Aşı çalışmaları bütün ülkelerde davam ediyor, tüm dünya yarış içerisinde. Güzel çalışmalar gerçekleştiriliyor, bu yüzden asla ümidimizi kaybetmedik. En kısa sürede aşı üretilip, virüs ortadan kaldırılacak.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2020, 17:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER