Türkiye en büyük konteyner gemisini ağırlıyor

Bu güne kadar yapılmış en büyük konteyner gemisi olarak sayılan MSC Tina isimli gemi, Kocaeli’nin Körfez ilçesindeki limana ulaştı.

Türkiye en büyük konteyner gemisini ağırlıyor

Bu güne kadar yapılmış en büyük konteyner gemisi olarak sayılan MSC Tina isimli gemi, Kocaeli’nin Körfez ilçesindeki limana ulaştı. Pazartesi günü akşam vaktinde limana girmiş olan gemi, kısa bir süre sonra limanda ayrılacak. Geminin uzunluğu tam tamına 400 metredir. Gemi tam yük halindeyken, dünyanın en büyük yapıtından 60 kat daha büyük bir hale gelmektedir. Yükleme boşaltma işleminin ardından gemi, limandan ayrılacaktır.

Corona virüs salgını nedeni ile önleyici tedbir uygulamalarının sürdüğü Türkiye’ de, bir yandan da ticari faaliyetler hızlı bir şekilde sürmeye devam ediyor. Bu süre içerisinde Türkiye limanları, tarihinin en büyük konteyner gemisini misafir ediyor.

Uzunluğu 400 metre

Dünya’ nın en büyük konteyner gemisi olarak bilinen 19 bin 224 TEU’luk MSC Tina gemisi, Kocaeli’nin Körfez ilçesinde bulunan DP World Yarımca limanına demir attı. Maersk ve MSC konteyner taşımacılığı hatlarının bir araya gelmesi ile oluşturduğu 2M konsorsiyumunun Uzak Doğu’ dan gerçekleştirdiği seferlerine giren 398.4 metrelik gemi, Yarımca’da bulunan limana demir atmış durumda. Pazartesi akşamı limana yanaşmış olan gemi, kısa süre sonra yola tekrardan koyulacak. Korona virüs nedeni ile geminin, Türkiye sınırlarında pek fazla durmaması uygun görülmüştür. Korona virüs pandemisi sebebi ile de, dünyanın en büyük gemisi MSC Tina, yükleme boşaltma işleminden hemen sonra limandan ayrılacak.

4,5 futbol sahası büyüklüğüne sahip

Pazartesi günü, Yarımca’da bulunan limana ulaşan devasa geminin, yükleme ve boşaltma gibi işlemleri tamamladıktan hemen sonra limandan ayrılacağı biliniyor. Türkiye’ye gelen gelmiş geçmiş en büyük konteyner gemisi olan MSC Tina, New York’taki meşhur Empire State Building isimli gemiden 17 metre daha uzunluğunda ve 4,5 futbol sahası büyüklüğünde. Tam kapasitede konteynerlerin üst üste sıralı bir şekilde yüklenmesiyle 49 bin 800 metreye ulaşan geminin yüksekliği, dünyanın en yüksek binası olan Burj Khalifa’dan 60 kat çok daha büyük hale geliyor. Bu durumda geminin ne kadar büyük olduğu gözler önüne serilmiş olmaktadır.

TEU ne anlama gelmektedir?

1 TEU 20 feet’lik konteyneri ifade etmektedir. 1 TEU 34 metreküplük bir hacme sahiptir. TEU terimi İngilizcede “Twenty-foot Equivalent Unit” kelimelerinin kısaltmasıdır. Konteynere konulmuş yükler için bir endüstri standardı olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 00:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER