Türkiye'deki Son Corona Vaka Sayısını Sağlık Bakanı Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tedbirli davranmanın öneminden ve tedbirli olmak ve paniğe kapılmak arasındaki farkı vurgulayarak bugünkü corona vaka sayısının 47'ye yükseldiğini belirtti.

Türkiye'deki Son Corona Vaka Sayısını Sağlık Bakanı Açıkladı

Corona virüsü ile mücadele bütün dünyada devam ediyor. Bu zor ve belirsiz süreçte alınan önlemlere uyulması ve tedbirsiz bir davranışta bulunup risk alınmaması çok önemli. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tedbirli davranmanın öneminden ve tedbirli olmak ve paniğe kapılmak arasındaki farkı vurgulayarak bugünkü corona vaka sayısının 47'ye yükseldiğini belirtti. Bakan ayrıca, tedbirli olarak ihtimali azaltmamız gerektiğini de söyledi. 
Son 24 saat içerisinde 29 yeni vaka tanısını koyulduğu haberini verirken, bu hastaların büyük bir kısmının yurt dışı bağlantılı olduğu ve de üç tanesinin ise umreden dönen vatandaşlar olduğu da ekledi. Koca'ya göre her yeni vaka en azından izole edilmiş olması nedeniyle olumlu bir durumdur. Ama tabi ki tedbirsiz davranıp belirtilen kurallara uymamak da vaka sayısını arttıracaktır.

Sosyal Medya Paylaşımları

Corona virüs vakalarına ilişkin bir diğer önemli sorun ise sosyal medyada paylaşılan asılsız bilgiler. Sağlık Bakanı Koca bu konuda sürekli takipte olduklarını ve de moralleri bozacak asılsız paylaşımları yapanlar hakkında soruşturma başlatılacağını da söyledi. 29 tane sosyal medya kullanıcısı için Emniyet Müdürlüğü tarafından bir inceleme başlatıldığı haberini de verdi. Söz konusu paylaşımlarda genel olarak corona virüsle ilgili tedbirli olunmadığı ve çoğu yerde karantina ve sosyal mesafe kurallarına uyulmadığına dair haberler, yetkililerin konuyla ilgili tedbir almadığına ve yeterince çalışmadığına dair haberler ve de vaka ve ölüm sayılarının gizlendiğine ilişkin bilgiler yer alıyor.

Doğru Haberin Önemi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu tarz haberler yayarak halkı korkutmaya ve moralini bozmaya çalışanların siber polislerce tespit edildiğini ve incelemeye alındığını söyledi. Böyle bir dönemde halkımızın bu tarz haberlere kulak asmaması gerektiğini ve paniğe kapılmadan gerekli önlemlerin alınmasının önemini vurguladı. Corona virüsle ilgili mücadelede önemli olan herkesin gerekli tedbirleri alması gerektiğidir. Tedbir almak virüsün yayılma ihtimalinin önüne geçmenin en önemli yoludur. Vaka sayıları ve genel durum hakkında bilgi alınması gereken merci de yetkili makamlardır. Bu konudaki asılsız ve de moral bozucu haberlere itibar edilmemelidir.

Güncelleme Tarihi: 10 Nisan 2020, 18:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER