Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan önemli açıklama

Bakan Koca herkesin merakla beklediği açıklamaları duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan önemli açıklama

Korona virüs bilim kurulu toplantısının sonuna gelindi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın başkanlığını üstlendiği toplantı 15.00’te başladı. 2 saat süren toplantıda normalleşme adımları ve yeni tavsiye kararları hakkında görüşüldü. Toplantı sonrasında ise Bakan Koca herkesin merakla beklediği açıklamaları duyurdu.

Açıklamada korona virüs mücadelesinin ilk döneminin sona erdiğini ve ikinci dönemin adının kontrollü sosyal hayat olduğu belirtildi.

İlk mücadele dönemi tamamlandı

Ülkemizin gösterdiği azmin sürdüğü ve süreceğini belirten Bakan Koca, korona virüs mücadelesinin ilk döneminin sona erdiğini açıkladı. Ayrıca dünyada salgın hızının henüz durdurulamadığını ve Türkiye’de vaka sayısının düşüşe geçtiğini belirtti. 29 Nisan tarihinde günlük test sayısı 43 bin 498’e ulaştı ve bu tarih itibariyle mücadelenin ilk dönemi sona ermiş oldu ifadelerini kullandı.

İyileşen hastalar mevcut hastaları geçti

Bu haftada ilk defa iyileşen hastaların sayısının mevcut hastaların sayısını geçtiğini belirterek salgının kontrol altına alınabildiğini açıkladı. Altını çizdiği nokta ise ülkemizin korona virüs mücadelesinin ilk dönemini bitirdiği oldu.

İkinci dönemin ilk günleri

İkinci döneme yeni girdiğimizi ve tedbirlere uyarak başarıyı garantileyebileceğimizi belirten Koca, tedbirsiz davranmanın virüsün kalktığını varsaymak anlamına geleceğini belirtti. Virüsün taşıyan kişilerin tamamının izole olmadığını ve hala virüsün dolaşmaya devam ettiğini belirtti. Virüs ile ilgili gerçeklerin sona ermediğini belirterek her an bu tehlikeyle karşı karşıya gelinebileceğini belirtti.

İkinci döneme geçiş nasıl oldu?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklamasının devamında tedbirlere sıkı sıkıya uyulduğu için bu günlere gelindiğini belirtti. Herkesin dışarıdaki hayatı özlediğini ve işlerin yoluna koyulmasını dört gözle beklediğini söyledi. Ancak bu mücadelede hayatını riske atanların da olduğuna dikkat çekerek onların da normalleşmeyi istediğini belirtti.

Yeni dönemin tam bir normalleşme olmadığının altını çizen Bakan Koca, bu dönemi kısmen özgürleşmek olarak nitelendirdi. Birinci dönemin hastalığı kontrol altına almak olduğunu belirterek ikinci dönemin salgının önündeki fırsatları ortadan kaldırmak için olduğunu söyledi. Hayatı yeniden düzeltmek için bir adım olan ikinci dönemin ismi kontrollü sosyal hayat olarak nitelendirildiğini açıklayan Koca, tehlikenin tam olarak bitmediğinin altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 00:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER