Ripple CEO'su XRP'lerini gizlice nakde çevirmekle suçlanıyor

Ripple’ın XRP tokeninin 2013 yılındaki ilk coin arzı teklifi ile ilgili Ripple davasında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

Ripple CEO'su XRP'lerini gizlice nakde çevirmekle suçlanıyor

Ripple’ın XRP tokeninin 2013 yılındaki ilk coin arzı teklifi ile ilgili 2018 de mayıs ayında açılan ve Menkul Kıymetler Yasasını ihlal ettiği söylenen Ripple davasında yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. CEO’nun kendisini çok uzun, uzun pozisyonda ve HODler (kripto parayı elde tutma) olarak tanıttığı ve XRP’lerini nakde çevirdiği söyleniyor ve ağır bir şekilde suçlanıyor.

Mayıs 2018 tarihinde başlayan Menkul Kıymetler Yasası’nı ihlal ettiği ileri sürülen davada önemli gelişmeler söz konusu. 25 Mart tarihinde yenilenen şikayet dilekçesi ile Brad Garlinghouse sahip olduğu mevduatı nakde çevirirken hissederlarına tüyo vermek ile suçlandı. 2017 de Brad Garlinghouse 67 milyon XRP’yi nakde çevirmekle suçlanmıştı.

Dahası, aldıklarını bir kaç günde hemen elden çıkarıyordu. 2017 de XRP fiyatı diğer yıllara göre artmış üstelik tavan yapmıştı. Fiyat yılın son günlerine doğru 3 dolara ulaşmıştı. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, olası yatırımcıları da satın almaya teşvik etti.

XRP’lerini uzun yıllar satmayacağını söyleyen Garlinghouse bu sözünde durmadı ve davacılar Garlinghouse’un Ripple’dan aldığı tüm tokenleri bir kaç günde tasfiye ettiğini söylediler. Garlinghouse bu iddiaların aksini savunuyor.

XRP’ nin amacı yanlış tanıtıldı

Davacıların ”Yatırımcılara eksik ve yanlış belgeler sunulmuş, maddi gerçekler eksik gösterilmiştir. XRP’nin değeri ve faydası birbiriyle doğru orantılıdır. XRP’nin tokeni ile ilgili bu yanlış ve eksik iddialar menkul kıymetler yasalarının uygulanmasından kaçınma ve talebi arttırma girişiminden ibarettir.” dedikleri söyleniyor. XRP’nin amacının yanlış ve kötü bir şekilde tanıtıldığını iddia ediyorlar. Bundan dolayı Brad Garlinghouse hilecilik ve sahtecilik suçlamalarıyla yargılanıyor.

2013 yılında da XRP Davası

100 milyar XRP’nin hepsinin 2013 yılında kurulmadan önce, bazı yatırımlar dışında Ripple tarafından yoktan var edildiği de öne sürülüyor.

Hakim dosyada düzenleme istedi

Ripple, eylül ayında davanın düşmesini talep etti ancak Amerika Birleşik Devletleri hakimi Phyllis duruşmanın şubat ayına kadar ertelenmesine karar verdi. Amerika Birleşik Devletleri hakimi, genel iddialardan örnek göstererek iddiaların açıklanmasını talep etti. Yukarıda bahsettiğimiz 25 mart başvurusu davacıların bir revizyonu paylaşıldı. Ayrıca hakim davacıların iddialarını çok genel buldu ve önemle hilecilik ve sahtecilik konularının detaylandırılmasını, kanıtlanmasını talep etti.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2020, 17:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER