Petrol Piyasası da Corona’dan Etkilendi

Corona virüsü birçok piyasanın durumunda olduğu gibi enerji piyasalarında da değişikliklere sebep oldu.

Petrol Piyasası da Corona’dan Etkilendi

Corona salgını nedeniyle sosyal ve ekonomik anlamda tarihi bir dönem yaşanıyor. Corona virüsü birçok piyasanın durumunda olduğu gibi enerji piyasalarında da değişikliklere sebep oldu.

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası EPGİS’in yaptığı açıklamaya göre; 02/04/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere benzinde 0,08₺ artış olduğu belirtildi.

İlk olarak dünya genelindeki Covid-19 kaynaklı petrol ürünleri talebinin düşüşü; piyasalarda akaryakıt fiyatlarının düşmesine sebep olmuş ve benzin fiyatlarında art arda indirim yapılmasını sağlamıştı. Ocak ayından itibaren benzinde 2,05₺ motorinde ise1,30₺ fiyat hareketi yaşandı.

Benzin fiyatlarında artış

Tüm bu değişikler sonucunda ise uluslararası piyasalarda benzin ve motorin fiyatlarında artış oldu. Benzinin tonu 182$ ‘dan 195$’a çıktı.

Motorinde ise yalnızca 5$’lık bir artış var. Bugün ise benzinde beklenen artış 0,08₺ olarak belirtildi. Motorinin fiyatıyla ilgili ise henüz bir değişiklik görülmedi.

Benzin ve motorin fiyatlarında dalgalanmalar devam ederken LPG’de de fiyat değişim hareketleri gözlemlendi. LPG’de öncelikle 0,08₺ indirim yapılmıştı. Bu durum 12 Mart’ta; Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS) yaptığı açıklama neticesinde, 0,09₺ zam yapılmasıyla pompa fiyatlarına yansıdı. Son yapılan duyurda ise; LPG’de bu gece pompa satış fiyatlarında 0,95₺ kuruş düşüş yaşanacağı belirtildi.

Denge ne zaman sağlanacak?

Petrol fiyatlarındaki bu artış ve azalış ne zaman bir dengeye kavuşacak?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in yaptığı açıklamaya göre; petrol ve doğalgaz fiyatları bu yıl düşük kalmaya devam edecek. Eğer petrol fiyatları öngörüldüğü şekilde; 2020 yılı boyunca düşük kalma yönünde seyir gösterirse; petrol piyasasında denge sağlanması arzın azalması ile mümkün olacak.

Moody’s yaptığı açıklamada, yaşanan değişikliklerin ve iniş çıkışların talepte artış yaratıp yaratmayacağının belirsiz olduğunu bildirdi. Bu durumun piyasayı gelecekte nasıl etkileyeceği bilinmiyor. Belirsizliğin devam etmesi neticesinde ise petrol fiyatlarının 2021’de düşük olabileceği ihtimali düşünülüyor.

Ulaşım ve endüstriyel faaliyetlerin normal seyrine dönmesi neticesinde petrolde talep ve fiyatlanma dengeye kavuşabilir.

Çin ne durumda?

Çin, enerjisi piyasası başta olmak üzere birçok ürün kolunda ithalatçı konumunda. Çin’den gelen talebin Corona sebebiyle azalması; Brent petrolün varil fiyatının 70$’dan 55$’a kadar gerilemesine sebep oldu. Petrol fiyatlarındaki bu düşüş, bizim gibi tüketici konumda olan ülkeler için daha ucuz benzin anlamına geliyor ancak petrol gelirini sosyal,sağlık ve eğitim alanında harcayan birçok ülkeyi olumsuz anlamda etkiliyor.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 19:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER