Papa Francis ayağa kalkamadı

Bugün, 10 Nisan Cuma günü Aziz Peter Bazilikası’nda cuma ayinini gerçekleştirirken Papa Francis ayağa kalkamadı.

Papa Francis ayağa kalkamadı

Bugün, 10 Nisan Cuma günü Aziz Peter Bazilikası’nda cuma ayinini gerçekleştirirken Papa Francis ayağa kalkamadı.

Corona virüs salgını karantinası sebebi ile İtalyan halkı kapalı kapılar arkasında olduğu için ayinde çok fazla kimse yoktu.

83 Yaşındaki Papa Francis’e geçtiğimiz ay iki kere corona virüs (COVID-19) testi yapıldı ancak yapılan her iki test de negatif sonuçlandı. Papa Francis’in yorgunluğu ve halsizliğinin kaptığı farklı bir virüsten kaynaklandığı ve önemli bir sağlık probleminin olmadığı belirtiliyor.

Ancak Arjantinli Pontiff için de corona virüsünü yakalayabilir ihtimalinden ötürü endişeleniliyor. İtalya da bugünkü corona virüs ölüm sayısı dünkü 610’dan 570’e geriledi. Yeni vakaların sayısı ise bir gün önceki 4.204 vakadan 3.951 vakaya düşerken, İtalya’lılar salgının azalmış olacağını umuyorlar.

Ayağa kalkabilmesi için yardıma ihtiyacı oldu

Corona virüs salgını karantinası ile Aziz Peter Bazilikası’nda İtalyan halkından ibadet eden insanlar yokken, ayağa kalkamayan Papa Francis’in ayağa kalkabilmesi için yardıma ihtiyacı oldu.

Katolik Kilisesi’nin başı ve Vatikan Şehir Devleti’nin egemni olan Papa Francis milyonlarca İtalyan halkı karantinada evlerinde olduğu için Cuma Tutkusu ayinini halk olmadan gerçekleştirdi.

Papa Francis mütevazi ve tam bir itaatin bir işareti olarak neredeyse boş olan Aziz Peter Bazilikası’nın zemininde secde etti ve burada corona virüsün insanlara güçlü değil sadece ölümlü olduklarını hatırlatması gerektiğini söyledi.

Papa Francis, Asgari güç ve teknolojik imkanlar bizi bu beladan kurtarabilmek için yeterli değil, ölümlü olduğumuzu hatırlatabilmek için Tanrı’nın doğanın en ufak ve en biçimsiz varlıklarından biri olan, bir virüsün bize gönderildiğini söyledi.

 

İtalya’da 19.000 Corona virüs ölümü var

Cantalamessa, corona virüs salgınının İtalya’da 19.000 kişiyi canından ettiğini söyledi ve insanlara bu hayatta gerçekten önemli olan şeylerin takdir edilmesi gerektiğini ve bu salgının bunun için bir teşvil oalbileceğini söylerken şunları ekledi: “Bu kadar acıya, bu kadar ölüme ve kahramanca sağlık çalışanlarının yapmış olduğu etkileşimlerin boşa çıkmasına izin vermeyelim. İşlerin eski haline durgunluğa dönmesi en çok korkmamız gereken şey.” şeklinde konuştu.

Genelde bu hizmete kardinaller, piskoposlar ve İtalyan halkından yaklaşık 10.000 kişi katılıyor. Ancak corona virüs salgınının yol açtığı karantina koşulları nedeniyle kutsal kitapları okuyan papa yardımcıları ve küçük bir koro da dahil olmak üzere servise sadece iki düzine kişi katıldı.

Corona virüs salgını tarafından dikte edilen bu ritüelden başka bir değişiklikte Papa Francis’in hizmetin sonunda bir haç öpmesiydi. Genellikle bu haç kilisedeki kardinaller, başpiskopas ve piskopaslar tarafından öpülür.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER