Otomobil üreten firmalar korona tedavisi için solunum cihazları üretebilir

Tüm dünyayı her geçen gün etkisi altına alan covid-19 için çoğu ülkede acil senaryolar hızlı bir şekilde devreye girmeye başladı.

Otomobil üreten firmalar korona tedavisi için solunum cihazları üretebilir

Tüm dünyayı her geçen gün etkisi altına alan ve artarak yaygınlaşmayı sürdüren yeni tip korona virüsü salgını (covid-19) için çoğu ülkede acil senaryolar hızlı bir şekilde devreye girmeye başladı.

Korona virüsünün bulaştığı toplam hasta sayısı çok hızlı artmaya devam ediyor. Bu nedenle büyük baskılara maruz kalan devlet ve özel hastaneler için tıbbı cihazların üretimlerini otomobil firmalarının yapacağı konuşuluyor.

Üretimi durdurup tedavi cihazların üretilmesi gündemde

Açıklanmış resmi sayılara göre dünya bazında 130.000’den fazla insanın yaşamını yitirmesine neden olan corona virüs (covid-19), otomobil üreticilerini de fazlası ile olumsuz etkilemişti. Bu pandemi sebebiyle üretimi bir süre durdurmak isteyen otomobil üretim firmaları, salgınla tam anlamıyla mücadele ve savaşmak için solunum makineleri (vantilatör) ve aynı zamanda medikal ürünlerin üretimine sıcak bakıyor.

İtalyan üreticiler solunum cihazları üretebileceğini açıkladı

Yeni tip olarak adlandırılan covid 19 pandemisinde en fazla etkilenen ve çok zarar gören İtalya’da bu olayla ilgili çeşitli adımların atıldığı açıklandı. Otomobil sektöründe çok önemli bir satış payına sahip İtalyan otomotiv üreticileri, korona nedeniyle solunum sıkıntısı yaşayan hastalar için tıbbi cihazların sıkıntısız bir şekilde üretebileceklerini açıkladı.

Amerikalı otomotiv üreticileri de sağlık cihazlarının üretilmesi adına benzer hamlelerde bulunacak

Dünya genelini saran ve en çok korona virüs vakasının yayıldığı üçüncü ülke olan Amerika’da da otomobil üretim firmaları benzer bir hamle yapacaklarını bildirdi. Özellikle Ford ve aynı zamanda General Motors, korona ile mücadelede tıbbi ekipmanlar ve cihazların üretebileceğini ifade etti. Ford yönetimi yaptıkları girişim ile Amerika hükümetiyle ön görüşmelerin yapıldığı ve üretimlerin fizibilite araştırmalarına başladıklarını açıkladı.

Elon Musk’tan açıklama: “Suni Solunum Makineleri Üreteceğiz

SpaceX ve ayrıca Tesla Motors CEO’su olan Elon Musk’ta kişisel Twitter hesabından yayınladığı açıklamada; “İhtiyaç olması halinde suni solunum makinesi üreteceğiz.” dedi. Fakat bu cihazların üretilmesinin hızlı ve kolayca mümkün olmadıklarını dile getiren Musk, “Tesla özellikle HVAC sistemlerine yönelik ileri araba ve yaşam destekli uzay arabaları yapıyor. Solunum makineleri kesinlikle zor değil ancak zaman alacak bir durum.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2020, 18:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER