Neden Almanya’da Ölüm Oranları Daha Az?

Bütün dünya Corona virüsü ile sarsılırken, bazı ülkerin ölüm oranlarının diğer ülkelere nazaran daha az sayıda olduğu gözlemleniyor. Örneğin Almanya.

Neden Almanya’da Ölüm Oranları Daha Az?

Bütün dünya Corona virüsü sebebiyle sarsılırken, düzen, iş, sistem ile ilgili derin değişikler yaşanırken ve ölüm oranları hızla artarken; bazı ülkerin ölüm oranlarının diğer ülkelere nazaran daha az sayıda olduğu gözlemleniyor. Bu ülkelerden olan Almanya bazı faktörler sebebiyle salgını çok sayıda vaka ile ancak az sayıda ölüm ile atlatıyor.

Avrupa’da ölüm oranı en yüksek ülke olan ve 100.000’den fazla vaka görülen İtalya ve İspanya konuşulurken; Almanya’da doğrulanan vaka sayısının 84.800 ancak kaydedilen ölüm sayısının 1.100 civarında olduğu tespit edildi. Almanya’da %1’lik yaşanan bu ölüm oranı diğer Avrupa ülkelerine ait oranların çok altında . Bu durum ise yalnızca semptomatik vakalara test uygulanması kararı alınmasına neden oldu.

Köln Üniversitesi’nde sağlık ekonomisi ve epidemiyoloji profesörü olan Karl Lauterbach; Almanya’nın bu süreci daha az şiddetli bir şekilde atlatmasının bir dizi faktöre bağlı olduğunu söyledi. Şimdiye kadar şanslı olduklarını belirten Karl Lauterbach; İtalya, İspanya ve Fransa gibi birçok Avrupa ülkesinden sonra enfeksiyon atağına henüz yeni yakalandıklarını belirtti. Bu gecikmeye neden olan durumun; Almanya’da enfekte olan ilk insanların nüfusun yaş ortalamasının altında olan genç insanlar olmasına bağlı olduğu görülüyor.

Enfeksiyon sayısında gerçekleşen yavaş artış hastaların ülkenin en iyi hastanelerinde ve en iyi sağlık kurumlarında tedavi olma fırsatlarının olmasıyla da açıklanabilir. Özellikle Heinsberg bölgesindeki Bonn, Düsseldorf, Aachen, Köln üniversite hastaneleri bu kurumlar arasında yer alıyor.

Virüs engelleme stratejileri

Neredeyse tüm Avrupa Corona virüsünün yayılmasını önlemek için bazı engel ve önlemler başlatmış olsa da ölüm oranları yükselerek artıyor.

Örneğin Mart ayının sonunda İtalya’da ölüm oranı % 11 civarında seyrediyordu. Almanya’nın ise; vatandaşlarının kapsamlı test, temas takibi ve dijital gözetim ile Corona virüsü krizini yönetimi konusunda öne çıkmış olan ülke Güney Kore ile karşılaştırılabilir durumda. Lauterbach, Almanya’nın rejiminin bu konuda kendilerine yardımcı olduğunu belirtti.

İngiltere gibi ülkeler artık sıfırdan bir tanı koyma endüstirisi inşa etmek zorundalar. Ancak Almanya bu konuda çok şanslı çünkü çok uluslu Roche gücüne sahip. Almanya’nın haftada 500.000 test gerçekleştirme kapasitesine sahip olduğu bildirilirken, İngiltere şu anda günde yalnızca 10.000 test yapabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2020, 19:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER