Meteoroloji uyardı! Sel ve su baskını...

Meteorolojiden gelen uyarıda özellikle ülkenin doğu kesimlerinde havanın yağmurlu olacağı yağışların yer yer sağanak şeklinde gelişeceği bildirildi.

Meteoroloji uyardı! Sel ve su baskını...

Meteorolojiden gelen uyarıda özellikle ülkenin doğu kesimlerinde havanın yağmurlu olacağı yağışların yer yer sağanak şeklinde gelişeceği bildirildi. Erzurum, Ardahan, Kars, Ağrı, Muş, Bitlis, Hakkari, Van, Şırnak, Diyarbakır, Batman, Mardin, Artvin, Iğdır ve Siirt çevrelerinde ani su ve sel baskınları olabileceğine yönelik açıklamalarda bulunuldu.

15 İlde su ve sel baskını yaşanacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre 15 il için sel baskını yaşanacağı biliniyor. Yapılan son hava gözlemi sonrasında, ülke genelinde çok bulutlu ve parçalı bir hava durumu yaşanacağı açıklandı. Ülkenin doğu kesimlerinde gök gürültüsü ve sağanak yağış olacağı tahmin ediliyor.

Yağışların Çarşamba öğle saatlerinde başlayacağı belirtilirken, Doğu ve Güney doğu Anadolu Bölgesinin doğusunda ve Artvin çevresinde yağışların kuvvetli olması bekleniyor. Hava sıcaklığında büyük bir farklılık olmaz iken, mevsimsel sıcaklığın devam edeceği belirtildi. Rüzgar yönü ise kuzeyli olur iken, Akdeniz kıyıları ve doğuda güney yönünden hafif ve orta kuvvette eseceği biliniyor.

Sağanak yağış oluşacak şehirler

Kars, Ağrı, Ardahan, Iğdır, Bitlis, Muş, Hakkari, Van, Şırnak, Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt ve Artvin çevrelerinde metre kareye 20 ila 50 kilogram yağış düşeceği konusunda açıklama yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, su ve sel taşkınlarına karşı tedbir alınması yönünde uyarılarda bulundu.

Marmara Bölgesinde; Parçalı bir hava durumu beklenirken, Sakarya ve çevresinde sağanak yağış tahmin ediliyor.

Ege Bölgesinde; Az bulutlu bir hava tahmini yapılırken, iç kesimlerinde yer yer çok bulutlu olacağı tahmin ediliyor.

Akdeniz Bölgesinde; Çok bulutlu, sağanak yağışlı ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İç Anadolu Bölgesinde; Parçalı bulutlu ve çok bulutlu bir hava yaşanacakken, bölgenin doğusunda yağmur ve sağanak yağış beklenirken yer yer gök gürültüsü hissedilecek.

Batı Karadeniz Bölgesinde; Çok bulutlu bir hava hakim olacak. Zonguldak ve çevresinde hafif sağanak yağış bekleniyor.

Orta ve Doğu Karadeniz Bölümünde: Çok bulutlu bir havanın hakim olacağı, Çorum dışında kalan illerde sağanak yağışlı bir hava durumu yaşanacak.

Doğu Anadolu Bölgesinde ise; bölge genelinde sağanak yağış beklenir iken, zaman zaman gök gürültüsü yaşanabileği belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2020, 22:33
YORUM EKLE