Koronavirüs tedavisinde faydalı oIduğu iddia edilen klorokin can aldı

Donald Trump’ın covid-19 (yeni tip koronavirüs) tedavisinde kullanılması halinde işe yarayacağını iddia ettiği klorokin, bir kişinin virüse yakalanmamak adına kullanması sebebiyle bir kişinin hayatına mal oldu.

Koronavirüs tedavisinde faydalı oIduğu iddia edilen klorokin can aldı

Donald Trump’ın covid-19 (yeni tip koronavirüs) tedavisinde kullanılması halinde işe yarayacağını iddia ettiği klorokini, bir kişinin virüse yakalanmamak adına kullanması sebebiyle bir kişinin hayatına mal oldu. Bu olayın ardından uzmanlar covid-19 tedavisinde etkili olduğu henüz kanıtlanmamış olan, klorokinin kullanan vatandaşların dikkatli olması gerektiği ve kullanılmasının doğru olmadığını söylediler.

Bütün dünyada koronavirüs tedavilerinde kullanılması adına çeşitli ilaç araştırmaları yapılmaktadır. Uzmanlar buna rağmen şu an hiçbir ilacın bu virüs salgınının önüne geçemeyeceğini belirtmektedir. Bundan dolayı ismi bolca virüsle mücadele açısından anılan ilaçlar hakkında insanların oldukça dikkatli davranması konusunda uyarmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump, bir basın toplantısı sırasında sıtma hastalığının tedavisinde kullanılmakta olan klorokin adlı ilacın covid-19 tedavilerinde işe yaramasını belirtmesinin ardından, Arizona eyaletinde hayatlarını devam ettirmekte olan bir çift bu hastalığa yakalanmamak amacıyla klorokin fosfat kullanmıştır. Ancak faydalanmaya çalıştıkları klorokin fosfat, ilaç şeklinde değildi. İlaç şeklinde bu klorokin fosfattan yararlanmak yerine yaşlı çift, balıkların parazitle mücadelesinde kullanılan klorokin kullandılar.

Etkisini 20 dakikada gösterdi

Yaşlı çift, soda ile karıştırdıkları bir çay kaşığı klorokin fosfatı kullanmalarının üzerinden 20 dakika geçmesinden sonra yaşlı kadının (61) kusmaya başlaması ve eşinin zor nefes almaya başlamasından sonra sağlık görevlilerine ulaşarak durumlarını bildirdi. 68 yaşındaki adam sağlık ekiplerinin bütün çabalarına rağmen kurtulamadı.

Trump’ın yapmış olduğu basın toplantısı sonrasında klorokin kullanıp sağlığı tehlikeye giren ve zehirlenen ilk kişilerin bu yaşlı çift olmadığı öğrenildi. Bahsi geçen basın toplantısı sonrasında Nijerya’da da klorokin kullanarak zehirlenmelerin yaşandığı çok sayıda olay bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü ve Fransa Halk Sağlığı Konseyi konu hakkında açıklamalarda bulundu

Bu toplantıdan sonra dünya sağlık örgütü doktorlarından biri, bahsi geçen ilacın tedavide kullanılabileceğini fakat doğru dozda kullanılmaması halinde ilacın insanlara fayda sağlamak yerine büyük zararlar verebileceğini dile getirdi.

Fransa halk sağlığı yüksek konseyi, yaşanan virüs salgını nedeniyle ancak ileri düzeydeki ve ağır covid-19 vakaları dışında, bahsi geçen klorokin adlı ilacın kullanılmamasına dair bir çağrıda bulundu. Ayrıca ilacın kullanımı sırasında tıbbi bir gözetimin en uygunu olduğu belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Nisan 2020, 17:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER