Kontrollü sosyal hayat

Sağlık Bakanlığı tarafından Koronavirüs önlemleri konusunda yapılan açıklamalar çoğu kişiyi sevindirdi. Ama hemen eskisi gibi bir sosyal hayatımız olmayacak.

Kontrollü sosyal hayat

Sağlık Bakanlığı tarafından Korona virüsü önlemleri konusunda yapılan açıklamalar çoğu kişiyi sevindirdi. Ama hemen eskisi gibi bir sosyal hayatımız olmayacak. Bakanlık tarafından yapılan açıklamalara göre, Türkiye hastalığın ilk görüldüğü andan şu zamana kadar hastalığı önleme stratejisi uyguladı. Büyük oranda bu konuda başarı sağlandığını belirten Fahrettin Koca’ya göre Türkiye büyük oranda Koronavirüs tehdidini kontrol altına aldı. Böylelikle bu konudaki ilk dönem başarıya ulaştı. Sağlık Bakanı Koca, bu ilk döneme hastalığı önleme ve kontrol altına alma dönemi olarak adlandırıyor. Gelinen noktadan sonra başlayan ikinci döneme de bir isim vermek gerekirse buna da “kontrollü sosyal hayat” adı veriliyor.

Genişletilen tedbirler

Cumhurbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Koronavirüs konusunda bazı tedbirler genişletildi. Sağlık Bakanlığı ise kontrollü sosyal hayat olarak adlandırılan dönemde de bazı tedbirlerin alınacağını söyledi. Mesela bu hafta sonu itibariyle sokağa çıkma yasağı yenilecek. Yani bu haftasonu da vatandaşların sokağa çıkması yasak. Ayrıca 65 yaş üstü için sağlanan rahatlık da devam edecek. Daha sonraki haftalarda sokağa çıkma yasağı olup olmayacağı ise duruma göre belirlenecek. Ancak Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu bu yasakların devam etmesini uygun buluyor. Yani yasaklar devam edebilir ve Sağlık Bakanlığı da bunu daha doğru buluyor.

Kontrollü sosyal hayat nasıl olacak?

Kontrollü sosyal hayatta nasıl değişiklikler olacağı ve nasıl normale döneceğimiz sorusu herkes tarafından merak ediliyor. Fahrettin Koca bu dönemde hastalığın önüne geçebilecek bütün tedbirlerin alınacağını söylüyor. Buna göre kafe ve restoranların açılması da zaman alacak. Ayrıca kuaför ve berberler için de belirli bir süre gerekiyor. Açılsalar bile yeni önlemler ve kısıtlamalar çerçevesinde çalışmaları da söz konusu olabilir.

Yani bu konuda acele edilmeyecek. Kontrollü sosyal hayat yavaş yavaş ve kademeli olarak gelişecek. Gelişmelerin nasıl olacağı ve hangi önlemlerin alınacağı da Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı tarafından alınacak olan kararlara göre belirlenecek. Bu konuda sürekli yeni açıklamaların yapılması bekleniyor. Bu açıklamalara göre kontrollü sosyal hayatın nasıl olacağı ve hangi değişikliklerin bizi beklediği de belli olacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2020, 22:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER