IMF: Corona virüs: 1930’larda yaşanan sıkıntıdan bu yana gerçekleşen en kötü ekonomik kriz

Kristalina Georgieva, 2021 yılının sadece kısmi bir iyileştirmeyi beraberinde getireceğini tahmin ediyor.

IMF: Corona virüs: 1930’larda yaşanan sıkıntıdan bu yana gerçekleşen en kötü ekonomik kriz

IMF (Uluslararası Para Fonu) başkanı, corona virüs salgınının küresel bir hale gelmesi sebebiyle oluşan ekonomik krizin tüm dünyadaki ekonomik büyümeyi keskin bir şekilde olumsuz hale getireceğini söyleyerek uyarıda bulundu.

Kristalina Georgieva, İçinde bulunduğumuz bu durumun 1930’larda yaşanan büyük bunalımdan bu yana bugüne kadar dünyada gelmiş geçmiş en büyük ekonomik kriz ile karşı karşı olunduğunu söyledi.

Kristalina Georgieva, 2021 yılının sadece kısmi bir iyileştirmeyi beraberinde getireceğini tahmin ediyor.

Hükümetler tarafından uygulanan evden çıkma yasakları ve ekonomik kilitlenmeler, kuruluşları, şirketleri ve fabrikaları personale maaşsız kapatmaya ya da direkt olarak işten çıkartılmalarına zorladı.

Dünya’nın %81’i çalışamıyor

Bu haftanın başlarında yayınlanmış olan bir BM araştırması, dünya nüfusundaki toplamda 3,3 milyar insanın sahip olduğu iş gücünün %81’inden daha büyük bir oranının salgın nedeniyle çalışamadıklarını ve evlerinde karantinada bulunduklarını belirtti.

Dünyadaki her beş kişiden dördü corona virüs salgını nedeniyle işlerinde pürüz yaşamakta.

Dünyadaki her beş şirketten üçü corona virüs salgını nedeniyle çalışmalarına ara vermekte.

Bu sebepler ile global ekonominin gelecekte on yıl boyunca acı içerisinde olacağı söyleniyor.

IMF’nin genel müdürü Kristalina Georgieva geleek hafta yapılacak olan Dünya Bankası ve IMF Bahar Toplantıları öncesinde yapmış olduğu açıklamalarda kasvetli ve üzücü değerlendirmelerini paylaştı.

Gelişmekte olan ülkeler ve yeni pazarların dünyadaki en büyük darbeyi alacaklarını söyleyen Georgieva, dışarıdan yüzlerce milyar dolarlık yardıma ihtiyaç duyulacağını söyledi ve “Üye ülkelerimizin 160’tan fazlasının kişi başına gelir artışı, son üç aydır pozitifti.” diyerek şu şekilde devam etti: “Bugün bu sayı maalesef başa döndü ve şimdi 170’ten daha fazla ülkenin bu yıl boyunca kişi başına gelir artışının hızla düşeceğini ve negatif olacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

En büyük ekonomik krizin eşiğindeyiz

Ve şu şekilde ekledi: “Gerçek şu ki büyük buhrandan bu yana yaşanan en kötü ekonomik krizin eşiğinde olduğumuzu düşünüyoruz.”

IMF Başkanı Kristalina Georgieva’nın yorumları, Amerika Birleşik Devletlerinde işsizlik ödeneği isteyen Amerikalarının sayısının son üç hafta boyunca 6.6 milyon kişi olarak artarak, bu sayının toplam da 16 milyondan daha fazla Amerikalı olduğunu belirtti.

ABD Federal Rezerv Kuruluşu ise, corona virüs salgınından dolayı insanların bu dönemde tutunabilmesine yardımcı olabilmek için 2.3 trilyon $ daha ödenek vereceğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2020, 16:06
YORUM EKLE