İETT otobüsü dolup taştı

Devlet tarafından alınan yolcu kısıtlamaları kararına rağmen İETT otobüsü dolup taştı. Oturmak hayal olan otobüste ayakta durmak için dahi yer kalmadı.

İETT otobüsü dolup taştı

Devlet tarafından alınan yolcu kısıtlamaları kararına rağmen İETT otobüsü dolup taştı. Oturmak hayal olan otobüste ayakta durmak için dahi yer kalmadı.

Sosyal mesafe kuralı çiğnendi

Bakanlık tarafından yapılan açıklama ile halka duyurulan koronavirüs salgınına karşı alınan önlemler arasında olan yolcu kısıtlaması kuralına rağmen Taksim-Kocamustafapaşa İETT otobüsünde kaydedilen görüntüler herkesi şaşırttı. Otobüste yoğunluk nedeniyle dolup taşarken kameraya yansıyan görüntülerde ayakta duracak dahi yer olmadığı görülüyor. Aylardır sosyal mesafenin önemi açıklanırken, görüntülerde sosyal mesafe kuralına asla uyulmadığı, insanların birbirine inanılmaz derece yakın olduğu fark edildi.

Koronavirüs’e karşı büyük tedbirsizlik

Herkes tarafından aylardır uyulmaya çalışan, koronavirüsün yayılmasını engellemek için getirilen önlemler ülkemizde vefat sayısının azalmasıyla beraber ihmal edilmeye başlandı. Koronavirüs bulaşarak yayılan bir hastalık olması nedeni ile vatandaşlar uzun süredir evlerde karantina dönemi yaşıyorlar. Devlet de bu salgını en az kayıp ile atlatabilmek adına pek çok tedbir alıyor. Bu tedbirlerden biri olan toplu taşıma araçları için yolcu kısıtlaması önlemine uyulmadığı görülüyor.

İstanbul halkı için utanç veren görüntüler

Koronavirüs salgını tehlikesinin halen devam ettiği günlerde İstanbul’dan gelen İETT otobüsü görüntüsü görenlere utanç verdi. Sosyal mesafe kuralına kesinlikle uyulmadığını kanıtlayan görüntülerde ayakta duran yolcuların sıkışarak birbirine yaslandığı görülüyor. Bu şekilde tedbirlere uyulmadığı takdirde salgının yayılma hızının artacağının bilincinde olan insanlar için bu görüntüler üzüntüye sebep oldu.

Ayakta durmak için bile yer bulamadılar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından, dün akşam saatlerinde kameralara yansıyan görüntüler halk ile paylaşıldı. Taksim-Kocamustafapaşa güzergahında çalışan 35C koda sahip İETT otobüsünden yansıyan görüntüler büyük tepki çekti. Sefer sırasında otobüs içerisinde sosyal mesafe kuralının ihmal edildiği görülürken, vatandaşların koronavirüs için alınan tedbirlere uymadıkları da gözden kaçmadı.

Yolculuk esnasında kapılara kadar dolan otobüs, ayakta sıkış sıkış giden insanlarla defalarca kez dolup taştı. Yolcular ayakta durmak için yer bulamazken ısrarla binmeye devam ettiler. Bu tedbirsizliğin yaşandığı otobüste bulunan vatandaşların virüs ile ilgili daha bilinçli olmaları gerektiği, alınan önlemlere uymalarının hem kendileri için hem de çevreleri için doğru olacağını hatırlatmak gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 00:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER