Enerji kimlik belgesi nedir, nasıl alınır? (güncel bilgiler)

Enerji kimlik belgesi, binaların enerjinin verimli kullanılması adına, enerji ihtiyacı ve tüketim bilgileri verilerinin gösterildiği belgedir. Peki, Enerji Kimlik Belgesi nasıl ve nereden alınır? EKB alınmazsa cezası var mı? Merak edilen bilgileri yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Enerji kimlik belgesi nedir, nasıl alınır? (güncel bilgiler)

Enerji Kimlik Belgesi (EKB) yönetmeliği ve 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu kapsamı içerisinde yapılan tanımlamaya göre EKB, binaların enerjilerini ve kaynaklarını daha etkin ve verimli bir şekilde kullanması, enerji israfının önlenmesi ve çevrenin korunması için verilen ve içinde binanın asgari enerji ihtiyacı ve tüketim bilgilerinin gösterildiği belgedir.

Diğer bir deyişle buzdolabı, çamaşır makinesi gibi beyaz eşyalar için yapılan A’dan G’ye kadar olan enerji sınıflandırılmasının binalar için yapılmasını anlatmaktadır. Bina için ihtiyaç olan enerji miktarı, tasarrufu için, yalıtım özellikleri,sera gazı salınımı, ısıtma ve soğutma sistemleri gibi bir takım bilgilere EKB üzerinden ulaşılabilir.

Enerji kimlik belgesi (EKB) ne zamana kadar alınmalıdır?

Enerji Kimlik Belgesi süresi kanunda belirtildiği şekliyle, 2020’nin ilk ayından itibaren alınması zorunlu olan bir belgedir.

EKB nasıl ve nereden alınır?

Binalar için EKB, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilen Enerji Verimliliği Danışmanlık şirketlerine yapılacak başvuru ile alınabilmektedir. Ayrıca belgeyi düzenleme yetkisi olan serbest müşavirler, belgeye sahip mühendis ve mimarlar, bu bünyede gerekli olan niteliklere sahip olan kurumlardan da alınabilir.

Enerji kimlik belgesi almak için gerekli belgeler nelerdir?

Enerji kimlik belgesi almak için gerekli belgeler, bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlardan alınabilir. Bu durumda bir bina için belge başvurusu yapılabilmesi için; yapı ruhsatı, EKB talep formu, ısı yalıtım raporu ve mimari proje belgeleri gereklidir.

EKB alınması zorunlu olan binalar

EKB alınması zorunlu binalar belirtilen kanuna göre 01 Ocak 2011 yılından önce yapı ruhsatı alan mevcut binalar için zorunludur. Belirtilen tarihten sonrasında yapılan binalar yeni bina sayıldığı için binaların en düşük C sınıfında bir enerji belgesine sahip olması beklenir. Konuya ilişkin yapılan düzenlemelere göre ise, Türkiye’deki tüm binalar için söz konusu belgenin alınması zorunlu hale gelmiştir.

Ayrıca diğer konu en düşük ve yüksek sigorta primi ne kadar, neye göre belirlenir? Hakkında bilgileri inceleyebilirsiniz.

EKB alınmazsa ne olur, cezası var mıdır?

2011 yılından beri yürürlükte olan bu uygulama kapsamına zorunlu olarak 01 Ocak 2020 tarihinin de geçmesiyle birlikte, EK belgesi olmayan binalar için kiralama alım, satım gibi işlemlerin yapılmasına müsade edilmeyecek. Ayrıca EK belgesi bulunmayan yeni binalar için yapı ruhsatı da verilmesi engellenecek. Bunun için mal sahiplerinin kimlik belgelerine ihtiyaç duyulacak.

Hangi binalar enerji kimlik belgesinden muaftır?

EKB gerekmeyen binalar kanunda ve ilgili yönetmelikte sayılan maddelere göre; TSK ve MSB ile MİT’e bağlı kuruluşları içeren binalar,münferit sera ve atölyeler, toplam kullanım alanı 50 m² ve daha az olan binalar, yapımının üzerinden 2 yıl geçmiş binalar, sanayi ve işletme alanında faaliyet gösteren binalar, içinde ısıtma ve soğutma sistemi kullanılmayan cephanelik, depo ve ahırlar EKB alınması zorunlu olmayan binalar olarak tanımlanmıştır.

Enerji kimlik belgesi (EKB) fiyatı

EKB fiyatı için belirlenen sabit bir ücret yoktur. Belgenin alınacağı binanın toplam kapalı alan metrekaresi üzerinden bir ücretlendirme yapılır. Bu sebeple her bina için farklı bir ücret belirlenebilir.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 23:41
YORUM EKLE