En Çok Suriyelinin bulunduğu şehirlerimiz hangileri?

2011 yılında Suriye’de iç savaşın başlaması ile birlikte birçok Suriyeli mülteci konumuna düşmüş ve en fazla Suriyeli mülteci alan ülke ise Türkiye olmuştu.

En Çok Suriyelinin bulunduğu şehirlerimiz hangileri?

2011 yılında Suriye’de iç savaşın başlaması ile birlikte birçok Suriyeli mülteci konumuna düşmüş ve dış ülkelere göç etmişti. En fazla Suriyeli mülteci alan ülke ise Türkiye olmuştu. Türkiye’ de şu anda 3.580.263 Suriyeli mülteci bulunuyor. En çok Suriyeli ise İstanbul’da zaten çok fazla olan nüfusu ile zorlukların yaşandığı İstanbul kentinde bu kadar fazla mültecinin olması şehrin dertlerinin daha da artmasına sebep oluyor. İstanbul’ da yaşayan mültecilerin sayısı tam 500.000’e ulaşmış durumda.

On yıldır devam eden göç

Suriye’deki olaylar on yıla yakın süreden beri devam ediyor. Ülkede hali hazırda bir çok farklı ülkenin de askeri gücü bulunduğu biliniyor. Dünyada en çok mülteciyi içerisine alan ülke konumundaki ülkemize de 4 milyon kadar mülteci gelmişti. Bu mültecilerin bazıları Türkiye’nin operasyonları ile ülkesine geri dönerken bazıları da İdlib’de ülkemiz askerlerine yapılan saldırının ardından Avrupa’ya olan kapılarımızı açmamız ile birlikte Avrupa’ya geçmişti. Ancak ülkemizdeki Suriyeli sayısı hala çok fazla sayıda seyrediyor.

Güney illerimizde Suriyeliler çok yoğun

Güney illerimiz olan Hatay, Şanlıurfa ve Gaziantep’ te ise bir çok mülteci bulunuyor. İstanbul ilinden sonra en çok mültecinin olduğu Gaziantep’ te şu anda 450.000 mülteci yaşıyor. Bu mültecilerin bir kısmı çadırlarda yaşarken bir kısmı ise şehirde tuttuğu binalarda yaşıyor. Hatta birçok mülteci dükkan açarak ticaret hayatına bile atılmış durumda. Hatay ise en çok mülteciyi barındıran üçüncü şehrimiz konumunda. Hatay’ da son sayıma göre 438.741 mülteci yaşamakta. Şanlıurfa’ da 422 bin, Adana’ da ise 246 bin Suriyeli mülteci yaşadığı biliniyor.

Diğer bölgelerin durumu

Ülkemizde Suriyeliler dışında Iraklı, Afganistanlı ve İranlı mülteciler de bulunuyor. Ancak en fazla mülteci grubunu Suriyeliler oluşturuyor. Mersin’ de 210 bin, Bursa’ da 175 bin, İzmir’ de ise 146 bin Suriyeli bulunuyor. Suriyeli mültecilerin en yoğun yaşadığı dokuzuncu şehir olan Konya’da 113 bin Suriyeli yaşarken Kilis’te ise bu sayı 112 bin civarında seyrediyor. Ancak mültecilerin sayısından çok yaşadıkları şehirlerin nüfus yoğunluklarına baktığımızda en çok zorluğu Kilis çekiyor. Zira Kilis nüfusunun bu süreçte artık yüzde 78.71’ini Suriyeli mülteciler oluşturuyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 00:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER