Cumhurbaşkanı Erdoğan : Corona virüsü'nün yayılma hızını keseceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, corona virüsü önlemleri kapsamında ulusa sesleniş konuşması yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan : Corona virüsü'nün yayılma hızını keseceğiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, corona virüsü için alınan önlemleri anlattığı ulusa sesleniş konuşmasını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk halkına yaptığı seslenişte bu önemli ve kritik günlerde virüsün yayılma ve bulaşma sürecini sonlandırmak adına yapılan tedbirlere harfiyen uyulması gerektiğini bildirdi. Bu tedbirlere uyulması ve gerekli izolasyonun sağlanması durumunda hastalığın yayılma hızını çok kısa sürede kırarak, gerçekleşecek en az hasarla atlatabileceğimizi belirtti. Bunun için evde kalmanın önemine değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’de corona virüsüyle ilgili yaşanan durumu ve gelişmeleri, ulusa sesleniş konuşmasında detaylıca değerlendirdi. 60 yaş üstü vatandaşlara seslenerek, “Kesinlikle dışarı çıkmayın” mesajını veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm dünyanın ve ülkemizin gerçekleşen bu salgın sonrasında yeniden şekilleneceğini ve Türkiye’nin bu süreci güçlü bir şekilde atlatacağını belirtti.

Türkiye’de, hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkışından itibaren hastıkla ilgili tüm gelişmeleri takip eden, önlemleri alan nadir ülkelerden biri olduğunu özellikle vurgulayan Recep Tayyip Erdoğan, Çin’in Wuhan şehrinde getirilen insanların karantinaya alınmalarından 14 gün sonra evlerine sağlıklı bir şekilde döndüklerini hatırlatarak ve şunları söyledi: “Hastalıkla mücadele ve ekonomik sonuçlarının telafisi ile ilgili ihtiyaç düzenlemeleri peyderpey ilan ettik. Ülkemizde 53 bin vatandaşımızı evlerinde izlemeye 8 bin vatandaşımızı hastanede izlemeye aldık.”

Her bir ülke vatandaşının canının ve sağlığının aynı önem derecesine sahip olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bundan dolayı muhakkak evde kalınması gerektiğini söyledi ve herkesin bu konuda kurallara uyması gerektiğini hatırlattı. Vatandaşı ‘evde kal’ çağrısı ile dikkatli olmak konusunda uyaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal mesafenin korunması, temizliğe önem verilmesi, dışarı ile gerçekleşen temasların ardından ellerin mutlaka yıkanması, kolonya ile ek olarak dezenfekte edilmesi konusunda çok dikkatli olunması gerektiğinin altını çizdi. Erdoğan, yaşlı vatandaşlara ayrı bir özen gösterdiklerini de belirtti.

''2-3 haftada çözeceğiz''

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ek olarak, yaşanabilecek her türlü duruma karşı hazırlıklarının mevcut olduğunu aktararak, “İyi bir izolasyonla hastalığın yayılma hızını 2-3 hafta içinde kırarak, olabilecek en az hasarla mutlaka çıkacağız. Aksi takdirde daha ağır sonuçlarla daha ağır tedbirlerle karşılaşmamız kaçınılmazdır. Devlet olarak tüm kurumlarımızla üzerimize düşenleri yaparken vatandaşlarımızdan destek ve anlayış bekliyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER