Corona virüsten ölen kişi nasıl defnedilecek?

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, corona virüsü sebebiyle ölen bir vatandaş için özel bir cenaze prosedürü bulunmuyor ve normal defin işlemleri yapılıyor.

Corona virüsten ölen kişi nasıl defnedilecek?

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, corona virüsü sebebiyle ölen bir vatandaş için özel bir cenaze prosedürü bulunmuyor ve normal defin işlemleri yapılıyor. Fakat corona virüsü teşhisi yapılmış hastanın vefatı sonrasında, otopsiyi yapan uzmanların profesyonel koruyucular kullanması gerekiyor.

Laboratuvar sayıları 16’ya çıkartılacak

Sağlık Bakanlığı, corona ile mücadele kapsamında test yapılacak laboratuvar sayılarını 16’ya çıkaracak. Şu anda aktif olan 5 laboratuvar ve laboratuvarlara hangi şehirlerin numune göndereceği listesi ise şu şekilde;

Adıyaman, Adana, Gaziantep, Elazığ, Kahramanmaraş, Hatay, Kilis, Mersin, Malatya, , Niğde, Osmaniye, Şanlıurfa’daki numuneler Adana’ya gönderilecek. Artvin, Ağrı, Ardahan, Erzurum, Bayburt, Bingöl, , Erzincan, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Rize, Tunceli ve Van numuneleri Erzurum’da incelenecek. Afyon, Aksaray,Antalya, Ankara,Aydın, Balıkesir,Batman,Bartın, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Eskişehir, Isparta, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Konya, Karabük, Karaman, Kocaeli, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kütahya, Manisa, Zonguldak, Mardin, Muğla, Muş, Şırnak, Nevşehir, Sakarya, Siirt, Tekirdağ, Uşak, Yalova, Yozgat’tan gelen numuneler Ankara’da incelenecek.

Acil değilse gelmeyin

Covid-19’a karşı en riskli sayılan diş hekimleriyle ilgili Türk Dişhekimleri Birliği tarafından (TDB) uyarı metni yayımlandı. Yapılan açıklamada; sağlıklı kişilerin enfekte olabileceği ve virüsü taşıyanların bulaştırabileceğini belirtti.

Mümkün olduğu kadar aciliyeti olmayan diş hastalıkları dışında bu dönem süresince kurumlara başvurulmamasını önerdiler. Randevulara; belirtilen saatte ve refakatçi olmadan gidilmesini öneren kurum, bekleme salonlarında yaşanan kişi kalabalığını önlemeye çalışıyor. Bu süreçte, diş hekiminin gerekli gördüğü durumlarda tedbir sağlayabilmek için randevu gün ve saatlerinde değişiklik yapılabileceğini belirttiler. Hastaları olası risklerden korumak amacıyla verilen bu kararlar kişinin kendi sağlığını ve toplumun sağlığını koruması açısından çok önemli.

En fazla plastikte kalıyor

Amerika Birleşik Devletleri, Ulusal Alerji ve Salgın Hastalıklar Enstitüsü’nde yapılan araştırmada, virüsün havada birkaç saat, belirli bazı yüzeylerde ise 2 ya da 3 saate kadar kalabildiği belirlendi. Virüsün bazı örneklerini havaya püskürterek yaptıkları deney sonucunda virüsün havada 3 saate kadar kalabildiği, bakır yüzeylerde 4 saat durabildiği ve karton üzerinde ise 24 saat yaşayabileceği açıklandı. Plastik maddelerde ise 2 ya da 3 güne kadar kalabiliyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 09:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER