Bu hafta meclis'te görüşülmesi beklenen infaz paketi

Cezalarda indirim yapan 3. Yargı Paketi, AK Parti’nin ittifak ortağı MHP ve muhalefetle yaptığı görüşmeler sonrası dün itibarıyla kesinleşti.

Bu hafta meclis'te görüşülmesi beklenen infaz paketi

Yapılan düzeneleme ile 1 Mart 2020’den önce varolan suçların infaz kurumunda geçirmesi gereken süreden 1/2 oranında indirim yapılacak ve denetimli serbestlik 3 yıl uygulanacak. MHP’nin önerisi ile birlikte istisnai suçlar arasında yer alan, Uyuşturucu Kullanma ve Bulundurma suçu ile Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti suçu da kapsam içine alındı.

Yapılan diğer bir düzenleme ise örgüt lideri olunmaması şartıyla 60 yaşından büyük olan her hasta mahkum denetimli serbestlikten yararlanabileceği gibi aynı zamanda 3 yıl yerine 4 yıl uygulamaya tabii olacak. Yargılamada yapılan reform ile ”evde infaz” uygulaması gerçekleşecek. Yaşlı ve hamile olanlar cezai süreçlerini evde geçirebilecek.

Adalet Bakanlığı ve hükümetin üzerinde çalışmış olduğu 3. yargı paketi, corona virüsü salgını nedeniyle hızlandırılmaya başlandı. Kapasite olarak 100 bin kişi sayısının üzerine çıkan cezaevlerinde kişi sayısında azalma yaşanmasını sağlamak için infazda kalma süresini kısaltmayı hedefleyen düzenleme üzerinde AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi dün itibarıyla uzlaştı.

Her suçlu cezaevini görecek

Düzenlemedeki asıl amaç, mahkeme kapısından salıverilme durumunu sonlandırmayı amaçlıyor. Daha önceki uygulamalarda bir yıldan az ceza alan herkesin cezası paraya çevriliyor ve hapishane görmeden mahkeme kapısından ayrılıyordu. Bu durumda örneğin bir kişi 1 ay dahi hapis cezası alsa cezaevinde kalacak. Önce cezası 1/2 oranında düşürülüp 15 gün olarak hesaplanacak. Bunun da 1/5’i olan 3 gün denetimli serbestlik uygulanarak 12 gün hapis yatma süresi olacak.

Hamile ve 60 Yaş Üstüne Ev Hapsi

Yapılan en yeni düzenleme de terör örgütü yönetmemiş olmak şartı ile 60 yaşının üstünde ve bakıma muhtaç durumda olanlar hastane raporu alarak cezalarını evlerinde çekebilecekler. Bu kişiler için denetimli serbestlik süresi -bir defaya mahsus olmak üzere- 4 yıl uygulanacak. Hamile kadınlar için de cezanın 4 yıla kadar kalan kısmı da evde çekilebilecek.

Kapsam dışı sayılan bazı suçlar:

Getirilen bu infaz paketinden yararlanamayacak bazı suçlar ise şöyle:

Terör suçları, örgütlü terör suçları, kasten adam öldürme, cinsel istismar, kadına ve çocuğa şiddet, soykırım suçları, insanlığa karşı işlenen suçlar, insan üzerinde deney suçu, organ ve doku ticareti, reşit olmayana cinsel istismar, çocukların cinsel istismarı suçu…

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2020, 16:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER