Brüksel'de Kritik NATO Görüşmesi Sona Erdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Brüksel ziyaretinde Nato Genel Sekreteri jens Stoltenberg bir saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Suriye'de yaşanan gelişmeler hakkında bilgi paylaşımı yapıldı.

Brüksel'de Kritik NATO Görüşmesi Sona Erdi

Başkan Erdoğan Brüksel ziyareti sırasında ülkemizin AB daimi temsilciliğinde NATO genel sekreteri jens Stoltenberg ile bir saat süren bir görüşme gerçekleştirdi. görüşmenin ardından gerçekleşen basın toplantısında başkan Erdoğan'ın sözleri büyük ses getirdi. Mülteci sorunu ve İdlib meselesi hakkında konuşan Erdoğan Avrupa devletlerine seslenerek "Hiçbir Avrupa ülkesinin Suriye'deki çatışmalara ve insani drama kayıtsız kalma lüksü yoktur" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında geçtiğimiz günlerde ki NATO zirvesine atıfta bulunarak hiçbir Avrupa ülkesinin bu duruma kayıtsız kamaması gerektiğini belirterek ittifak ülkeleri sorumlulum almaya davet etti. Türkiye'nin geçtiğimiz 9 yıl boyunca Suriye'den gelen terör tehdidi ile mücadele ettiğini dile getiren erdoğan, Türkiye'nin Suriye sınırının  NATO sınırı olduğunu hatırlatarak NATO'nun Türkiye'ye destek olması ve gerekli çalışmaları başlatması gerektiğini dile getirdi.

jens Stoltenberg konuşmasında ise idlib'de ki şiddet olaylarının son günlerde azaldığını ve bu durumu yakından takip ettiklerini bildirdi. Ayrıca NATO'nun Türkiye'ye hava ve deniz güçleri ile destek verdiğini bu desteğinde devam edeceğini dile getirdi. Ayrıca Esad rejimi ve rus kuvvetleri tarafından düzenlenen saldırılarda birçok sivilin zarar gördüğünü belirten Stoltenberg, NATO'nun üzeride düşen görevi yapacağını belirtti.

Toplantının sonunda NATO genel sekreteri Stoltenberg Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elini sıkmak istediğinde Erdoğan'ın "Corana" diyerek elini göğsüne götürerek karşılık vermesi dikkatlerden kaçmadı

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2020, 21:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER