Bakanlık’tan kuaför ve berberlere kapatma kararı

Corona virüs önlemleri kapsamında yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor .

Bakanlık’tan kuaför ve berberlere kapatma kararı

21 Mart 2020 itibari ile Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgeye göre güzellik salonları, kuaför ve berberler kapsam içerisine alınarak geçici süreliğine durdurulmasına karar verildi. Dünya genelinde yaşanan Covid-19 vaka ve ölüm sayılarında yaşanan artış sebebi ile harekete geçen Bakanlık tarafından genelge 81 ilin Valiliğine iletildi.

Kapatma kararı ne zaman başladı?

Güzellik salonları, berber ve kuaförlere ilişkin kapatma kararı içeriği, ölümcül virüsün yayılmasını önleme adına tüm tedbirleri kapsıyor. Bu nedenle 21 Mart 2020 saat 18:00’dan itibaren kapalı olan sektörler 16.04.2020 tarihi olmasına rağmen hala açılmıyor.

Kapatma kararı ne kadar sürecek?

Birçok hastanenin pandemik hastane modeline dönüştüğü, 31 ilde evden çıkma yasaklarının başladığı bugünlerde bu kararın kaldırılması şuan için gündemde değil. Her şeyden önce insan sağlığının üstün tutulduğu Covid-19 sürecinde, yaşamsal destek ihtiyaçları dışında kişisel ihtiyaçlara da öncelik tanınmıyor. Hatta vatandaşların çoğu bu merkez ve iş yerlerinde yaptırması gereken hizmetleri evde kendisi yapmaya başladı.

Hizmete kapatılan diğer sektörler

Güncel olarak sadece kuaför ve berberler değil bunun dışında toplu olarak gidilen açık ve kapalı alanların da izole edilmesi adına birçok sektör kepenk kapattı. Bu sektörler arasında hizmet veren yerler; fırın, market, eczane, tıbbi hizmetler, özel izne tabi taşımacılık hizmetleri gibi oldukça sınırlı ve temel ihtiyaçlara yönelik işler yürüten iş yerleri olarak biliniyor.

Covid-19 son durum

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından sunulan verilere göre 69.392 vaka sayısına ulaşıldı. Ölüm oranı 1.518 kişiye ulaşırken, iyileşen kişi sayısı 5.674 rakamına ulaştı. İyileşme oranının yükselmesi ve yeni bulunan plazma tedavisinin olumlu sonuçlanması ile vaka sayısında yaşanan artış düşme eğiliminde.

Oldukça sevindirici olan bu haber ve aynı zamanda uygulanan filyasyon sistemi sayesinde Covid-19 salgınının zinciri tamamen kırıldığı ve kontrol altına alındığı düşünülüyor. Özel olarak kurulan ekip sayesinde sahada çalışarak gerekli gördüğü kişilere test yaparak pozitif vakaları tespit ediyor.

Sonucu pozitif çıkan kişileri arayarak bulundukları noktayı öğreniyor ve takibe alıyor. Yakınları ve temas ettiği kişiler dahil olmak üzere hastaneye ya da duruma göre 14 gün evinde karantinaya alınıyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Nisan 2020, 21:58
YORUM EKLE