Bakanlık Açıkladı : Ayağa Kalkmama İddiasına Cevap

Atatürk’ün Kara Harp Okulu’na katıldığı gün okulda geleneksel olarak yapılan törene bu yıl ‘ayağa kalkmama’ iddiası damga vurdu.

Bakanlık Açıkladı : Ayağa Kalkmama İddiasına Cevap

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Kara Harp Okulu’na girdiği 13 Mart, Kara Harp Okulu’nda her yıl tören verilerek kutlanıyor.

Yapılan bu tören anında yoklama esnasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün okul numarası 1283 okunduğu zaman bütün öğrenciler ayağa kalkıyor ve ‘ içimizde!’ diye yoklama veriyorlar. Milli Savunma Üniversitesi’ne bağlanan okullarda gelenek bu yıl da devam etti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kara Harp Okulu’na girişinin 121. yıldönümü nedeniyle 13 Mart’ta, corona virüsü salgını önlemleri de düşünülerek oldukça sınırlı bir katılım ile tören düzenlendi. Atatürk’e ait olan öğrenci numarası 1283 okununca, Harbiyeli öğrenciler her zamanki gibi hep birlikte ayağa kalkıp ‘içimizde!’ diye bağırdılar. Birçok haber sitesi, virüs tedbirleri sebebiyle öğrenciler ve görevlilerin mesafeli oturduğu törenden dört gün sonra, iki sivil ve iki askerin ayağa kalkmamasını “Atatürk’e saygısızlık” olarak adlandırdı.

Özgür Özel’den basın toplantısına tepki

Bu törende yaşanan konuyu TBMM’nin gündemine taşıyan CHP Grup Başkan vekili Özgür Özel , yaptığı basın toplantısında bir askerin bacaklarının göründüğü fotoğrafı örnek göstererek tepki verdi.

Özgür Özel, arka sıralardaki videoda 2 sivil ve 2 asker kadın personelin yer aldığının görüldüğünü belirtti. Milli Savunma Bakanlığı’na ait Youtube kanalındaki videoda ise ön sıralarda 1 erkek ve 2 kadının oturduğunun görüldüğünü söyledi. Bahsi geçen videolardaki 3 personel ile ilgili bir soruşturma başlatılıp başlatılmadığını sordu.

Bakanlık Açıkladı: Öğretmen Personel Zaten Oturmalı

Görüntülerin ve yapılan yorumların sosyal medya üzerinden yayılması üzerine, Milli Savunma Bakanlığı açıklama yaptı. Uygulamanın daha önce yapılan törenlerle farklılık göstermediğini bildiren Bakanlık, “Salondaki davetli ve görevliler doğal olarak bu sene de geleneksel yoklama sırasında ayağa kalkmamıştır.” açıklamasını yaptı ve geçmiş yıllardan kalan fotoğraflardan kanıt gösterdi. Oturan kişilerin “Zaten oturmak zorunda olan” albay ve teğmen rütbesindeki öğretmenler olduğunu belirten Milli Savunma Bakanlığı; “İzandan yoksun, art niyetli, tarih ve kültür birikiminden uzak yorum ve yazılar bir kısım medya organında yer bulmuştur. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin fedakâr mensuplarının moral ve motivasyonunu bozmayı, milletimizin bağrından çıkan ordumuz mensuplarının arasına nifak tohumları ekmeyi amaçlayan bu tür söylemleri şiddetle ve nefretle kınıyoruz” açıklamasını yaptı.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 17:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER