Amerika'nın şarkı yazarlarından John Prine, 73 yaşında vefat etti

Corona virüs salgını Grammy ödülü sahibi bir müzik dehası olan, yarım asır boyunca insanların ruhlarına dokunmuş muhteşem bir sanatçıyı insanlıktan aldı.

Amerika'nın şarkı yazarlarından John Prine, 73 yaşında vefat etti

Corona virüsü salgını Grammy ödülü sahibi bir müzik dehası olan, yarım asır boyunca insanların ruhlarına dokunmuş muhteşem bir sanatçıyı insanlıktan aldı.

50 Yıl boyunca zengin, basit dilde insanların günlük hayattaki hikayeleri ve sıkıntılarını bir araya getiren, Amerikan müziğinin kökünü gösteren muhteşem şarkılar yazmış olan John Prine, 73 yaşında, Salı günü Nashville Vanderbilt Üniversite Sağlık Merkezinde hayatını kaybetti. Komplikasyonların corona virüs salgınından kaynaklandığı belirtildikten sonra bir şüpheden sonra ailesi bu durumu doğruladı.

Avrupa turuna corona virüsüne yakalandı

Geride ülkesi ve dünya için olağan üstü halk müziği klasikleri bırakan John Prine, Covid-19 semptomlarının aniden başlamasından sonra geçtiğimiz ay hastaneye kaldırıldı ve ünlü sanatçı 13 gün boyunca yoğun bakımda tutuldu. Prine'nın eşi ve yöneticisi Fiona, 17 Mart tarihinde bir Avrupa turundan döndükten sonra corona virüsü için yapılan testin pozitif olduğunu açıkladı.

Efsanevi bir şarkı yazarı olan John Prine, Bob Dylan, Kris Kristofferson ve birçok diğer sanatçı tarafından sevilirdi. Ünlü söz bestecisi birçok değerli, klasik eserini Maywood, Illinois'de bir postacı olarak yazdı. Tüm spekturumu, insan kültürünün her bir yerine dokunan şarkılar yazdı. İki yaşlı çiftin yalnızlığını anlatan "Hello in There", bir uyuşturucu bağımlısı Vietnam gazisinin travma sonrası stres bozukluğunu anlatan "Sam Stone", "Paradise" gibi insanları çok etkileyen sanat eserleri ortaya çıkarttı.

John Prine aynı zamanda bir yazar, aktör, bir plak şirketi sahibi, iki kez Grammy kazananı, Songwriters Onur Listesi, Nashville Songwriters Onur Listesi ve Daha önceden Leonard Cohen ve Chuck Berry'e verilenm bir onur olan olan 2016 PEN New England Şarkı Sözleri Mükemmelliği Ödülü'nün kazananıydı. Prine, Jason Isbell, Amanda Shires, Brandi Carilie gibi Prine hayranlarının başarısı ile son yıllarda popülerlik kazanmış olan Americana türünün büyük anlamda şekillendirilmesine çok destek oldu. Müziği, yapmış olduğu besteleri, Bonnie Raitt, George Strait, Carly Simon, Johnny Cash, Don Williams, Maura O'Connell, Everly Kardeşler, Joan Baez, Todd Snider, Carl Perkins, Bette Midler, Gail Davies ve daha onlarca kişi tarafından söylendi.

Hiç şüphesiz ki John Prine çok önemli bir sanatçıydı ve Amerikan kültürüne yapmış olduğu katkıları, on yıllar boyunca hatırlanacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 18:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER