Alaattin Çakıcı’ya Tahliye Yolu Gözüktü

Türkiye’nin en ünlü organize suç örgütlerinden birisinin lideri olan Alaattin Çakıcı için tahliye yolu gözüktü.

Alaattin Çakıcı’ya Tahliye Yolu Gözüktü

Türkiye’nin en ünlü organize suç örgütlerinden birisinin lideri olan Alaattin Çakıcı için tahliye yolu gözüktü. Sincan ceza evinde tutuklu bulunan Alaattin Çakıcı’nın meclis tarafından çıkan infaz yasasından yararlanarak tahliye edileceği öğrenildi.

İnfaz Düzenlemesinden Yararlanacak

TBMM’ye sunulan infaz yasası düzenlemesi önce meclisten sonra da Cumhurbaşkanı’nın onayından geçti. Buna göre yasanın Resmi Gazete yayınlanmasıyla yaklaşık olarak 90 bin mahkum tahliye edilecek. Tahliye olacak mahkumlar içinde Alaattin Çakıcı da olacak ve örgüt lideri infaz düzenlemesinden yararlanarak serbest kalacak.

Ailesi Cezaevi Önünde

Tahliye olacağı haberini alan suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı ise tahliyesi için gerekli hazırlıkları yaparak tahliye haberinin gelmesini beklemeye başladı. Çünkü Çakıcı’nın bugün mü yarın mı tahliye edileceği açıklanmadı.

Buna rağmen Alaattin Çakıcı’nın ailesinin ve onu savunan avukatlarının Sincan Cezaevi önünde tahliye haberini bekledikleri öğrenildi. Ayrıca Çakıcı’yı sevenlerin koronavirüs salgını sebebiyle cezaevi çıkışına gelemedikleri ve yanında olmayı çok istemelerine rağmen yanında olamayacakları bilgisi edinildi.

Buna göre Çakıcı tahliye olduğunda sadece avukatını ve ailesini görebilecek. Ancak Alaattin Çakıcı tahliyesi sonrasında evine gidecek ve evinden dışarıya koronavirüs salgını sebebiyle çıkamayacak. Çünkü suç örgütü liderinin 67 yaşında olduğu ve 65 yaş sokağa çıkma yasağına uyması gerektiği biliniyor.

 

Tahliyeler İçin Önlemleri

Alaattin Çakıcı’nın da içinde bulunduğu 90 bin kişinin tahliye edilmesini sorun yaşanmaması amacıyla çeşitli önlemler alındı. Bu önlemlerin en önemlisi ise koronavirüs salgınına karşın alınan önlemler oldu. Buna göre tahliyelerin yapılması esnasında sosyal mesafe kurallarının aşılmamasına dikkat edilecek.

Ayrıca tahliye edilen kişilere bilgi edinmeleri için bakanlık tarafından hazırlanan koronavirüs bilgilendirme kitapçıkları verilecek. Koronavirüs kapmamaları için kullanmaları gereken eldiven ve maskelerde tahliye sırasında kişilere teslim edilecek. Şehir dışına çıkacak olanların ise koronavirüs yasakları sebebiyle şehir dışı çıkışında sorun yaşamamaları için seyahat izin belgesi almaları sağlanacak.

Tüm bu önlemlerin alınmasının ardından kişilerin tahliyesi yapılacak. Tahliyelerin başlaması için tek şart ise yasanın Resmi Gazete’de yayınlanması olacak. Böylelikle tahliye işlemleri kademe kademe yapılacak ve karışıklık olmasının önüne geçilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER