Aile Gelir Belgesi Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Aile gelir belgesi nedir, nasıl ve nereden alınır? Gelir testi nedir, nasıl yaptırılır? Aile gelir belgesi hakkında merak edilen bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Aile Gelir Belgesi Nedir? Nereden ve Nasıl Alınır?

Aile gelir durumunu belirten belgeyi almak isteyen vatandaşların e devlet sistemi üzerinden belge temininde bulunmaları mümkündür. Bunun için e devlet sistemi üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlanılması ve gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Ailenin Gelir Düzeyini Belirten Aile Gelir Belgesi Nedir?

Aile gelir belgesi vatandaşların genel olarak elde ettikleri toplam geliri belirten belgedir. Hane içerisinde çalışan kişilerin tümünün sahip olduğu gelir toplamına aile gelir düzeyi denilmektedir. Aile içerisinde bulunan kişilerin düzenli olarak maaş almaları ve belirli bir işte çalışmaları halinde aile durum belgesinde görünmeleri mümkündür. Kredi çekme talebinde bulunacak kişilerin bu belgeyi temin etmesi gerekmektedir. Ayrıca kredi kartı açmak, fon desteği için belli kuruluşlara başvurmak ve benzeri birçok işlemin gerçekleştirilebilmesi için aile gelir belgesi talep edilmektedir. Aile gelir belgesinde hane halkından çalışan ve aynı evde ikamet eden kişilerin toplam gelirleri göz önünde bulundurulmaktadır. Bunun için resmi kaynaklar üzerinden gelir belgesinin temin edilmesi gerekmektedir.

Aile Gelir Belgesi Nerelerden Alınabilir?

Aile gelir belgesi almak için e devlet sistemi kullanılabilmektedir. E devlet sisteminin yanı sıra bireylerin aile içinde tek çalışan olmaları halinde bağlı oldukları Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden de belge almaları mümkündür. Çalışanlar, emekliler veya daha önce çalışmış olan kişilerin aile gelir belgesi alma hakkı bulunmaktadır. Aile durum belgesi almak için e devlet platformunu kullanacak kişilerin öncelikli olarak e devlet sistemine giriş yapabilmeleri gerekmektedir. İlk defa sisteme giriş yapacak vatandaşların öncelikli olarak PTT şubelerinden e devlet giriş şifresi temin etmeleri gerekmektedir. Bunun için T.C. kimliklikleri ile başvurmaları yeterli olmaktadır. PTT şubelerinden elde edilen şifre ile sisteme giriş yapılması mümkündür. Şifrenin güvenlik nedeni ile değiştirilmesi ardından işlem sayfasına geçilmesi gerekmektedir. Sisteme giriş şifresini unutan vatandaşların sistem üzerinden şifremi unuttum bölümünü tercih etmeleri ve bu bölümden şifre yenileme işlemi gerçekleştirerek sisteme giriş yapmaları mümkündür. E devlet sistemi dışında çalışan bireylerin çalıştıkları kurumlardan gelir belgesi talep etme hakları da vardır.

Ayrıca merak edilen PRP destekli FUE saç ekimi ayrıntılarına da bakabilirsiniz.

Aile Gelir Belgesi Nasıl Alınır?

Aile gelir belgesi almak için e devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra sistem üzerindeki kurumlar bölümünden Maliye Bakanlığı’nın tercih edilmesi gerekmektedir. Maliye Bakanlığı e- Bordro Hizmetine tıklayarak imzalı bordro belgesi temini sağlanabilmektedir. Buradan aylık gelir durumuna dair bilgilerin temin edilmesi mümkündür. E devlet üzerinden işlem gerçekleştirmek istemeyen veya işlem gerçekleştiremeyen vatandaşların çalıştıkları kurumun bağlı olduğu il veya ilçedeki Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir. İş yerinden de temin edilebilen gelir belgesi SGK üzerinden de temin edilebilmektedir. Serbest meslek çalışanlarının Bağ – Kur üzerinden vergi levhası beyanında bulunmaları ve bu beyan ile gelir durumlarını belirtmeleri mümkündür.

Aynı Hanede Birden Fazla Ailenin İkamet Etmesi

Aile gelir belgesinde farklı ailelerin bir arada yaşaması halinde her aile için ayrı işlem gerçekleştirilmektedir. Aile durum belgesi hane halkında çalışan tüm bireyleri kapsarken farklı ailelerin bir arada yaşaması halinde sadece aile birey sayısına bağlı olarak işlem yapılmaktadır. Aynı hanede eşi, anne ve babası, evli olmayan çocuğu ile birlikte yaşayan bireylerin aile durum belgesini aile sayısına bağlı olarak belirtmeleri mümkündür. Aile durumunun gerekli kurumlara bildirilmesi ile aile gelir belgesinin yeniden yapılandırılması mümkündür. Bunun için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı kapsamında işlem gerçekleştirilmektedir. Farklı ailelerin aynı evde ikamet etmesi durumunda ev temel alınmadan işlem yapılmaktadır. Hane halkında çalışan tüm bireyler olarak geçerli olan belgede sadece aynı aileden olan kişiler olarak düzenleme yapılmaktadır. Bunun için bireylerin direk beyanda bulunması mümkün olurken kurumsal inceleme talep etme hakları da bulunmaktadır.

Düzenli Geliri Bulunmayan Kişiler İçin Gelir Belgesi Alma

Gelirsizlik belgesi düzenli geliri bulunmayan ve herhangi bir sosyal güvenlik alanından ödeme almayan kişilerin temin edebileceği belgedir. Bun belgenin talebi için vatandaşların herhangi bir gelire sahip olmaması gerekmektedir. Geliri bulunmayan ve aile gelir durumundan faydalanmayan bireyler devlet tarafından desteklenmektedir. Bu destekten faydalanabilmek için bireylerin gelirsiz olduklarını beyan etmeleri gerekmektedir. Gelirsizlik beyanı için Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden belge talep edilmesi gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapmak için vatandaşın bağlı olduğu il veya ilçede bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekmektedir. E devlet sistemi üzerinden de gelirsizlik belgesi temin edilmesi mümkündür. Bunun için e devlet sistemine giriş yapıldıktan sonra Tescil ve Hizmet Dölümü bölümüne girişmesi ardından da açılan ekran üzerinden Sigortalık Tescil ve Hizmet Kaydı Tespiti bölümüne tıklanması gerekmektedir. Çalışan ve düzenli gelire sahip olan vatandaşlar bu bölümden genel sigorta durumlarına ve hizmet kayıtlarına erişim sağlayabilmektedirler. Buna karşın herhangi bir geliri ve Sosyal Güvenlik Sigortası bulunmayan vatandaşlar bu sistem üzerinden gelirsizlik belgesi temin edebilmektedirler. E devlet sistemi üzerinden veya SGK şubelerinden temin işlemi yapılabilmektedir. Bunun dışında maddi durumu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşların gelir tespiti yaptırmaları gerekmektedir.

Gelir Testi Nedir, Nasıl Yaptırılır?

Gelir testi vatandaşların sahip oldukları tüm gelirlerin belirlenmesi için uygulana bir testtir. Bu test Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Gelir testi için yaptırmak için izlenecek adımlar şu şekildedir:

  • Vatandaşların ikamet ettikleri ilçede bulunan ilgili kaymakamlığa gitmeleri gerekmektedir.
  • Bağlı olunan kaymakamlığın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma birimine başvuruda bulunulmaktadır.
  • Yapılan başvuruda bireylere gelir tespiti yapılabilmesi için gelir testi formu verilmektedir.
  • Bu formun eksiksiz ve doğru beyan ile doldurulması gerekmektedir.
  • Form üzerinde bulunan bilgilerin tükenmez bir kalem ile doldurulması ve kalıcılığının sağlanması şarttır.
  • Formda yer alan aile üyelerinin T.C. kimlik numaralarının onaylı olarak imzalanması gerekmektedir.
  • Gelir beyanı için gerekli olarak gelir testi formunun doldurulmasının ardından teste belirtilen kişilere ait kimlik fotokopisinin alınması gerekmektedir.
  • Kimlik fotokopileri ve gelir testi formunun yetkililere teslimi sağlanmalıdır.

Bu işlemlerin ardından başvuru işlemi tamamlanmış olmaktadır. Başvuru genel itibari ile bir ay içerisinde değerlendirilmekte ve sonuçlandırılmaktadır. Bu süreçte formda belirtilen bilgilerin doğruluğu teyit edilmekte gerekli araştırmalar yapılmaktadır. Belgenin doğruluğuna kanaat getirilmesi ve araştırmaların doğrulanması ile hane durumuna bağlı olarak kişiye özel gelir tespit sonucu çıkarılmaktadır.

Gelir Testi ile Gelir Belgesi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gelir belgesi ile gelir testi talep ve işlem geçerliliği bakımından birbirlerinden farklı belgelerdir. Gelir belgesi genel itibari ile çalışan veya emekli olan kişilerin aylık olarak kazançlarının belirtildiği belgedir. Buna karşın gelir testi belgesi bireylerin tüm gelir, prim, vergi dilimi gibi bilgilerinin bulunduğu belgedir. Gelir belgesi çalışan, emekli olan veya bir kurum üzerinden düzenli gelire sahip olan kişilerin aylık olarak kazançlarının detaylı bir şekilde belirtildiği belgedir ve e devlet, SGK gibi kurumlar üzerinden temin edilebilmektedir. Buna karşın gelir testi belgesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde temin edilmekte ve hanedeki kişilerin toplam maddi gelirinin hesaplanması ile elde edilmektedir.  

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2020, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER