2020 Pasaport Nasıl Alınır, Gerekli Evraklar Nelerdir?

2020 pasaport hakkında gelişmeleri birçok insan merak etmektedir. Pasaport nasıl alınır, gerekli belgeler nelerdir? Pasaport randevusu nereden alınır? Gerekli bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

2020 Pasaport Nasıl Alınır, Gerekli Evraklar Nelerdir?

2020 yılı pasaport alma işlemleri ilk olarak Nüfus Müdürlüğü'nden randevu alınarak yapılmaktadır. Pasaport ile ilgili tüm işlemler 1 Nisan 2018 tarihinden itibaren Nüfus Müdürlüklerine devredilmiştir. Bilindiği üzere daha önceden pasaport çıkarmak isteyen ya da mevcut pasaportlarını yenilemeyi talep eden vatandaşlar Emniyet Müdürlüklerine bağlı Pasaport Şube biriminden işlem yapmaktaydı. Ancak bu mevzuatta değişikliğe gidilerek 2020 pasaport alma işlemleri Nüfus Müdürlükleri üzerinden yapılmaktadır.

Yurt dışı seyahatlerinizde gerekli olan pasaportu çıkartmak için nüfus müdürlüğünün elektronik randevu adresinden ya da 199 numaralı çağrı merkezini kullanarak pasaport işlemleri randevusu alabilirsiniz. Nüfus Müdürlüğü'nün resmi internet sitesi üzerinden kolay bir şekilde pasaport çıkarma randevusu alabilirsiniz.

Pasaport Randevu İşlemleri

2020 yılında pasaport randevu işlemleri, ikamet ettiğiniz ildeki yetkili nüfus müdürlüğü üzerinden yapılmaktadır. Nüfus müdürlüğünün resmi internet sitesi üzerinde e-randevu sistemini kullanarak online pasaport işlemleri randevusu alabilirsiniz. Randevu işlemlerinde doldurmanız gereken alanlar şunlardan oluşmaktadır:

 • Umuma mahsus pasaport (Bordo pasaport)
 • Hizmet pasaportu (Gri pasaport) veya
 • Hususi pasaport (Yeşil pasaport) arasında almak istediğiniz seçiniz.
 • Adınız, soyadınız, T.C. kimlik numaranız ve doğum tarihinizi ilgili alanlara giriniz.
 • Başında 0 olmadan aktif bir şekilde kullandığınız cep telefonu numaranızı giriniz.
 • Ekranda yer alan 4 haneli güvenlik kodunu ilgili boşluğa giriniz.

Nüfus Müdürlüğü resmi internet sitesindeki e-randevu sayfasında yer alan bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurarak pasaport randevunuzu çok kolay bir şekilde online platformdan alabilirsiniz. Tüm bu bilgileri telefon üzerinden 199 numaralı çağrı merkezini arayıp yetkililere vererek de pasaport randevu işlemlerini tamamlayabilirsiniz.

Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Pasaport başvurusunda talep edilen belgeler, mutlaka yanınızda bulunması gereken evraklardan oluşmaktadır. İlk defa pasaport çıkartacak olsanız da var olan pasaportunuzu yenilecek olsanız da bu belgeleri mutlaka yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Söz konusu evrakları hazırlamadan İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'ne giden kişiler, e-randevu almış olmalarına rağmen pasaport çıkarma sürecinde bazı sorunlarla karşılaşmaktadır.

Bilindiği üzere pasaport çıkarmak isteyenler başvurularını ikamet ettikleri ilde yetkili olan vatandaşlık müdürlüğüne yapmaktadır. Pasaport çıkarma talebinizin onaylanıp tarafınıza sunulması için gerekli onay da İçişleri Bakanlığı'ndan verilmektedir. Bu yüzden pasaport başvurunuzun zamanında onaylanması için sizden talep edilen evrakların eksiksiz olduğundan emin olmanız tavsiye edilmektedir. Bilgilerinizin doğruluğunu bu şekilde teyit edebilir ve pasaport işlemlerinde çok daha hızlı sonuçlar alabilirsiniz. Pasaport başvuru sürecinde il nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerinde başvuru sahiplerinden talep edilen belgeler şunlardan oluşmaktadır:

 • T.C. vatandaşı kimliğinin aslı
 • Son 6 ay içinde çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf
 • Var ise eski pasaportunuz
 • Ergin olmayan ve kısıtlı kişiler için muvafakat belgesi
 • 18 yaşından küçüklerin kanuni temsilcisine ait kimlik belgesi ile noterden onaylanmış muvafakatname belgesi
 • Öğrenci pasaportu çıkarmak isteyenler için güncel öğrenci belgesi
 • Daha önceden pasaport sahip olunması halinde tüm eski pasaportlar

Pasaport Evrakları Eksik Olursa Ne Olur?

Pasaport belgelerinin eksik olması durumunda, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'nden e-randevu alınmış ve randevu saatinde doğru yerde hazır bulunmuş olmalarına rağmen eksik belgesi olan vatandaşların pasaport çıkarma başvuruları ne yazık ki tamamlanamamaktadır. Bu yüzden randevu işlemlerinden önce bu belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanıp hazır bir hale getirilmesine özen gösterilmelidir. Ayrıca pasaport evrakları içinde olmasa da banka dekontunun hazır hale getirilmesi de faydalı olduğu için vatandaşlara tavsiye edilen konular arasındaki yerini almaktadır.

Görüldüğü üzere birbirinden farklı pasaport türlerine başvurulsa bile başvuru sahiplerinden talep edilen belgeler bunlardan oluşmaktadır. Eski pasaportlar İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından kesilerek iptal edilmektedir. Bu sayede vatandaşların yeni çıkaracakları pasaportları sorunsuz bir şekilde kullanmalarına uygun ortam hazırlanmaktadır. Bu belgelere ek olarak pasaport başvurularında ödenmesi gereken harç ve cüzdan ücretlerinin ödendiğine dair bankalardan alınan dekontların da başvuru sahiplerinin yanında bulundurulmasında fayda bulunmaktadır.

Her ne kadar günümüzde teknolojik veri ortamından bu bilgiler görüntülense de yaşanabilecek aksaklıklar için önlem almak adına başvuru sahiplerinin ödedikleri pasaport harç ve cüzdan ücretlerine dair dekont belgelerini randevu aldıklarında yanlarında bulundurmaları faydalı olacaktır.

Ayrıca 2020 çocuk parası hakkında bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

2020 Pasaport Harç ve Cüzdan Ücretleri Ne Kadar?

2020 yılı pasaport harç ve cüzdan bedelleri, çıkartılan kanun kapsamında belirli bir oranda zamlanmıştır. Pasaport başvurusunda da görülebilen bu ücretlerin ödenmemesi halinde başvuru işlemleri geçerli sayılmayacaktır. İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü internet sitesi üzerinden alınan pasaport çıkarma randevularında en hızlı bir şekilde sonuç almak için bu ücretlerin randevu tarihinden önce anlaşmalı bankalar veya internet üzerinden ödenmiş olmasına dikkat edilmelidir.

6 aylık pasaport harcı 2020 yılında 170.40 TL olarak belirlenmiştir. Bu harca pasaport defter bedeli olan 133.50 TL eklendiğinde 6 aylık pasaport başvurusunda bulunan vatandaşların ödemesi gereken toplam ücret 303.50 TL olmaktadır.

1 yıllık pasaport çıkarmak isteyenlerin ödemesi gereken harç bedeli 2020 yılında 248.40 TL'ye çıkmıştır. Ayrıca 1 yıllık pasaport talebinde bulunan kişilerin 133.50 TL tutarındaki pasaport defter bedelini de ödemeleri gerekmektedir. Bu durumda toplam ücret 381.90 TL'yi bulmaktadır.

2 Yıl ve Üzeri Pasaport Harç Ücretleri

2 yıllık ve üzeri süreli pasaport harç ücretleri de anlaşmalı olan bankalar aracılığıyla internet üzerinden kolaylıkla ödenebilmektedir. Bazı bankalar bu tür ödemelerde kredi kartına ya da banka kartına taksit seçenekleri sunabilmektedir. 2 yıllık pasaport çıkarmak isteyen vatandaşlar, doğal olarak diğerlerinden daha fazla harç bedeli ödemek durumundadır. 2 yıllık geçerlilik süresi bulunan pasaporta sahip olmak isteyenlerin ödemesi gereken harç tutarı 2020 yılında 405,50 TL olarak belirlenmiştir. Bu rakama 133.50 TL değerindeki pasaport defter bedeli eklendiğinde 2 yıllık pasaport çıkarmak için ödenmesi gereken toplam tutar 539 TL olmaktadır.

3 yıllık pasaport çıkarmak için 575.90 TL harç ödenmesi zorunludur. 2020 yılı için belirlenmiş olan bu tutara ayrıca 133.50 TL değerindeki pasaport defter bedelinin eklenmesi söz konusudur. Dolayısıyla 3 yıl geçerlilik süresine sahip bir pasaport sahibi olmak isteyen vatandaşın devlete ödemesi gereken tutar 709.40 TL'ye kadar çıkabilmektedir.

4 yıllık ve üzeri sürede geçerliliği bulunan pasaportlar için tek bir harç bedeli ödenmektedir. Dolayısıyla 4 yıldan 10 yıla kadar pasaport başvurusunda bulunan vatandaşların 2020 yılında devlete ödemesi gereken pasaport harcı 811.60 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutara ayrıca 133.50 TL bedelindeki pasaport defter bedeli de eklenmektedir. Böylelikle 4 yıldan 10 yıla kadar geçerlilik süresi bulunan pasaportlara sahip olmak isteyen vatandaşların 945.10 TL harç bedeli ödemeden pasaport başvuru işlemlerini tamamlamaları mümkün değildir.

Pasaport Kaç Günde Çıkar?

Pasaport çıkarma süresi, Nüfus Müdürlüğü'nde yaşanan yoğunluğa göre değişmektedir. İçişleri Bakanlığı'na gönderilen başvuru belgelerinin incelenip onaylanmasının ardından başvuru evraklarında herhangi bir eksiklik görülmemesi halinde vatandaşların talep ettikleri pasaportlar 5 ila 7 iş gücü içinde başvuru sahibinin ikamet adresine posta yoluyla gönderilmektedir. Pasaportların çıkmasında tatil dönemi veya umre ya da hac sezonu gibi özel durumlar etkili olabilmektedir. Bu yüzden pasaport alma işlemlerinde planlanan seyahatten en az 15 gün öncesine kadar başvuruların tamamlanması gerektiği belirtilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 23:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER