2020 Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 malulen emekli olabilmek adına çeşitli şartlar belirlenmiştir. 2020 malulen emeklilik şartları nelerdir, başvurusu nasıl ve nereye yapılır? Malulen emeklilik bilgilerini yazımızdan ayrıntılı inceleyebilirsiniz.

2020 Malulen Emeklilik Şartları Nelerdir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

2020 yılında malulen emeklilik koşulları şu şekilde belirlenmiştir:

 • Malulen emekli olacak kişinin 4A (SSK), 4B (Bağkur) veya 4C (Emekli Sandığı) kapsamında sigortalı olduğuna bakılmaksızın sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihten 10 yıl geçmesi,
 • 10 yıllık çalışma süresi boyunca sigortalının en az 1800 günlük prim ödemesinin SGK'ya yapılmış olması,
 • Başvuru sahibinin en az 10 yıllık sigortalı hizmet süresi bulunması,
 • Yetkilendirilmiş sağlık kuruluşu tarafından çalışanın en az yüzde 60 oranında iş gücü kaybına uğradığının tespit edilmesi,
 • 4A (SSK) kapsamında sigortalı çalışan işçilerin kendi istekleriyle işten ayrılması,
 • 4B (Bağkur) kapsamında sigortası bulunan esnaf veya sanatkarın ticari faaliyetlerini sona erdirmiş olması,
 •  SGK'ya herhangi bir prim borcunun bulunmaması,
 • 4C (Emekli Sandığı) kapsamında çalışan devlet memurları ve kamu görevlilerinin görevlerinden ayrılmasıdır.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz şartları sağlayan personelin malulen emeklilik şartları konusunda gereklilikleri yerine getirmiş olduğunu söylemek mümkündür. Bu koşullarda olan vatandaşlar gerekli mercilere başvurularını yaparak 2020 yılı içinde malulen emeklilik haklarını kullanabilmektedir.

Malulen Emeklilik Nedir?

Malulen emekli olma hakkı, ülkemizde çalışma hayatında en sık duyulan kavramlar arasında yer alsa da bu konu pek çok sigortalı çalışan tarafından tam olarak bilinmemektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından gerçekleştirilen malulen emeklilik işlemleri sayesinde çalışanlar iş yaşamlarını sonlandırarak emekli olabilmekte ve SGK'dan emekli aylığı almaya başlayabilmektedir.

Meslekte çalışma ve iş gücünün tamamını ya da bir kısmını kaybeden işçilerin, sürekli bir gelir kaybına neden olan fizyolojik bir risk olarak tanımlanan malullük için oluşturulmuş olan sigorta sayesinde emekli olmalarını sağlamaktadır. Malulen emeklilik sisteminde vatandaşların mağduriyet yaşamasının engellenmesi amaçlanmaktadır. SGK tarafından malulen emekli edilen sigortalı çalışanların, kaybettikleri işlerinden dolayı eksikliğini yaşadıkları kazançlarını telafi etmek amacıyla oluşturulan malulen emeklilik sistemi kapsamında emekli olmaya hak kazanabilmek için SGK tarafından belirlenen bazı şartların haiz olması gerekmektedir. Bu haktan faydalanabilmek için uygun görülen şartlar son dönemde çalışırken özellikle iş gücü kaybı yaşayanlar ile bu kişilerin aileleri tarafından merak konusu haline getirilmiştir.

Malulen Emeklilik Sistemini Amacı Nedir?

Malulen emekli olmanın amacı, çalışma ve işgücü kaybına uğrayan sigortalı vatandaşların hak kayıpları yaşaması ve gelirden mahrum kalmamalarıdır. Sigortalı olarak herhangi bir işyerinde çalışan vatandaşların, iş hayatlarında daha verimli bir şekilde çalışmalarına engel teşkil edebilecek sağlık sorunlarının meydana gelmesi durumunda bu çalışanlar için malulen emeklilik hakkı doğmaktadır.

Malulen emekli olup Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan (SGK) malulen emeklilik aylığı almak için sigortalı çalışanların bazı koşullara haiz olması önem teşkil etmektedir. Başvuru sahibinin hangi SGK statüsünde çalıştığına bakılmaksızın bu şartlar gündeme gelmektedir. Dolayısıyla isterseniz 4A (SSK) statüsünde, isterseniz 4B (Bağkur) statüsünde ya da ister 4C (Emekli Sandığı) statüsünde bir çalışan olun, malulen emekli olabilmek için kurum tarafından belirlenmiş olan şartların tümünü taşımanız gerekmektedir. Bu şartları taşımayan kişilerin yaptıkları başvurular da kabul edilmemektedir.

Malulen Emekli Olabilmek İçin Talep Edilen Belgeler Nelerdir?

SGK'dan malulen emekli aylığı almak için istenen evraklar, bu şekilde malulen emeklilik maaşı almak isteyen hak sahiplerinin kuruma ibraz etmesi gereken belgelerden oluşmaktadır. SGK'ya yapılan malulen emeklilik başvurularında kurum vatandaşlardan birtakım belgeler ile birlikte başvuru yapmalarını istemektedir. Kurumdan açıklanan bilgilere göre malulen emeklilik hakkından yararlanmak isteyen sigortalı çalışanların başvuru işlemleri sırasında kuruma ibraz etmeleri zorunlu olan evraklar şunlardan oluşmaktadır:

 • Malulen emeklilik başvuru sahibinin işvereni tarafından yazılan SGK malulen emeklilik dilekçesi,
 • Tahsis talep belgesi,
 • Başvuru sahibi tarafından imzalanmış beyan taahhüt belgesi ,
 • Sigortalı çalışanın işten çıkış bildirgesi,
 • Malulen emeklilik onayı için sevk belgesi,
 • Maluliyet durumunu SGK'ya kanıtlayabilmek için tam teşekküllü sağlık kuruluşlarından alınan sağlık kurulu raporu

Bu belgelerin herhangi birinde eksiklik olması halinde sigortalı çalışan vatandaşlar malulen emeklilik hakkından yararlanamamaktadır. Dolayısıyla SGK'ya yapılan başvurularda hak kayıpları yaşamamak için kurum tarafından talep edilen bu belgelerin eksiksiz bir biçimde hazırlanmış olmasına önem gösterilmelidir.

Ayrıca diğer konu KOSGEB kredisi şartları ve gerekli belgeleri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Malulen Emeklilik İçin Sağlık Kurulu Raporu Nasıl Alınır?

SGK'dan malulen emeklilik maaşı almak için sağlık kurulu raporu şartı bulunmaktadır. Öncelikle malullük durumunda olduğunu kuruma kanıtlaması gereken başvuru sahibinin bu konuda en çok ihtiyacı olan belge tam teşekküllü sağlık kuruluşlarından alınan sağlık kurulu raporudur. Bu tür Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilmemiş diğer sağlık kuruluşlarından alınan malullük raporları geçerli gösterilmemektedir.

Malullük durumunun SGK'ya belgelendirilmesinde çok büyük önemi bulunan ve malulen emeklilik başvurularında talep edilen evraklar içinde yer alan sağlık kurulu raporunu alabileceğiniz tam teşekküllü hastaneler ve sağlık kuruluşları şunlardan oluşmaktadır:

 • Eğitim ve araştırma hastanelerinden alınacak heyet raporu,
 • Üniversite hastanelerinden alınacak heyet raporu,
 • Devlet hastanelerinden alınacak heyet raporu

Bu belgeler Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) malulen emeklilik başvurularında sigortalı başvuru sahiplerinden kabul ettiği sağlık kurulu raporu olarak onaylanmaktadır. Malullük durumu oluştuğu için yaşadığı işgücü kaybını raporlandırarak SGK'dan malulen emeklilik maaşı almak isteyen vatandaşların bu hastanelere başvuruda bulunması yeterlidir.

Malulen Emeklilik Kapsamındaki Hastalıklar Nelerdir?

Malulen emeklilik hakkı için kabul edilen hastalıklar, işgücü kaybı yaşayan sigortalı vatandaşların sağlık kurulu raporunda belgelenmesi gereken sağlık problemlerinden oluşmaktadır. Bu hastalıklar sebebiyle işgücü ve çalışma düzeninde ciddi oranda kayıp yaşayan sigortalı vatandaşlar yapacakları başvuru ile malulen emeklilik hakkına sahip olabilmektedir. SGK tarafından bu hak kapsamına alınan hastalıklardan bazıları şunlardan oluşmaktadır:

 • Ölümcül seviyedeki kanser hastalıkları,
 • İleri derecede epilepsi hastalığı,
 • Yüksek mental yani zihinsel hastalıklar (Örnek olarak şizofreni veya bipolar kişilik bozukluğu),
 • El, kol ya da bacak gibi uzuvlarının kaybedilmesi,
 • İleri derecede görme bozukluğu ve körlük yaşanması,
 • AIDS, verem, tüberküloz gibi ölümcül ve bulaşıcı hastalıklar,
 • İleri seviyede organ yetmezliği hastalıkları,
 • Sigortalı çalışanın işini sürdüremeyecek hale gelmesine sebep olan diğer rahatsızlıkların ortaya çıkması

Malulen Emeklilik Başvurusu Nereye Yapılmalıdır?

Hak sahiplerinin malulen emeklilik başvuruları, belirtilen kuruma kanunda belirtilen zamanlar içinde yapılması gereken işlemlerdir. Dolayısıyla malulen emeklilik hakkından yararlanmak için sigortalı çalışanın başvurusu esastır. Başvuruda bulunmayan kişilere hak sahibi olsalar dahi malulen emeklilik aylığı bağlanmadığı için bu durumda olan kişilerin şahsen veya kanuni temsilcileri ile başvuruda bulunması gereken kurumlar şunlardan oluşmaktadır:

 • Sigortalı çalışanın bağlı bulunduğu yerdeki Sosyal Güvenlik Kurumu il veya ilçe müdürlüğü,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu merkezi

Bu kurumlara şahsen gidilerek yapılması gereken malulen emeklilik başvurularında aylık alabilmek için ayrıca kurum tarafından belirlenen dilekçenin yazılması gerekmektedir. Dilekçe olmadan başvuru işlemleri kabul edilmemektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu il müdürlüklerine dilekçenin yanı sıra malulen emeklilik belgeleri ile başvuruda bulunması önem teşkil etmektedir. Böylelikle başvuru değerlendirme süreci başlatılabilmektedir. Başvuru sürecinin sona erdirilmesiyle birlikte sigortalı çalışanın bağlı olduğu işverene gerekli bilgilendirilme yapılmaktadır. Bu süreçte malulen emeklilik şartları başvuruların hızlı bir şekilde sonuçlanmasında etkili olmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2020, 21:29
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER