2020 Evlilik İçin Yapılması Gereken İşlemler ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

Evlilik için çeşitli resmi işlemleri yapmak gerekmektedir. 2020 evlilik için yapılması gereken işlemler ve gerekli evraklar nelerdir? Nikah işlemleri hakkında bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

2020 Evlilik İçin Yapılması Gereken İşlemler ve Gerekli Evraklar Nelerdir?

2020 yılında nikah için gerekli belgeler, şunlardan oluşmaktadır:

 • Evlenme beyannamesi,
 • Gelin ve damadın ayrı ayrı T.C. nüfus cüzdanlarının aslı ve 1'er adet fotokopisi
 • Gelin ve damadın son 6 ay içinde çekilmiş 1'er adet vesikalık fotoğrafı
 • Gelin ve damadın ikametgah belgeleri
 • Gelin ve damadın nüfus kayıt örnekleri
 • Evlenme ehliyet belgeleri
 • Evlilik için alınan sağlık raporu

Evlilik başvurusunda bulunan çiftlerden 2020 yılında talep edilen belgeler bunlardan oluşmaktadır. Evlilik için gerekli evraklar arasında gelin ve damatların en çok merak ettiği belgeler evlilik beyannamesi ve evlenme ehliyet belgeleridir. Bu evraklar hakkında bilinmesi gereken tüm detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

2020 Nikah İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

2020 yılında evlilik için gerekli evraklar, bu yıl içinde evlilik planları yapan çiftlerin, nikah başvurusu işlemlerinde mutlaka hazır bulundurmaları gereken belgelerden oluşmaktadır. Nitekim bu belgelerin gerektiği zamanda hazır olmaması halinde yetkili evlendirme dairesinin memurları, başvuruyu iptal etmektedir. Dolayısıyla nikah tarihi almak için bir an önce başvuru işlemlerinin sonuçlanmasını talep eden gelin ve damatların hayallerini kurdukları evlilik işlemlerine başlayabilmeleri için yukarıda sıralamasını yaptığımız belgeleri mutlaka hazır bulundurup başvurularını tamamlamaları tavsiye edilmektedir.

Vesikalık fotoğraflar, T.C. nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, ikametgah belgeleri ve tam teşekküllü sağlık kuruluşlarından alınan evlilik sağlık raporu belgelerinin hazırlanması genellikle çiftler tarafından nikah başvurusu işlemlerinde en kolay işlemler arasında yer almaktadır. Fakat evlilik için gerekli belgeler arasında yer alan evlenme ehliyet belgeleri ile evlenme beyannamesi kafaları en çok karıştıran evraklar arasında görülmektedir.

Evlilik Beyannamesi Nedir, Nasıl Alınır?

Evlilik beyanname belgesi, nikah başvurularında yetkili nikah dairesi tarafından gelin ve damattan talep edilen başvuru evrakları arasında yer almaktadır. Evlenme beyannamesi de denen bu belge esasında gelin ve damadın evlenme işlemlerinde ihtiyaç duyulan genel bilgilerinin üzerinde yer aldığı bir form belgesinden ibarettir. Gelin ve damat evlilik beyannamesi formunu, başvuruda bulundukları ilçe evlendirme dairesi tarafından alabilirler. Genellikle 2 adet şekliyle hem geline hem de damada verilen evlilik beyannamesi formu, talep edildiği takdirde 4 adet de verilebilmektedir.

Evlenmek isteyen ve evlilik başvurusunda bulunan gelin ve damadın doldurmaları gereken form olan evlilik beyannamesinde nikah işlemleri için gerekli olan bilgiler yer almalıdır. Form üzerinde doldurulması zorunlu olan boşluklardan bazıları şunlardan oluşmaktadır:

 • Gelin ve damadın kimlik bilgileri,
 • Anne ve babalarının ad ve soyad bilgileri
 • Gelin ve damadın onayladığını belirten imzaları
 • Evlilik işlemlerinde sorumlu olan yetkili evlendirme memurunun onayladığını belirten imzası

Bu bilgiler evlilik kayıtlarında gerekli olduğu için evlenmek isteyen gelin ve damat tarafından doğru ve eksiksiz bir biçimde ilgili boşluklara yazılmalıdır. Ayrıca evlenme başvurusunda bulunan çifte dair daha önceden çıkarılan bir mahkeme kararının bulunması halinde evlilik beyannamesi formunun üzerinde yer alan ilgili açıklama kısmında, söz konusu mahkeme kararının sonucu belirtilmelidir. Bu alanlarda eksiklik yapılmaması tavsiye edilmektedir.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir, Nasıl Alınır?

Evlilik ehliyet belgesi almak için evlendirme dairesinden talepte bulunmak yeterlidir. Nikah işlemleri sırasında gelin ve damattan istenen belgeler arasında yer alan evlenme ehliyet belgesi, daha önceden talep edilmediği halde 2015 yılında Bakanlar Kurulu'nun düzenleme yapmasının ardından resmen evlilik için talep edilen belgeler arasında yer almaya başlamıştır.

Evlendirme daireleri tarafından istenen evlenme ehliyet belgesinin bir amacı bulunmaktadır. Evlilik kurumunun yasal dayanağını gösteren bu belge, toplumda daha sonraki süreçte ortaya çıkan bazı evlilik sorunlarının önüne geçilmesi amacıyla işlevsel bir evraktır. Bir başka deyişle evlenme ehliyet belgesi, evlenme talebinde bulunan gelin ve damada ilişkin genel bilgilerin yer adlığı ve nikahın yasalara uygun bir şekilde kılınmasında herhangi bir problemin bulunmadığını gösteren bir belge olarak talep edilmektedir.

Ayrıca sitemiz içerisinden diğer konu kredi borcu yapılandırma hakkında bilgileri de inceleyebilirsiniz.

Evlenme Ehliyet Belgesi Tek Başına Alınır mı?

Evlilik ehliyet belgesinin tek başına alınması, mümkün değildir. Evlenme hususunda yetkili kurum olan nüfus müdürlüklerine evlenme talebinde bulunan gelin ve damadın başvuruda bulunmasıyla bu belge tedarik edilebilmektedir. Dolayısıyla nikah günü almak isteyen çiftlerin evlilik işlemlerini yasalara uygun bir şekilde başlatabilmeleri için gelin ve damadın ikamet ettiği adreslerin yerde bulunan en yakın il ya da ilçe nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Evlilik talebinde bulunan gelin ve damadın tek başına evlenme ehliyet belgesini almaları mümkün değildir. İkamet ettikleri il ya da ilçe nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunan çiftlerin birlikte evlenme ehliyet belgesi başvurusunda bulunmaları kuraldır. Dolayısıyla bu kuruma yapılan evlilik müracaatlarında damadın ya da gelinin tek başına yaptığı evlenme ehliyet belgesi başvuruları kurum tarafından kabul edilmemektedir.

Evlilik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Nikah işlemleri yapılışı bakımından hiç de sanıldığı kadar zor değildir. Yazımızın başında belirtmiş olduğumuz evlilik için gerekli belgelerin hazırlanmasından sonra ikamet edilen bölgede yetkili evlendirme dairesine nikah başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Gelin ve damat tarafından yapılan bu başvurunun kurum tarafından onaylanmasının ardından ikinci adım olarak nikah tarihi için gün alınması önemlidir.

Bu süreçte gelin ve damat başvuruda bulundukları yetkili evlendirme dairesi tarafından uygun olan tarihler arasında kendilerine en uygun nikah tarihini seçebilmekte özgürdür. Ayrıca nikah gününün seçilmesi sırasında evlendirme dairesinin talep ettiği nikah işlemleri için gerekli ücretlerin ve harçların da yatırılmış olması gerekmektedir.

Nikah İşlemleri Ücreti Ne Kadardır?

2020 yılı evlilik işlemleri ücretleri konusunda sabit bir tutardan bahsetmek mümkün değildir. Çünkü evlenmeyi planlayan çiftlerin nikah işlemleri sırasında yatırmaları gereken ücretler, belediyenin yetkili evlendirme dairesinin belirlemiş olduğu fiyatlara ve nikahın gerçekleştirileceği salonun büyüklüğü gibi pek çok farklı değişkene göre belirlenmektedir. Bu yüzden daha önceki yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da nikah işlemlerinin sabit bir ücreti olduğunu söylemek yanlış olacaktır.

Nikah işlemlerinde talep edilen ücretlerin belirlenmesinde pek çok farklı değişken etkili olmaktadır. Genellikle yetkili evlendirme dairelerinin bu ücretlerde yakınlık bulunsa da nikahın kıyılacağı salonun geniş kapasiteli olması veya küçük olması fiyat farklılıklarında etkilidir. Ayrıca nikahın hafta için veya hafta sonu kıyılması gibi tarih farklılıkları da ücretlerin yüksek veya düşük olmasını sağlamaktadır.

Eğer ekonomik bir nikah işlemleri planlıyorsanız, nikahınızı hafta içi uygun saatte ve daha mütevazı salonlarda kıymayı tercih edebilirsiniz. Bu sayede belediyenin yetkilendirdiği evlendirme dairesine ödeyeceğiniz nikah işlemleri ücretleri de bütçenize uygun bir seviyede olacaktır. Evlilik işlemlerinde 2020 yılında en güncel ücretler hakkında detaylı bilgileri almak için nikah tarihi almak için başvuruda bulunacağınız belediyeye ait evlendirme dairesine müracaat edebilirsiniz.

Nikah Sağlık Raporu Nedir?

Evlenmek için gerekli sağlık raporu belgesi, TMK 136. maddesinde yer alan hüküm gereğinde nikah tarihi almak isteyen gelin ve damattan zorunlu olarak talep edilen evraklar arasında yer almaktadır. Evlilik unsuruna aykırı bir durum çıkması durumunda çiftler ne kadar evlenmek isteseler de evlenmeleri mümkün değildir. Bu yüzden sağlık raporunun evlilik için gerekli evraklar içinde hazır bulundurulması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 23:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER