2020 Doğum Yardımı Başvurusu ve Şartları

2020 doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır, şartları nelerdir? Doğum yardımı için gerekli belgeler nelerdir, ne kadar ödeme yapılır? Güncel doğum yardımı bilgilerini yazımızdan inceleyebilirsiniz.

2020 Doğum Yardımı Başvurusu ve Şartları

Doğum yardımında statüsü ne olursa olsun başvuran ailelere, doğum sonrasında belirli bir tutar ödenmektedir. Doğum yardımı başvuru aşamaları şu şekildedir:

  • Doğan bebeği nüfusan kaydettirmek,
  • Doğum yardımı başvuru dilekçesini Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne şahsen veya kargo ile ulaştırmaktır.

İş statüsü ne olursa olsun, (Hizmet yolu ile istihdam edilenler dahil ) doğum yardımı almak isteyen vatandaşlar çalıştıkları kuruma başvuruda bulunabilir. Başvuru şartları ise 2 maddeden oluşmaktadır:

  1. T.C. vatandaşı veya Mavi Kart sahibi olmak,
  2. Doğan çocuğun 15.05.2015 sonrasında doğmuş olması gerekmektedir.

Düzenleme 15.05.2015 tarihini belirlediği için ancak bu tarihten sonra doğan canlı çocuklar için yardım parası verilir. 2015’den önce doğan çocuklar için ödenek bulunmamaktadır. Çocuk sırasının belirlenmesi hususunda mevcut tarihten önce doğan çocuklar da sayılmaktadır. Yurt dışında ikamet eden aileler bulundukları ülkenin T.C. Konsolosluğu veya Elçiliği yoluyla başvuruda bulunabilmektedir.

Doğum Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Doğum yardımı başvurusunda gerekli evraklar şunlardır:

  1. Ebeveyne ait T.C. Nüfus cüzdanı veya Mavi Kart,
  2. Doğan bebeğe ait nüfus cüzdanı,
  3. Başvuru formu,
  4. Sosyal Güvenlik Kurumu Gelir Dökümanı.

Başvuru formunu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nde eksiksiz doldurup imzaladıktan sonra, mutlaka nüshasının alınması gerekmektedir.

Doğum Yardımı Ödemesi Ne Zaman ve Nereden Yapılmaktadır?

Doğum yardımının ödemesi, başvurulan aydan bir sonraki ay içerisinde ebeveynler tarafından PTT’den çekilebilmektedir.

Doğum Yardımı Parası Kapsamında Ne Kadar Ödeme Yapılmaktadır?

Doğum yardımı parası kapsamında yapılan ödemeler şu şekildedir:

  • 1. Çocuk için 300 TL.
  • 2. Çocuk için 400 TL.
  • 3. Çocuk için 600 TL.

Bu ödemeler yalnızca bir defaya mahsus olmak üzere yapılmaktadır. Kamuda çalışan işçi statüsündeki kişiler, sözleşmeleri kapsamında yukarıda belirtilen tutarlardan daha az ödenek almış ise başvurmaları durumunda aradaki fark ödenir. Eğer çalıştıkları kurumdan, yukarıda belirtilenden daha fazla ödenek almış ise extra bir yardım tutarı ödenmeyecektir. İkiz çocuklar 1. ve 2. Çocuk olarak sayılmaktadır. Bu nedenle ikisi için toplam 1000 TL ödenmektedir. Yapılan 2. evliliklerden doğan çocuklar, daha önceki evliliklerden doğan çocukların sıralamasından etkilenmeyecektir. Yani eşlerden birinin daha önceki evliliğinden 2 çocuğu olsa bile, bir diğerinin hiç çocuğu yoksa yeni doğan bebek 1. Çocuk olarak sıralandırılacaktır.

NOT: Doğum yardımı hiçbir neden ile haczedilemez, bloke konulamaz.

Ayrıca tarsal tünel sendromu hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

Yardım İçin Son Başvuru Tarihi Var mıdır?

Yardımlar için son başvuru tarihi bulunmamaktadır. Canlı doğum yapıp, yukarıda sıralanan gereklilikleri yerine getiren her anne baba, istedikleri zaman doğum yardımı için başvurabilir.

Yardım Parasını Kim Çekebilir?

Yardım ödeneğini sadece doğan bebeğin anne-babası çekebilmektedir. PTT’ye giden 3. şahıslara ödeme yapılmamaktadır.

Hamileler Doğum Yardımı İçin Başvurabilir mi?

Hamileler doğum yardımları için başvuruda bulunamazlar. Düzenleme kapsamında, başvuru sırasında bebeğin nüfus cüzdanı gerektiği için bebeğin doğmuş olması gerekmektedir. Ancak 2. veya 3. çocuğuna hamile olan anne adayları, daha önce doğurup yardım almadığı çocuğu için başvuruda bulunabilir.

Evlat Edinilen Çocuk İçin Doğum Yardımı Alınabilir mi?

Evlat edinilen çocuklar için doğum yardımı parası verilmemektedir. Ancak aile evlat edindikten sonra başka bebekler dünyaya getirirse, ödenek için yapılan sıralamada sayılmaktadırlar. Yani doğumdan önce bir çocuk evlat edinilirse, sonra doğan bebekler 2. ve 3. olarak sıralanacaktır.

Anne-Babadan Biri Yabancı İse Yardıma Başvurulabilir mi?

Anne-babadan birinin yabancı olması yardım başvurusu için engel değildir. Ebeveynlerden birinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması veya Mavi Kart sahibi olması olması doğum yardımı başvurusu için yeterlidir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER