1000 TL’lik sosyal yardımlaşma başvurusu başlatıldı

Koronavirüs salgını sebebiyle mağduriyet yaşayan vatandaşlar için e-devlet üzerinden sosyal yardımlaşma başvurusu başlatıldı.

1000 TL’lik sosyal yardımlaşma başvurusu başlatıldı

Koronavirüs salgını sebebiyle mağduriyet yaşayan vatandaşlar için e-devlet üzerinden sosyal yardımlaşma başvurusu başlatıldı. Zehra Zümrüt Selçuk Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı, “E-Devlet’te Pandemi Koronavirüs Sosyal Destek Programı üzerinden istek bazlı 3. Faz başvurularımız başladı.” açıklamasını yaptı.

Sosyal yardımlaşma başvuruları nasıl yapılacak?

Başvurular TC kimlik numaranızın son hanesine göre alınacak.

TC kimlik numarasının sonu;

0 ile bitenler, pazartesi

2 ile bitenler, salı

4 ile bitenler, çarşamba

6 ile bitenler, perşembe

8 ile bitenler, cuma

Belirtilen günlerde e-devlet üzerinden başvurular alınmaya başlanacak. Hafta sonları ise hiçbir sınırlama olmaksızın herkes başvurabilecek.

Sosyal yardımlaşmaya başvuru şartları nelerdir?

Değerlendirmeler bireysel olarak değil hane göz önüne alınarak yapılacak. Aynı haneden yalnızca bir kişi başvuruda bulunabilecek. Aynı haneden çoklu başvuru yapılması halinde yalnızca bir tanesi geçerli sayılacak. Ve başvuru hakkına sahip olmak için bazı özelliklere sahip olmamanız gerekecek.

Başvuran kişi de bu maddelerden herhangi birinin bulunmaması gerekiyor

  • Pandemi Koronavirüs Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 dahilinde verilen 1000 TL’lik para desteğinden fayda sağlamış olan vatandaşlar,
  • 5510 sayılı Kanunun 4/a maddesi kapsamındaki kamu işçileri,
  • 5510 sayılı Kanunun 4/c maddesi kapsamındaki memurlar,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ aracılığıyla gelir ya da aylık alanlar (emekli olanlar),
  • İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar,
  • İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalananlar

Bu maddelerden herhangi birine sahip iseniz sosyal yardımlaşma için başvuru hakkınız olmayacak.

Vatandaşlar için ikinci ödemeler başladı

Sosyal yardımlaşmanın ilk fazında birçok aileye ulaşılıp yardım için 1000 tl’lik çalışma gerçekleştirildi. Şimdi ise ikinci fazın başlatacağını bildiren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, vatandaşlara destek sağlama amaçlı açtığı 3 aşamalı Sosyal Destek Programı hakkında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfımız aracılığı ile ihtiyaç sahibi olduğunu belirlemiş olduğumuz 2,3 milyon aileye faz 2 kapsamında 1000 tl’lik nakdi yardım sağlanacağını söyledi.

Yapılan ilk destekteki bu duruma sahip olan ailelerin sisteme kayıtlı olduğunu tekrar bir başvuruya gerek duyulmayacağını belirten Selçuk, 1000 liralık sosyal yardım çalışması için gerekli ailelerin PTT hesaplarına bu miktarı yatırdığını dile getirdi. Yardım için diğer ilk çalışmada olduğu gibi ailelere hastalık bulaşma riskine karşın evde durmalarını, yardımın evlerine elden teslim edileceğini bildirdi.

Vatandaşlar gerekli şartları yerine getirdikleri durumda bu sosyal yardımlaşma hakkından yararlanabilecek.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 20:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER