Ünlü Markalar ve Ülkeleri Nelerdir?

Birçok insanın günlük hayatta kullandığı ürünler dünyada isim yapmış önemli markalardan meydana gelmektedir. Yıllardır hayatımızın parçası olan bu markalar üretildiği tarihten bu yana birçok farklı alanda hizmet vermektedir. Markaların hangi ülkeye ait oldukları ise birçok kişi tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor. İşte sizler için hazırlanmış olan ünlü markalar ve ülkeleri listesi…

Ünlü Markalar ve Ülkeleri Nelerdir?

1) Nike – Amerika Birleşik Devletleri

Spor ayakkabı, spor giysi ve spor aksesuarları alanında dünya evi olarak nitelendirilen Nike markası Amerikan Birleşik Devletleri menşeine sahiptir. Ürünlerinin neredeyse tamamına yakını Uzak Doğu Asya’daki üretim evlerinde ortaya çıkarılmaktadır. Firmanın kendisine ait olan tek üretim yerinde ise sadece ayakkabıların hava tabanları üretilmektedir. Ünlü markalar arasında önemli bir yere sahip olan Nike dünya spor tarihine ve stiline damga vurmuştur. Ünlü birçok ismin kullandığı ve kullanmak vazgeçmeyeceği bu ürün ünlü markalar ülkeleri arasında da ABD’ye ait olmasıyla dikkat çekiyor.

2) Ferrari – İtalya

Dünyaca ünlü spor araba üreticisi Ferrari İtalya ülkesine ait bir markadır. Yıllardır yapmış olduğu birçok başarılı çalışma ile dünya spor araba tarihine önemli katkılarda bulunmuştur. Birçok yarışma türlerinde çeşitli şekillerde birinci olmayı başaran Ferrari İtalya ülkesinin önemli temsilcisi olarak biliniyor. Dünyada birçok farklı yarışmalarda birinci olmasıyla ve kendisiyle özdeşleşmiş olan kırmızı rengi ile birlikte kalitesini ispatlamıştır. Ferrari’nin kurucusu olan Enzo Ferrari birçok filmlerde ve belgesellerde hayatı anlatılan önemli bir isim olmayı başarmıştır. Dünyanın en ünlü markaları arasında önemli bir noktaya sahip olan Ferrari ürettiği spor arabaları dünyanın birçok yerine ithal etmektedir.

3) Apple – Amerika Birleşik Devletleri

Tüketici elektroniği, bilgisayar üreticisi, telefon üreticisi ve teknolojik aletler üreticisi olan Apple Amerikan çok uluslu devletidir. Amerikan markası olan Apple dünya üzerinde teknolojik alanda birçok farklı alanda devrimler yaratmıştır. Dünyanın birçok farklı yerinde fabrikaları ve üretim yerleri olan Apple Steve Jobs, Steve Wozniak, Ronald Wayne tarafından 1976 yılında kuruldu. Kurulduğu tarihten bu yana adından daha da sıklıkla söz ettirmeyi başaran dünya markası kalitesi ile dünyanın her yerinde kendisine kullanıcı bulabilmektedir. Rakipleri arasında en çok kâr marjına sahip olan Apple farklı ürünleri ile de kalitesini ön plana çıkarmıştır.

4) Google – Amerika Birleşik Devletleri

Listenin 4. sırasında yer alan Google dünyanın en büyük ve en meşhur arama motoru olarak bilinmektedir. Google, Amerikan çok uluslu şirketidir. İnternet araması, çevrim içi bilgi dağıtımı gibi birçok farklı alanda hizmet veren Google, alt yapılardan olan Google Maps, Google Translate, Google Drive gibi sayılabilecek daha bir sürü yapıları ile birlikte dünyanın en kaliteli hizmet veren firmalarından birisi olmuştur. Larry Page ve Sergey Brin tarafından kurulan Google Stanford Üniversitesi’nde öğrenci oldukları dönemde ortaya çıkartılmıştır.

5) Microsoft – Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri ekonomi konusunda neden bu kadar üstün olduğunu gözler önüne sermeye devam etmektedir. Amerikan çok uluslu bir başka marka olan Microsoft dünyada neredeyse herkesin kullanımını sağladığı bilgisayarların işletim sistemi olarak bilinmektedir. Ünlü markalar arasında belki de en önemli noktayı temsil etmektedir. Ünlü markalar ve ülkeleri arasında çok fazla Amerika Birleşik Devletleri olması da ülkenin ekonomisin neden bu kadar kaliteli ve güçlü olduğunu ispatlar niteliktedir. Microsoft, 4 Nisan 1975 senesinde Bill Gates ve Paul Allen tarafından kurulmuştur.

6) Facebook – Amerika Birleşik Devletleri

Mark Zuckerberg isimli grafiker ve tasarımcı tarafından okumuş olduğu okul olan Harvard Üniversitesi öğrencileri için kurulmuş olan Facebook daha sonra Boston ve çevresi okullarda da kullanılmaya başlanmıştır. Facebook dünya üzerinde en meşhur markalardan birisi olmayı başarmıştır. Kaliteli alt yapısı ve dünyanın en büyük sosyal ağı olması sebebiyle dünya üzerinde milyonlarca kullanıcısı mevcuttur.

7) Coca Cola – Amerika Birleşik Devletleri

Dünya ekonomisine adeta damga vurmuş ve markaları ile de herkesin ambargolara maruz kalmasına sebep olan Amerika Birleşik Devletleri Coca Cola markasıyla beraber bunu tamamen ispatlamaktadır. Listenin neredeyse tamamının Amerika Birleşik Devletleri markalarından oluşması da tesadüf değildir. Coca Cola, ABD’nin Georgia eyaletinde kurulmuştur. 1886 senesinde kurulmuştur.

8) Samsung – Güney Kore

1938 yılında kurulmuş bir şirkettir. Dünya teknoloji devleri arasında önemli bir yere sahip olan Samsung dünyanın en iyi markaları içerisinde yer almaktadır. Kaliteli ve başarılı ürünleri ile birlikte dünyanın birçok yerinde bilgisayarları, telefonları, tabletleri ve elektronik aletleri kullanılmaktadır.

9) Amazon – Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın en zengin ve en ünlü markaları içerisinde yer alan Amazon 1994 yılı içerisinde Jeff Bezos tarafından kurulmuştur. Amazon internet üzerinden ürünler satan ve teslim eden bir Amerikan perakende sitesidir. Hizmetin popülerliği, yüksek kaliteli ürünler ile dünyanın en ünlü markaları içerisinde yer almaya hak kazanmıştır.

10) Disney – Amerika Birleşik Devletleri

Animasyon yapımları, çizgi filmler gibi birçok çocuğa yönelik yapımları ile dikkat çekmektedir. Disney yıllardır sektörün lideri konumunda bulunmaktadır. Ünlü markalar ve ülkeleri listesi içerisinde kendisine 10.sırada yer bulmuştur. Amerika Birleşik Devletleri menşeine sahiptir.

YORUM EKLE