Türkiye IMF’ye Mecbur Kalabilir

 Prof. Refet Gürkaynak milyonlarca vatandaşın işsiz kalmaması için ülkemizdeki ekonomik zorluk çeken şirketlerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye IMF’ye Mecbur Kalabilir

Profesör Refet Gürkaynak gelecek dönemde milyonlarca vatandaşın işsiz kalmaması için ülkemizdeki ekonomik açıdan zorluk çeken şirketlerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Refet Gürkaynak ihtiyaç duyulan kaynağı temin edebilmek için IMF ile anlaşmanın tek yol olduğunu belirtti . Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı Profesör Refet Gürkaynak yeni tip corona virüsü salgınının yaratmış olduğu enkazı anlattı.

Ülkemizdeki vatandaşların evlerine çekilmesiyle tüm dünya genelinde daha önce görülmemiş bir krizin ortaya çıktığını ve bu durum için önlem alınmaz ise dünya üzerindeki şirketlerin iflas edebileceğini ve bu sebeple birçok kişinin işsiz kalabileceğini söyledi. Gürkaynak aynı zamanda, önümüzdeki süreçte ekonomik olarak gelişmiş ülkelerin, zor durumda olan şirketleri ayakta tutabilmek adına para basıp bu şirketlerin borçlarını üstlenme yoluna gideceklerini belirtti. Türkiye gibi döviz borcu olan ülkelerin ise para basarak veya dış borç alarak şirketlerini kalkındırma olanağı bulamayacağını, ülkemizin kaynağının sadece IMF’den temin edilebileceğini ifade etti. Batan şirketlerin borçlarının bankalara kalacağını belirten Gürkaynak, böyle bir durumda şirketlere verilemeyen kaynağın bankalara verilmek zorunda kalınabileceğini sözlerine ekledi.

Şirketlerin destek almadan direnmesi zor

Gürkaynak, sosyal medya hesabından yayımladığı videoda, insanların evlerinden çıkamadıkları bir süreçte üretimi ve tüketimi arttırmak için alınan tedbirlerin hiçbir işe yaramayacağını belirtti. Profesör Refet Gürkaynak’ın belirttiğine göre, tüm dünyada etkili olan yeni tip corona virüs salgınının sebep olduğu ekonomik kriz geçene kadar eğer şirketlere devlet eliyle nakit para verilmez ve borçları devletler tarafından üstlenilmez ise şirketler batacak. Corona krizi bitip yeniden  normal hayata dönüldüğünde ise ortada üretim ve istihdam sağlayacak herhangibir şirket kalmayacak.

Üreten ve istihdam yaratanlar kurtarılsın

Profesör Gürkaynak, içinde bulunduğumuz bu sağlık krizi döneminde evlerinde kalan vatandaşlara yardım etmenin en iyi yolunun üretim ve istihdam sağlayan şirketlere destek ve yardım sağlamak olduğunu belirtti. İnsanların işsiz kalmalarının ise ancak bu şekilde önlenebileceğini savundu. Profesör Rafet Gürkaynak, Türkiye’nin kendi şirketlerini ayakta tutmaya ve güçlendirmeye karar vermesi halinde kendilerine göre ihale verilip kendilerine göre imar kanunları değiştirildiği için ayakta olan şirketlerden ziyade, gerçekten üretim ve istihdam yapan şirketlerin kurtarılması gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER