Turizm ve seyahat özgürlüğü konusunda önemli gelişme!

Türkiye’de koronavirüs salgını sonrası turizm sektörünün yeniden canlanabilmesi için bir yol haritası çizildi.

Turizm ve seyahat özgürlüğü konusunda önemli gelişme!

Türkiye’de koronavirüs salgını sonrası turizm sektörünün yeniden canlanabilmesi için bir yol haritası çizildi. Bu yıl açılacak olan oteller, en başta yarı kapasiteleriyle çalışacak. Sahillerde bulunan sezlong sayıları azaltıldığı gibi sosyal mesafe kuralı da göz ardı edilmeyecek. Eğlence mekanı bulunan oteller içinde gerekli tedbirler alınacak. Şu anda otellerde açık büfe yemek hizmeti verilmeyecek.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, hükümet ve Kültür Turizm Bakanlığında bulunan sektör temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı düzenledi. Salgın ile mücadele planlarında bir sürprizle karşılaşılmazsa iç turizmi mayıs ayının sonunda başlatacaklarını açıkladı.

Trafik ve iç hat uçuşları başlatılacak

Bakan Ersoy, aynı zamanda durumlar böyle iyiye giderse mayıs sonu için iç trafiği de başlatacağını dile getirdi. Kontrollü bir şekilde iç hat uçuşlarını başlatacağını söyledi. Ülkenin turizmi için çok kapsamlı kurallar oluşturduklarından bunlarla yola çıkılacağından bahsetti. Vaka sayısının sıfır olduğu ülkelerle karşılıklı olarak birbirimize kapılarımızı açabileceğimizi söyledi.

Otellerde kontrollü tedbirler alınacak

Otellerde açık büfe hizmetin olmayacağını, otelin kapasiye yarısı kadar müşteri alınacağını, her şey dahil sistemden butik sisteme geçileceğini belirtti. Şezlong sayılarında düşüş olacağını ve sosyal izolasyon kontrolünde plan yapılacağını dile getirdi.

Bazı otellere ise ailelere özel bir bina ve plaj seçeneği sunma hakkı verilecek. İşletmelerde bulunan sağlık personeline de çok dikkat edilecek. Personel sayıları gerekli düzeyde mutlaka arttırılacak. Ve sağlık personel çalışanlarının 7/24 otelde bulunması zorunlu olacak.

Sadece oteller için değil restoran ve eğlence mekanları içinde geçerli olacak

Koronavirüs salgını sonrası turizmin yeniden hareketlenmesi için alınan kurallar yalnızca oteller için olmayacak. Otel ve yakınındaki kısımlarda bulunan restoran, eğlence mekanları, kafeler içinde tedbir başlatılacak. İşletmelerin giriş kısımlarında muayene bölümleri olacak, servisler özel bir kıyafetle verilecek, sandalye ve masaların sayısında düşüş olacak. Ve maske kullanma şartıyla müşteriler mekana alınacak.

Virüs konusunda durumların böyle iyiye gitmesine bağlı olarak mayıs ayında önce alışveriş merkezleri açılmaya başlayacak daha sonrada turizm ve ulaşım konularında yenilikler başlatılacak. Oluşturulan gelişmelerin tümünde yeni kararlarla belirlenmiş gerekli sıkı tedbirler kullanılacak.

YORUM EKLE