Sanal ortamların vazgeçilmez kart anlayışı

Gelişen internet algısı ile birlikte hepimiz bu algının bir parçası olarak internet ortamın da yerimizi aldık.

Sanal ortamların vazgeçilmez kart anlayışı

Gelişen internet algısı ile birlikte hepimiz bu algının bir parçası olarak internet ortamın da yerimizi aldık. Eskiden yapılan mağazaya gidip alışveriş yapma anlayışı gelişen iş koşulları ve vaktin iyi değerlendirilmesi anlayışı ile zaman kaybı olarak görülmeye başlamıştı. Artık insanların tüm giyim, teknoloji  ve market alışverişlerini internetten kolayca yapabilme kolaylığına erişti.

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsünden korunma ve yayılmasını önleme kapsamında çeşitli giyim, kozmetik, kültür-sanat ve teknoloji mağazaların geçici bir süreliğine  kapatılması kararı ile birlikte sanal alışveriş anlayışı da gelişim göstermiş oldu. 80’li ve 90’lı yıllarda gördüğümüz telefon ile sipariş anlayışı ile başlayan eve servis anlayışı 2000 yılına gelindiğinde gelişen internet teknolojisi ile yerini sanal dünyaya böylelikle bırakmış oldu.

Her ne kadar sanal alem bize pek çok kolaylık ve pratiklik sunuyor olsa da dolandırıcılığın çokça yapıldığı bir ortam olduğu  pek çok insan tarafından bilinmekte. Bu sebepten dolayı da alışveriş yapmak durumunda olan insanları belirli şüphelere düşürmektedir. Bu şüphelerden biri olan kredi kartı dolandırıcılığı internet ortamında alışveriş yapmakta olan pek çok insanı kredi kartı kullanımı olmadan olacak farklı bir ödeme yöntemine yönlendirmekte.

Sanal kart nedir?

Sanal kart, kullanmış olduğunuz mevduat hesabı ya da kredi hesabınızla bağlantılı olarak internet alışverişlerinizde  kullanabileceğiniz güvenli  bir sanal ortam kartıdır. Tercih ettiğiniz  bankaya göre sanal kart kullanım şekli de değişmektedir. Bazı bankalar sabit bir kart numarası ile müşteri kullanımına sanal kartı açarken ; bazı bankalarda her kullanım sırasında yeni bir numara oluşturmaktadır. Sanal kartın kredi kartına kıyasla daha güvenli olması ve yurt dışı siteleri dahil tüm web sitelerden kolaylıkla ve güvenilir alışveriş yapmayı sağlamaktadır.

Sanal kart güvenli mi?

Kredi kartı alışverişlerinizde belirlenen limit doğrultusunda alışveriş yaparken; sanal kart kullanımında, sanal kartı kullanmak için başta ödeyeceğiniz ücret ile alışverişte kullanım limitini de belirleyen siz oluyorsunuz . Yani olası bir kart değişikliğinde numaranız kötü niyetli birinin eline geçmiş olsa bile kredi kartı kullanımında yaşanan sorunları yaşamamaktasınız çünkü; eğer sanal kartın içinde para yoksa kullanıma kapalı olmaktadır. Bu sebepten dolayı kart numarası kötü niyetli birisinin eline geçse bile kartın içi boş olacağından size zarar verememektedir.

Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2020, 17:20
YORUM EKLE