Petrol Fiyatları Piyasaları Alt Üst Etti

Petrol fiyatlarının set düşüşü piyasalarda deprem etkisi yarattı. Avrupa ülkelerinde birçok borsa günü yüzde 10 kayıpla kapatırken Borsa İstanbul ise günü yüzde 5 lik kayıpla kapattı.

Petrol Fiyatları Piyasaları Alt Üst Etti

Çin'de baş gösteren civid-19 virüsünden dolayı birçok ürününe olan talepte ciddi düşüşler gerçekleşti. Bununla birlikte talebin azalmasıyla sanayide kullanılan petrol ihtiyacının azalmasına neden oldu. Petrol fiyatlarının düşmeye başlamasıyla OPEC üretimi azaltmak için masaya oturdu lakin toplantıda Rus heyeti ile anlaşmaya varılamamasından ötüeü Suudi Arabistan mevcut ham petrol üretimini yükseltme ve satış fiyatını düşürme kararı verdi. Suudi Arabistan yönetiminin bu kararının ardından petrol fiyatları yüzde 25 düşerek tarihi bir düşüş yaşadı. Bu gelişme dünya borsalarını da olumsuz etkileyerek dünya çapında birçok borsanın yüzde 10'un üzerinde düşüş yaşamasına sebeb oldu.

Bu düşüşle birlikte norsadan parasını çeken yatırımcılar kendilerine güvenli liman olarak gördükleri altına yatırım yapmaya başladılar. Bununla birlikte corona virüsün verdiği endişe piyasalarda belirsizlik hissi yaratmaya devam ettiği için bu endişe ile yatırımcıların altın almasıyla altının ons fiyatında ciddi yükseliş gözlendi.  Altının ons fiyatı 1.680 seviyelerine ulaştı.

Kapalıçarşıda yaptığımız görüşmelerde kuyumcular borsadan çıkan paranın boşta kalmayacağını, değerli madenlere yöneleceğini düşündüklerini belirttiler. Bu madenlerden de en önde Altının geleceğini dile getiren kuyumcu esnafı altında ki yükselişin devam edeceğine inançarının tam oldukları belirtti.

Çin Belirleyici Aktör Olacak

Piyasalarda ki deprem Çin'in üretiminin eski kapasitesine gelip gelememesi durumunu göre belirlenecek. Dünyanın en büyük üreticisi olan, en geniş sanayi sahasına sahip olan Çin'de üretimin bir anda kesilmesi ile birlikte adeta bir domine taşı gibi piyasalar birbiri üzerine çökmeye başladı. Önce Çin^de üretim durdu, ardından Çin'in ihtiyaç duyduğu petrol'ün bir anda azalmasıyla petrol fiyatları sert şekilde düştüğünü gördük. Petrol fiyatlarının düşüşü de dünya borsalarında ciddi bir düşüş yaşanmasına sebebiyet verdi. Şu an piyasalarda ki belirsizlik kolay kolay geçecek gibi görünmüyor. Ama Çin'de ki durum düzelmedikçe eski günlere dönmek çok kolay gözükmüyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2020, 22:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER