Kripto Para Nedir, Nasıl Alınır? Kripto Para Ticareti Yapılır Mı?

Kripto paraya olan ilgi son dönemde fazlasıyla arttı. Birçok kişi kripto para özelliklerini araştırmaktadır. Kripto para nedir, nasıl alınır, özellikleri nelerdir? Ayrıntılı bilgiler sizlerle...

Kripto Para Nedir, Nasıl Alınır? Kripto Para Ticareti Yapılır Mı?

Kripto para, dijital ve şifrelenmiş olarak üretilen bir sanal para birimidir. Kripto para birimleri takas işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılabilmektedir. Fiziksel olarak bir karşılığı bulunmamaktadır. Yani elle tutabileceğiniz bir para birimi değildir. Merkezsiz bir para birimi olması nedeniyle de devletlerin veya özel kuruluşların tekelinde değildir.

Kripto para satın almak için kripto para borsaları üzerinde işlem gerçekleştirmek gerekmektedir. Kripto para borsaları arasından güvenli bulduğunuz bir para borsasını seçtikten sonra hesap oluşturmanız gerekmektedir. Hesabınız onaylandıktan sonra ise alım satım işlemleriniz için hesabınıza para aktarmalısınız. Daha sonra satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hesap onaylanma süreçleri kripto para borsaları arasında değişiklik göstermektedir. Ancak sürenin minimum 1 iş günü maksimum 5 iş günü sürdüğü bilinmektedir. 

Kripto Para Özellikleri Nelerdir?

Kripto para özellikleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kripto paraların değerinin düşme ihtimali oldukça azdır. Çünkü güvenliği oldukça yüksek bir para birimidir ve kurumların uygulamaları ya da meydana gelebilecek kazalar nedeniyle değeri düşmemektedir. Bu durum kripto paraların çok daha popülerleşmesini sağlamıştır.
 • Devletler genel olarak yalnızca kendi basmış oldukları paraları öngörmektedir. Bu nedenle devletlerin nezdinde geçerlilikleri oldukça azdır. Hatta genel olarak yoktur.
 • Kripto para sanal ortamda biriktirilebilir, kullanılabilir veya havale edilebilir.
 • Anlık işlem imkanı sunmaktadır.
 • Sanal cüzdanda saklanabilmektedir .
 • İnternet bulunan her cihazdan transfer işlemi gerçekleştirilebilmektedir.
 • Tüm ülkelerde kullanılabilen uluslararası bir sistemdir.

Kripto Para Ne Zaman Ortaya Çıkmıştır?

Kripto para birimlerinin ortaya çıkması konusunda net bir tarihsel süreç anlatılması mümkün değildir. Bununla birlikte sanal bir para birimi oluşturma girişimleri için 90'lı yılların işaret edilmesi gerekmektedir. Bu yıllarda sanal para birimleri oluşturulmaya çalışılmış ancak başarısız olunmuştur. Kripto para birimlerinin ortaya çıktığı yıl ise 2003 yılıdır. Kripto para birimleri arasında en popüler olan ve tüm kripto birimlerinin atası sayılabilen Bitcoin bu yıl ortaya çıkmıştır. Geliştiren kişi veya kişilerin kod adı Satoshi Nakamoto olarak bilinmektedir. Ancak kimlikleri hakkında bir bilgi bulunmamaktadır.

Ayrıca sitemizden diğer konu keten tohumu nedir, nasıl yenir? Yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kripto Para Birimlerinin Avantajları Nelerdir?

Kripto para birimleri avantajları şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Zamansal açıdan herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. İnternet üzerinden her an transfer işlemi gerçekleştirme imkanınız bulunmaktadır.
 • Geleneksel para birimlerinin aksine kripto para transferleri için hiçbir zaman mekansal açıdan bir sınırlama bulunmamaktadır. İstenilen her an internet bulunan bir cihazdan para transferleri gerçekleştirilebilmektedir.
 • Kripto para transferi işlemleri kısa süre içerisinde gerçekleştirilmektedir.
 • Kripto para birimleri sanal cüzdanlarda saklanmaktadır. Yani hem taşınmasının hem de saklanmasının oldukça kolay olduğu söylenebilmektedir.
 • Tüm dünyada işlem gerçekleştirilebilmektedir.
 • Geleneksel para birimlerinde para birimlerinin basılması, nakliyesi ve güvenliğinin sağlanması gibi işlemlerde yapılan bazı harcamalar bulunmaktadır. Bu harcamalar da ek gider oluşturmaktadır. Kripto para birimlerinde ise bu tarz maliyetler bulunmamaktadır.
 • Merkezsiz para birimleri olması nedeniyle ülkelerin içerisinde bulunduğu ekonomik veya sosyopolitik durumlar nedeniyle değer kaybı veya değer artışı gibi durumlar meydana gelmemektedir.
 • Kripto para birimleri en küçük harcamalar için dahi kullanılabilmektedir. Herhangi bir alt sınır bulunmamaktadır.
 • İşlem ücreti gibi ücretler bulunmamaktadır.

Kripto Para Güvenilir Midir?

Kripto para güvenliği incelenirken dikkate alınması gereken ilk husus merkezi olmayan bir para birimi olmasıdır. Kripto paralar merkezi bir otorite tarafından yönetilmediği için güvenli olduğu söylenebilecek bir para birimidir. Bu para birimleri ile gerçekleşecek işlemlerde gönderici tarafından işlem doğrulandıktan sonra sistem tarafından doğrulama gerçekleştirilmektedir. Bu durum güvenliği sağlamaktadır. Ancak kripto para birimleri için risk teşkil edebilecek durumlar bulunmaktadır. Bu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Kripto para birimleri konusunda en büyük risk, sanal bir cüzdana aktarılmamış olma durumudur. Bu gibi durumlarda bilgisayarın çökmesi paranın kaybedilmesi sonucunu doğuracaktır.
 • Kripto paraların işlem hacmi milyon dolarları bulabilecek kadar yüksektir. Bu nedenle siber saldırıların da hedefi halindedir. Kripto paraların siber saldırı altında olması halinde yatırımcıların da zarar görmesi mümkündür.

Kripto paraların güvenliği blockchain teknolojisi ile sağlanmaktadır. Bu teknolojide bir taraftan çıkan bilginin karşı tarafa ulaşması ve kodların eşleşmesi süreci tamamlana kadar bilgilerin erişimi, yönetimi ve yönlendirilmesi engellenmektedir. Bu sayede yapılan işlemlerin doğruluğu kesinleşmekte ve herhangi bir problem yaşanmasına engel olunmaktadır.

Kripto Para Üretimi Nasıl Gerçekleşir?

Kripto para üretimi, sanal ortamda kullanıcı temelli bir sistem kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Kripto para üretimi madenciler tarafından gerçekleştirilmektedir. Madenci olabilmek için işlemci gücüne ve internet bağlantısına ihtiyaç duyulmaktadır. Yani herkesin madenci olma imkanı bulunmaktadır. Bununla birlikte elbette kripto para birimlerinde de bir üretim sınırı bulunmaktadır. Yapılması gereken işlemler para üretimi arttıkça zorlaşmaktadır. Belli bir noktadan sonra ise işlem gerçekleştirilmesi mümkün olmamaktadır.

Kripto Para Birimi Yasal Mıdır?

Kripto paraların yasallığı konusunda net bir belirleme yapmak mümkün değildir. Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi devletler nezdinde geçerliliği bulunan bir para birimi değildir. Bazı ülkeler yasallık konusunu gündeme getirmemekte iken bazılarında kripto para kullanmak ve kripto para ticareti yapmak yasal olarak kabul edilmektedir. Son olarak kullanımının yasak olduğu ülkeler de bulunmamaktadır. Türkiye bu noktada yasal para hakkında düzenleme yapmayan ülkeler arasında sayılmaktadır. Kripto para kullanımına açıkça izin verilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bunun yanında herhangi bir ceza da öngörülmemiştir. İzlanda ve Vietnam gibi ülkelerde ise kripto para kullanımını açıkça yasaklanmış ülkeler arasında sayılabilmektedir.

Kripto paraların devletler tarafından tepki görmesinin en temel nedeni, kara para aklama gibi illegal işlerde kullanılabilme imkanı olmasıdır. Çünkü kripto paralar merkezi bir otoritenin takibi altında değildir. Bu nedenle de devletler nezdinde çekinceye neden olmaktadır.

Kripto Para Ticareti Nasıl Yapılır?

Kripto para alım satımı yapmak için yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi öncelikle bir hesap açmanız gerekmektedir. Hesap açma işlemlerini gerçekleştirdikten sonra satın almak istediğiniz kripto paranın değeri kadar parayı hesabınızda bulundurmanız gerekmektedir. Ardından bu para ile satın almak istediğiniz kadar kripto parayı satın alabilirisiniz. Satın alınan kripto para sanal cüzdanınıza aktarmaktadır. Kripto para ticareti yapmak için ise grafikleri takip ederek iniş ve çıkışlardan haberdar olabilirsiniz. Bu şekilde karlı işlemler yapılabilmektedir.

Kripto para ticareti yapmak isteyen yeni kullanıcıların işlem miktarlarını tecrübe edinene kadar az seviyede tutmaları mantıklı olacaktır. Kripto para uzmanlarını takip etmek ve tavsiyelerine kulak vermek de işlemlerinizden kar elde etmenizi kolaylaştıracaktır. 

Kripto Para Gerçek Hesaba Nasıl Aktarılır?

Kripto paraları hesaba aktarmak için yine sanal ortamda hesabınız üzerinden çekim işlemi talep etmeniz gerekmektedir. Kripto para piyasası iki kripto para arasında değişim yapmaya müsaade ettiği gibi paranızı geleneksel para birimlerine çevirmenize de imkan tanımaktadır. Bu işlem için çekim talebinizde parayı çekmek istediğiniz türü seçmeniz gerekmektedir. Ardından yapmanız gereken yalnızca çekmek istediğiniz miktar, banka hesabı bilgileri gibi tüm para transferi işlemlerinde gereken bazı temel bilgileri vermek olacaktır. Paranız hesabınıza yattıktan sonra para çekimi yapabilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 23:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER