Konut kredisi alırken doğru ödeme planı yapmak

Yeni bir ev satın almak isteyen insanların ilk aklına gelen şey konut kredisi almanın en önemli noktası olan ödeme planıdır.

Konut kredisi alırken doğru ödeme planı yapmak

Yeni bir ev satın almak isteyen insanların ilk aklına gelen şey konut kredisi almanın en önemli noktası olan ödeme planıdır. Ödeme planı doğru ve düzgün yapılmazsa konut kredisi sonuç olarak büyük belalara yol açar. Fakat aslında kredi denince borçtan korkmanın bir anlamı yoktur. Eğer düzgün bir ödeme planı çıkarılmışsa, kredinin ödemesi de gayet uygun ve basit olur.

Konut kredisi alırken doğru ödeme planı yapmanın faydaları

Öncelikle konut kredisi çekerken sizi derde sokmaz. Ayrıca kendinize ‘’Ya ödeyemezsem?’’ sorusunu sormaktan kurtarır. Geleceğiniz garanti altına alınmış olur ve gelecek kaygılarınızı ortadan kaldırır. Kredinizi ödeyememe sorununu da ortadan kaldırdığı gibi, ekonomik olarak rahata yükseltir.

Konut kredisi alırken doğru ödeme planı nasıl yapılır?

Öncelikle vadenizi ve ödeme şeklinizi bütçenize ve mesleğinize göre seçmeniz gerekir. Vade seçimi yaparken ödeyebileceğiniz en yüksek miktarı ödeme seçeneği olarak almamanız tavsiye edilir. Çünkü eğer ekstra bir harcamada bulunursanız o taksiti ödemek zorlaşacaktır. Ek olarak kredi ödeme şeklinizi seçebilirsiniz. Yaygın olarak aydan aya ödemeli kredi veriliyor olsa da müşterilerine bankalar bu konuda yardımcı olabiliyor. Mesela gelirinizin yıllık olarak artacağına inanıyorsanız ve konut kredisi borcunuzu daha kısa bir sürede ödemiş olmak istiyorsanız, artan taksitli kredi sizin için daha uygun olur. Ya da tam tersine gelirinizin yıllık olarak düşeceğine inanıyorsanız azalan taksitli kredi size daha uygun olur.

Konut kredisi almak istiyorum, ödeme planını yaparken nerelerden yardım alabilirim?

Konut kredisi almak istediğiniz bankanın çalışanları size bu konuda çok büyük yardımda bulunuyorlar. Ayrıca böyle bir işe kalkışmadan önce siz kendiniz hesaplamak isterseniz bu konuda çeşitli internet siteleri de ödeme planı yapmanızda size gerekli yardımda bulunabiliyor. Ayrıca bankaya gitmeden tercih ettiğiniz bankaya internet sitesi üzerinden ulaşarak da gerekli yardımı alabilirsiniz. Ek olarak kredi almak istediğiniz bankanın telefon numarasından müşteri hizmetlerine bağlanarak çeşitli konularda da yardım edinebilirsiniz. Bununla birlikte kredi almayı dilediğiniz bankaya giderek de çalışan görevlilerden gerekli ve doğru yardımı rahatça edinebilirsiniz.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2020, 00:56
YORUM EKLE