İş dünyası borçların ertelemesini istiyor

Koronavirüs salgınının ülke çapında yayılmasıyla ekonomi büyük darbe aldı. Turizm ve perakende sektörleri başta olmak üzere önümüzdeki günlerde açıklanması beklenen pakette vergi ve kredi borçlarında erteleme talep edildi.

İş dünyası borçların ertelemesini istiyor

Covid-19 salgını sebebiyşe birçok işletmede ciddi problemler baş göstermeye başladı. Virüs ile mücadele etmek için alınan önlemler ile birlikte kamuya açık birçok alanın ffaaliyetine ara verildi. Başta perakende ve turizim sektörleri olmak üzere birçok sektör bu durumda payını aldı. “Devletin aldığı kararlara destek, borçlara ise düzenleme gerek” mesajını iletildi.

Mevcut alınmış olan kararların devlet yetkilileri ve Ticaret Bakanlığı ile ortaklaşa bir şekilde devam ettiğini belirten sektör temsilcileri, işin sağlık dışındaki ekonomi boyutunda da büyük zararlar olduğuna dikkat çekiyor. Önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tüm sektörleri içine alacak bir ekonomi paketi açıklanması beklentiler dahilinde iken, başta borç ve kiralarda erteleme, kredi desteği olmak üzere, vergilerde birkaç ay ödemesiz takvim isteniyor.

,

KİRA VE BORÇLAR ERTELENSİN

Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) Yönetim Kurulu Başkanı Alp Önder Özpamukçu ülke genelinde alışveriş merkezlerinde ziyaretçi sayılarının yüzde 25 ila 40 arasında düşüş yaşadığını belirtti. İçinde bulunduğumuz bu süreçte en çok zarar gören sektörlerin perakende ve truzim sektörü olacağını vurgulayarak sözlerine şu şekilde devam etti, “İspanya, İtalya, Güney Kore, Çin virileri bir araya getiriliyor. Burada akış az çok analiz edildi. Verilere dayanarak kararlar alınıyor. Burada dikkat etmemiz gereken husus bu kararları hayata geçirebilmek. Vatandaşların bir araya gelmesi ile ilgili bir süreçten geçiyoruz” ifadelerini kullanan Özpamukçu, bu hususta perakende sektörünün de alınan bu kararlara uygun bir şekilde alşveriş merkezlerinde arzu eden markanın mesai saatlerini kısaltmasına dönük bir karara imza attığını belirtti. Özpamukçu geçtiğimiz günlerde duyurulan ekonomi paketinden ise bir takım istekleri olduğunu belirterek sözlerine şu şekilde devam etti;

“Perakendeci tarafında kiraların ertelenmesi, alışveriş merkezlerinin kredi borçlarının ötelenmesi ve asgari ücrete olan yardımın daha üst bir seviyeye çıkartılması gerekiyor. Şu an perakende mağazalarında en önemli ihtiyaç maddelerinde öne çekilen istekler olduğu gibi ertelenen talepler de söz konusu. Girdi maliyetlerimizde düzenlemeler yapılabilir. Lojistik ağlarımızın şehir içinde hızlı hareket edebilmesi gerekiyor.”

MAAŞLAR ÖDENSİN

Geçtiğimiz gün alınan kararla bar, gece kulübü gibi mekannların ve toplanma alanlarının da kapatılacağı belirtilmişti. Son yedi gün çinde müşteri sayısında %60'lık azalma yaşandığını söyleyen Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği Başkanı Kaya Demirer, bu kararlara ulusal sorumluluk kapsamında değerlendirdiğini belirtti. Demirer, “Önümüzde ki günlerde açıklanacak olan teşvik paketinde sigorta ve vergi borçlarının birkaç ay tahakkuk ettirilmemesi, çalışanların birkaç aylık maaşının işsizlik fonundan yararlandırılması gibi önlemler alınabilir. Yeme içme ve turizm gibi sektörlerde faizsiz kredi yollarının açılması gerekiyor”  ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 23:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER