Geleceğin Meslekleri Olarak En İyi Meslekler Nelerdir?

Gençler için geleceğin mesleklerini araştırdık e sizlere en iyi meslekler listemizi hazırladık. Sayısal ve sözel bölüm mesleklerini ayrı ayrı incelediğimiz araştırmamızda öğrencilerimize tercihte doğru kararı vermeleri için yardımcı almayı amaçladık. İşte geleceği olan en iyi meslekler listemiz.

Geleceğin Meslekleri Olarak En İyi Meslekler Nelerdir?

1) Sayısal Bölüm Meslekleri

 • Acil Yardım ve Afet Yönetimi: Acil yardım ve afet yönetimi mesleği için liderlik, soğukkanlılık, ekip çalışmasına yatkın, planlı ve disiplini olması gerekmektedir. Afet olmadan önce kişileri bilinçlendirilmesi ve gereken eğitimlerin verilmesini sağlayacak görevlilerdir.
 • Adli Bilimler: Adli olarak her türlü suçun çözüme kavuşabilmesi için soruşturmalar yürütebilecek kişilerin tercih ettikleri meslekler arasında yer almaktadır. Geleceğin meslekleri arsında önemli bir yere sahiptir.

 • Aktüerya: Finans, sigorta gibi çeşitli endüstriler ile ilgili matematiksel olarak istatistiklerin değerlendirilmesinin yapıldığı bir meslektir. Geleceğin meslekleri arasında yerini almış ve sayısalcıların ilgisini çekmektedir.
 • Astronomi ve Uzay Bilimleri: Bilinmeyen bazı maddelerin özelliklerini inceleyen bilim dalıdır. Bu özelikler için belli araştırmalar düzenleyen bu konular hakkında en ince ayrıntılara kadar her adımı kayıt altına alan bir meslektir.
 • Bilgisayar Bilimleri: Bu bölümde bilgisayarla ilgili neredeyse her konuya hakim olunması gereken bir meslektir. Bilgisayar yardımı ile program yazma gibi sistemleri yazılması bölümüdür.
 • Yapay Zeka Mühendisliği: Bilgisayar mühendisliği bölümünün yan dalıdır. Yeni bir bölüm olmasına karşın gelişen teknolojilerle beraber günümüzde yapay zekâların fazlalaşması durumu mevcuttur. Bu yüzden bu bölümde yetişen mühendislere çok ihtiyaç olduğunu anlayabiliriz. Geleceğin meslekleri arasında olan önemli bir meslektir.

 • Perfüzyon: bu bölüm kalp ve damar için uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen vücudun dış tarafında kan dolaşımını sağlayacak bir bölümdür. Son dönemlerde bu kadar uzman ve bilgili doktorlara çok ihtiyaç olduğunu bilmekteyiz.
 • İş Sağlığı ve Güvenliği: Sağlık, hukuk ve bilim ile ilgili bölümlerin bulunduğu iş yerlerinde sağlanması gereken güvenliği denetleyen bir bölümdür. Aynı zamanda fabrikalarda, büyük ya da küçük çaplı olan işletmelerde de uyarılar ve denetimler yapılmaktadır. Geleceğin meslekleri arasında yerini almıştır.

2) Sözel Bölüm Meslekleri

 • Gastronomi ve Mutfak Sanatları: Mutfak işlerinde yetenekli ve yemek yapmayı sevenler için en güzel mesleklerden birsidir. Bu bölümden mezun olunduğunda otellerde, yemek şirketlerinde iş bulabilme şansı çok yüksektir. Yüksek lisans için yurt dışına çıkıp eğitim alma şansıda çok yüksek bir eslek grubudur.
 • Okul Öncesi Öğretmenliği: Çocuklarla iletişimi kuvvetli olan ve çocukları seven kişilerin seçtiği meslekler arasındadır. Bu meslekte çocuklara kendilerini sevdirip sözlerini geçirebilen kişiler vardır. Bu kişiler çocukların eğitimleri için büyük bir avantajdır. Çocukların yeni gelişiyor olması sayesin de verilen her doğru bilgiyi çok güzel bir şekilde öğrenen kişilerdir aslında çocuklar. Onlara yeni bilgiler aşılayıp doğru şekilde eğitildiklerinde topluma yararlı, nerde-ne zaman ve nasıl hareket edeceklerini öğrenirler. Ayrıca büyüklerine karşıda saygılı davranmayı öğrenirler. Bu yüzden bu meslek geleceğin meslekleri içine yer almaktadır.

 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık: Şirketlerin, organizasyon şirketlerinin ve bireysel olarak marka olarak bilinen ya da marka yaratmak isteyen kişilerin iletişim olarak kullanılan araçları doğru bir şekilde kullanan kişilerdir. PR olarak da bilinen bir meslektir.
 • Radyo Televizyon ve Sinema: Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle çoğu dizi ve film internet ortamında daha çok izlenmektedir. Dijital platformlarda izlenilen dizi ve filmlerin izlenme oranları normal kanallara göre daha fazladır. Bu yüzden oyunculuk eğitimi almış olan kişilere daha çok ihtiyaç olmaktadır. Teknoloji böyle devam ettikçe geleceğin meslekleri arasına girecek olan bir meslektir.
 • Özel Eğitim Öğretmenliği: Bu meslek aslında çok önemli ve özel mesleklerden bir tanesidir. Çünkü özel durumu olan çocuklarla ilgilenmek çok önemlidir. Bu özel çocuklar için özel eğitimlerle hayatlarının devam edebilmesi gereken kişilerdir. Bu çocukların durumu, fiziksel, zihinsel veya duygusal anlamda engeli olan kişilerdir. Bu yüzden özel ilgiye ihtiyaçları vardır. Geleceğin meslekleri arasında önemli bir yerdedir.
 • Arkeoloji ve Sanat Tarihi: Eski zamanlarda yaşanan, arşivlerde olmayan bilgilerin ve kültürel mirasların dikkatli kazılar yardımıyla gün yüzüne çıkartılan eşyalar için yapılan meleklerden bir tanesidir. Bu meslek sayesinde tarihte nasıl olaylar olduğu hangi bölgelerde olduğunu teorik olarak tahmin edilen bilim dalıdır. Bu bilimde çıkartılan eşyalarında müzelere teslim edilmesini sağlayan geleceğin meslekleri arasında yer almaktadır.
 • Tarih Öğretmenliği: Bu meslek tarih alanında detaylı bilgilere sahip olma açısından önemli bir meslektir. Böylece meslek hayatına atılan tarih öğretmenleri tarafından bizim tarihimiz de ne gibi zorluklar yaşandığını bu günlere nasıl gelindiğini öğrencilere güzel bir şekilde anlatabilen kişilerin seçtiği bir meslektir.

 • Animasyon ve Oyun Tasarımı: Bu bölüm günümüz de çıkan animasyon filmlerin kaliteli hale gelmesi için iyi eğitilmiş kişilerin olduğu bölümlerdir. Günümüzde bazı animasyon filmler çocukların izlememesi gereken, kötü örnek teşkil edilen filmler ve oyunlar haline gelmiştir. Bunu değiştirmek için bölümü yeni kazanan kişilerin daha faydalı içerikleri olan oyunlar ve animasyon filmler geliştirmesi gerekmektedir. Böylelikle geleceğin meslekleri arasında olan bir meslektir.
 • İletişim Bilimleri: Kişi olarak başlayıp grup, kurum ve örgütlerin davranış şekillerini inceleyen bir bölümdür. Belirli kitleleri olan bir iletişim türüdür. Bu bölüm kişilerle daha iyi iletişim kurulmasını sağlayan bir bölümdür.
YORUM EKLE