Gecelik faiz, gecelik taşıma maliyeti nedir?

Gecelik faiz basit ifadeyle Merkez Bankasının bankalara uyguladığı gecelik faiz oranıdır.

Gecelik faiz, gecelik taşıma maliyeti nedir?

Gecelik faiz basit ifadeyle Merkez Bankasının bankalara uyguladığı gecelik faiz oranıdır. Bankalar gün sonunda hesaplarında bulunan fazla mevduat miktarını Merkez Bankası'na transfer eder, Merkez Bankası da bu mevduatları hesaplarında eksi bakiye bulunan bankalara transfer eder. Merkez Bankasının borç veren ve borç alan bankalara uyguladığı faiz oranı gecelik faiz ya da bir diğer ifadeyle gecelik taşıma maliyeti olarak ifade edilir.

Gecelik Faiz Neden Kullanılır?

Gecelik taşıma maliyeti, Merkez Bankasının uyguladığı oran üzerinden bankacılık sektörüne bir nakit akışı sağlar. Merkez Bankası piyasada var olan nakit akışı dengesini gecelik faiz ile kontrol eder. Eğer piyasada nakit sıkışıklığı mevcutsa Merkez Bankası gecelik faiz oranları ile oynar ve piyasaya nakit sağlar.

Gecelik Faiz Oranı Neye Göre Belirlenir?

Gecelik faiz oranı Merkez Bankasının diğer bankalarla olan ilişkisine ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik duruma bağlıdır. Eğer ekonomik açıdan bir belirsizlik hakimse Merkez Bankası gecelik faiz oranlarını artırarak piyasaya güven aşılamaya çalışır. Dolayısıyla yüksek gecelik faiz oranları ekonomik olarak belirsizliğin habercisi sayılır.

Gecelik Taşıma Maliyeti Neden Önemlidir?

Gecelik taşıma maliyeti veya gecelik faiz, piyasada mevcut olan en düşük faiz oranıdır. Bankalar bu faiz oranından daha yüksek oranlarda işlem yaparlar. Ülkelerin hedeflediği faiz oranları gecelik taşıma maliyeti oranıdır. Gecelik faiz oranının yüksek olması daha yüksek maliyetlerle kredi temin edileceği anlamına gelir. Eğer piyasada mevduat toplama zorlaşırsa (halk tasarruflarını yastık altında saklarsa) gecelik faiz artar, eğer piyasada mevduat kolay toplanırsa gecelik faiz düşer. Devletler gecelik faiz oranını piyasadaki kredileri kontrol etmek için bir araç olarak kullanır.

Konut Kredileri Faizleri Doğrudan Gecelik Faiz ile İlişkilidir

Eğer gecelik faiz artarsa bankalar hesaplarını kapatabilmek için daha fazla faiz öderler. Bu durumda konut kredileri faiz oranları da yükselir. Eğer banka gecelik faiz oranı yükseldiği halde kendi faiz oranlarını değiştirmezse, kar marjı düşmeye başlayacak ve bir noktada duracaktır. Bu yüzden bankalar bu orana göre kendi kredi faiz oranlarını ayarlar. Eğer piyasada fazla konut varsa ve devlet bu konutların satılıp ekonominin canlanmasını istiyorsa gecelik faiz oranlarını düşürerek piyasayı canlandırır.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER