Forbes En Zengin Türkler Listesi

Forbes dünyanın gelmiş geçmiş en iyi ekonomi dergisi olarak bilinmektedir. Her yıl defalarca yapmış olduğu düzenlemelerle ve araştırmalarla birlikte dünyanın en zengin insanlarını konu ediniyor. Forbes en zengin Türkler listesi de son yıllarda oldukça fazla belirtiliyor. 2019 yılındaki verilere kıyasla 2020 yılı için de en zengin Türkler belirlenmiştir. İşte merak edenler için Forbes en zengin Türkler listesi…

Forbes En Zengin Türkler Listesi

1) Murat Ülker – Yıldız Holding

Murat Ülker Türk sanayici ve iş adamıdır. 1959 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Murat Ülker, yiyecek ve içecek sektöründe lider konumda bulunmaktadır.  Yıldız Holding’in yönetim kurulu başkanıdır. Başarılı ve ünlü iş adamı için Forbes tarafından yapılan araştırmaya göre ise 2019 yılında 3.7 milyar dolarlık serveti ile Türkiye’nin en zengin iş adamı olarak dikkat çeken Ülker, 2020 yılında 3.7 milyar dolarlık servetini daha da arttırarak 4.8 milyar dolara ulaşmıştır. Forbes en zengin Türkler listesi içerisinde kendisine ilk sırada yer bulan Murat Ülker herkes tarafından bilinen Ülker markasının kurucu isimlerindendir. Servetinin asıl ve yegâne kaynağı babasının kurmuş olduğu Yıldız Holding’ten gelmektedir.

2) Erman Ilıcak – Rönesans Holding

Başarılı ve ünlü iş insanı Erman Ilıcak oldukça iddialı ve zengin bir yatırımcıdır. Forbes tarafından hazırlanan verilere göre ise Türkiye’nin en zengin ikinci iş insanı olarak belirlenmiştir. 3 Ekim 1967 yılında Malatya’nın Darende ilçesinde dünyaya gelmiştir. Rönesans Holding’in kurucusu olan Erman Ilıcak yıllar içerisinde yapmış olduğu birçok başarılı yatırım ile birlikte servetini 2019 yılına göre biraz da olsa kaybetmiştir. 2019 yılında 3.8 milyar dolarlık serveti 2020 yılı için 3.2 milyar dolar olarak belirlenmiştir. Zarara uğramasın rağmen Forbes en zengin Türkler listesi içerisinde ikinci sırada kalmayı başarmıştır.

3) Ferit Faik Şahenk – Doğuş Holding

1964 yılında Niğde’de dünyaya gelen başarılı iş insanı Ferit Şahenk Doğuş Holding’in ve Garanti Bankası’nın yönetim kurulu başkanı olarak dikkat çekmektedir. 1987 yılında Boston Koleji’nde pazarlama okuyan Şahenk serveti ile Forbes en zengin Türkler listesi içerisinde kendisine 3.sırada yer bulmuştur. Doğuş Holding kapsamında birçok otomobil üretimi gerçekleştirilmektedir. 2.4 milyar dolarlık serveti ile başarılı bir noktada bulunmaktadır.

4) Filiz Şahenk – Doğuş Holding

1967 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Babası ünlü iş adamı ve Doğuş Holding’in kurucusu Ayhan Şahenk’tir. 3.sırada yer alan Ferit Şahenk’in kız kardeşi olan Filiz Şahenk Doğuş Holding’te yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Aslen Niğdeli olan Filiz Şahenk, Forbes en zengin Türkler listesi içerisinde 4.sırada yer almaktadır. Sahip olduğu 2.2 milyar dolarlık serveti 2019 yılına göre 0.3 milyar dolarlık bir büyüme göstermiştir. Başarılı iş insanı Filiz Şahenk İstanbul2Da ikamet etmektedir.

5) Hüsnü Özyeğin – Fiba Holding

Ünlü ve başarılı iş insanı Hüsnü Özyeğin Fiba Holding’in yönetim kurulu başkanıdır. Liseyi Robert Koleji’nde tamamlamıştır. 1945 yılında İzmir’de dünyaya gelen başarılı iş insanı, sahip olduğu 2.2 milyar dolarlık serveti ile birlikte en zengin Türkler arasına adını yazdırmayı başarmıştır.

6) Hamdi Ulukaya – Chobani Yoghurt

Kürt asıllı bir başarılı Türk girişimci olan Hamdi Ulukaya, ABD’de en çok satılan yoğurt markası olan Chobani’nin sahibidir. Erzincan’ın İliç ilçesinde süt besiciliği yapan bir ailenin çocuğudur. Süt işlerinde başarılı işlere imza attıktan sonra Chobani Yoghurt’u kurarak bu alanda yeni bir çığır açmayı başarmıştır. En zengin Türkler listesinde 2.1 milyar dolarlık serveti ile birlikte 6.sırada yer almaktadır.

7) Suat Günsel – Yakın Doğu Üniversitesi

Yakın Doğu Üniversitesi’nin kurucu rektörü olan Gürsel Türkiye’nin en zengin insanları arasında yer almaktadır. Başarılı bir iş insanı olan Suat Günsel aynı zamanda da etkili bir eğitmendir. 1952 yılında Kıbrıs Beşiktepe’de dünyaya gelmiştir. Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en büyük ve en başarılı üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversitesi rektörü sahip olduğu 2.1 milyar dolar ile birlikte Forbes en zengin Türkler listesi içerisinde kendisine yer bulmayı başarmıştır.

8) Semahat Arsel – Koç Holding

Vehbi Koç’un kızı ve Koç Holding’in yönetim kurulu üyesidir. Amerikan Kız Koleji’nden mezun olmuş olan Arsel, 1928 yılında dünyaya gelmiştir. Forbes verilerine göre sahip olduğu 1.9 milyar dolarlık serveti ile Türkiye’nin en zengin insanları arasında yer almaktadır.

9) Mustafa Küçük – LC Waikiki

1963 yılında Malatya’da dünyaya gelmiş olan ünlü ve başarılı Türk iş insanı Mustafa Küçük LCW mağazalarının kurucusu olmasının yanı sıra bu işletmelerinin yürütülmesinde sorumluluğu üstleniyor. ABD dolar milyarderi olan Küçük başarılı işleri ile birlikte yıllardır en zengin kişiler arasında kendisine yer bulmaktadır. Küçük, sahip olduğu 1.8 milyar dolarlık serveti ile birlikte Forbes en zengin Türkler listesi içerisinde 9.sırada yer alıyor.

10) Nihat Özdemir – Limak Holding

1950 yılında Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. Türk iş insanı ve spor yönetici olan Özdemir uzun yıllardır Türkiye’nin en zengin insanları listesinde kendisine yer buluyor. Limak Holding yönetim kurulu başkanı olmasının yanı sıra spor dünyasında da oldukça tanınan bir isimdir. Sahip olduğu 1.87 milyar dolar ile birlikte Türkiye’nin en zengin insanları listesinde kendisine yer bulmuştur.

YORUM EKLE