Evde Bakım Maaşı Nedir, 2020 Miktarı Ne Kadar?

Evde bakım aylığı 2020 tutarları güncellenmiştir. 2020 evde bakım maaşı ne kadar, hangi bankadan alınır, gerekli belgeler nelerdir? Merak edilen bilgileri içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı Nedir, 2020 Miktarı Ne Kadar?

Evde bakım aylığı, 2020 tutarı hakkında detaylar aktarılırken, evde bakım aylığının kendi temel ihtiyaçlarını bir başkasının yardımı olmadan sağlayamayan vatandaşlara verilen maddi bir destek olduğu ve 1.457 TL olarak ödendiği bilgilerine değinilir. 2019 yılında 1.384 TL olarak ödenen evde bakım maaşı, 2020 yılı başında TÜFE değerlerine bağlı olarak yapılan zam kapsamında 1.457 TL rakamına yükseltilmiştir. Evde bakımı sağlanan engelli vatandaşların temel ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla yapılan desteğe yönelik zam uygulamasına başlanmıştır.

Diğer yandan evde bakım maaşı engelli sağlık heyeti raporuna sahip olan ve yeme, içme, yıkanma, giyinme ihtiyaçlarını aile bireylerinden birinin yardımı olmadan gerçekleştiremeyen engelli vatandaşlara sunulur.

Evde Bakım Maaşı Alım Şartları

Evde bakım aylığı alma koşulları:

 • Gelir şartları: iki kişilik ailelerde haneye giren gelirin, 2.804 TL’yi aşmaması, haneye giren gelirin toplam değerinin üç kişilik ailelerde 4.204 TL’yi, dört kişilik ailelerde 5.608 TL’yi, beş kişilik ailelerde 7.010 TL’yi aşmaması,
 • Bakılan hastanın kendi imkanları ile temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor olması,
 • Engelli raporu şartı: Bakılan kişinin % 40 oranında engellilik durumunu gösteren sağlık raporuna sahip olması,
 • İkamet şartı: evde bakılan kişinin ve bakımını sağlayan kişinin aynı evde ikamet ediyor olması,
 • Vasilik şartı: evde bakımı sağlanan bireyin başvuru yapamayacak konumda olması halinde vasisi olan kişinin başvuru adımlarını sağlaması,
 • Yaş şartı: evde bakım maaşı alacak olan bireyin 18 yaşının üstünde olması,

Bu şartlara uygunluk taşınması halinde evde bakım maaşı alımından yararlanılır. Evde bakım maaşı başvurularında engelli raporu şartı aranması sebebi, bu yardıma gerçekten ihtiyaç duyan bireylerin maddi destek kapsamında yer almasını sağlamaktır.

Taşıdığı hastalık nedeniyle çalışamayan, evde yatakta tedavi görmek zorunda olan, tüm bu detaylara rağmen kişisel ihtiyaçlarını tek başına sağlayabilen vatandaşlar evde bakım aylığı alımından yararlanamazlar.

Evde Bakım Maaşı Başvurusu İçin Evraklar

Evde bakım aylığı başvuru belgeleri:

 • Evde bakılan kişinin TC kimlik numarası beyanı belgesi,
 • Evde bakılana ait nüfus cüzdanı,
 • Engelli sağlık kurulu raporu,
 • Kişinin bakımını sağlayan vasiye ait mal beyanı evrağı,
 • Başvuru sağlayan kişiye ait vasilik belgesi,
 • Vasiye ait nüfus cüzdanı ve ikamet belgesi,

Bu evraklar ile evde bakım maaşı alımı için başvurular sağlanır. Evde bakım maaşı alımında evrak teslimlerine ek olarak uyulması gereken gelir kriterleri kapsamında, evde ücretli olarak kişinin bakımından sorumlu bir kişinin çalıştırılması, başvuru koşulları için engel oluşturmamaktadır.

 Kişinin bakımı için evde ücretli bir çalışan bulunması halinde çalışana ödenen ücreti belirten evrak belgelerin içerisine dahil edilmelidir. Çalışana verilen ücret ve haneye giren gelirin toplam maddi karşılığı iki kişilik ailelerde 2.804 TL’ yi, üç kişilik ailelerde 4.204 TL’yi, dört kişilik ailelerde 5.608 TL’yi, beş kişilik ailelerde 7.010 TL’yi aşmıyor ise başvuru için uygunluk sağlanır.

Evde Bakım Maaşı İçin Başvuru Nereye Yapılır?

Evde bakım aylığı müracaat yeri, Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olarak belirlenmiştir. Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Türkiye’de bulunan tüm il ve ilçe temsilciliklerine başvurular, evde bakılan kişilerin vasileri tarafından sağlanır.

Başvurular sırasında evrakların eksiksiz olarak iletilmesi ve evde bakılan bireyin % 40 engellilik oranı taşıdığının sağlık raporu ile belirtilmesi gerekir.

Ayrıca sitemizden evlilik için yapılması gereken işlemler ve gerekli evraklara yazımızdan bakabilirsiniz.

Evde Bakım Maaşı İçin Sağlık Kurulu Raporu

Evde bakım aylığı için sağlık kurulu raporu alımı, kişinin en az % 40 ve üzeri oranda engelli olduğunu kanıtlamak amacıyla edinilir. Bu rapor tam teşekküllü devlet hastanelerinden ve üniversite araştırma hastanelerin alınır.

Evde bakıma muhtaç olan bireyler kendilerine en yakın konumda yer alan ta teşekküllü devlet hastanelerine yakınları ile birlikte ulaşım sağlayarak, İlgili doktor kurulu tarafından yapılan muayene işlemleri sonucunda ‘’ engelli sağlık kurulu raporu’’ edinirler. Bu rapor üzerinde belirtilen ifade de kişinin % 20, % 30 oranlarında engelli olduğunun saptanması halinde evde bakım maaşı koşullarından yararlanılamaz. % 40 altında engellilik oranı bulunanların, giyinme, yemek yeme, yıkanma gibi ihtiyaçları kendileri karşılayabileceği hakkında verilen karar kapsamında evde bakım maaşlarından yararlanma gerçekleştirilemez. 

Evde Bakım Maaşı Alım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evde bakım aylığı alma müracaatı için izlenen adımlar şöyledir:

 • Evde bakımı sağlanan kişinin vasisi, ikamet edilen ilçede yer alan Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na gider.
 • Kurum çalışanları ile görüşme sağlanıp, evde bakım maaşı alımı yapılmak istendiği aktarılır.
 • Görevli çalışanlara, evde bakılan kişinin TC kimlik numarası beyanı belgesi, evde bakılan bireyin nüfus cüzdanı, evde bakılan bireyin engelli sağlık kurulu raporu, bakım işlemini sağlayan vasiye ait mal beyanı evrağı, vasilik belgesi, vasiye ait nüfus cüzdanı ve ikamet belgesi evrakları iletilir.
 • İşlemin ardından ilgili görevliler danışmanlığında’’ evde bakım maaşı alımı talep dilekçesi formu’’ adres, kimlik, iletişim bilgileri ile doldurulup, imzalanır.
 • Vasi tarafından doldurulan form, çalışanlara teslim edilir.

Bu adımlar ile evde bakım maaşı alımı için gerekli müracaat tamamlanır. Müracaat ardından geçen 1 hafta içerisinde sonuç hakkında bilgi almak amacı ile sorgulama işlemi sağlanır.

Evde Bakım Maaşı Sonucu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evde bakım aylığı sonuç sorgusu için izlenen adımlar şöyledir:

 • İnternet üzerinden ‘’ https://türkiye.gov.tr ‘’ adresine giriş sağlanır.
 • Ana sayfa üzerinde görüntülenen adres içi arama çubuğuna ‘’ engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama’’ başlı yazılıp, büyüteç imgesine tıklanır.
 • Bu işlem ile ekranda ‘’ engelli evde bakım ödeme bilgileri sorgulama’’ başlığı ile görüntülenen mavi renkli sekmeye tıklanır.
 • İşlem ile ekrana gelen yeni tablonun boşluklarına TC kimlik numarası ve E-devlet şifresi bilgileri yazılıp, ‘’ giriş’’ kutucuğuna tıklanır.
 • Adım ardından, ekran üzerinde evde bakım maaşı alımının onaylanıp onaylanmadığı, ilk ödemenin hangi tarihte yapılacağı bilgileri detaylı şekilde görüntülenir.

Bu adımlar ile evde bakım maaşı başvurusu sorgumla işlem adımları tamamlanır. Onay alanlar evde bakım maaşlarını ilgili bank şubelerinden teslim alırlar.

Evde Bakım Maaşı Hangi Bankadan Alınır?

Evde bakım aylığı çekilen banka, Ziraat Bankası olarak belirlenmiştir. Ziraat Bankasının Türkiye’de yer alan tüm ilçelerinde hizmet veren şubelerinden evde bakım maaşının çekimi sağlanır.

Maaşlar Ziraat Bankasının şubelerinin gişelerin, nakit ödeme sitemi ile 1.457 TL olarak talep edilirler. Maaşların çekim işlemi ardından gerekli makbuzlar şubelerden teslim alınır.

Evde Bakım Maaşı Nasıl Çekilir?

Evde bakım aylığını çekmek için izlenen adımlar şöyledir:

 • Evde bakımı sağlanan engelli vatandaşın vasisi, kendisini en yakın konumda yer alan Ziraat Bankası şubesine gider.
 • Şube gişe işlemleri için sıra alınır.
 • Gişe işlemleri için sıranın gelmesi halinde vasiye ait nüfus cüzdanı, vasilik belgesi, evde bakılan kişiye ait nüfus cüzdanı belgeleri gişe çalışanına teslim edilir.
 • Evde bakım maaşı çekimi yapılacağı iletilir.
 • Talep üzerine gişe görevlisi tarafından çekilen evde bakım maaşı tutarı, nakit olarak vasiye teslim edilir.
Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2020, 22:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER