Dolar yükselmeye devam ediyor

Dolar son zamanlardaki yükselişine devam ediyor. Yükselişi durdurulamayan dolar 7,17’den işlem görmeye başladı.

Dolar yükselmeye devam ediyor

Dolar son zamanlardaki yükselişine devam ediyor. Yükselişi durdurulamayan dolar 7,17’den işlem görmeye başladı. Doların bu yükselişi pek çok işvereni olumsuz etkiliyor.

Döviz değerleri yükseliyor

Doların bu gün itibarı ile 7,17’den işlem görmesinin yanı sıra Euro 7,76 üzerinden sterlin ise 8,89 ile alıcılarına ulaşmaya başladı. Bu durum pek çok çalışanın olumsuz etkilenmesine, zarar görmesine neden oluyor. Dün 7,02-7,10 civarında günü tamamladıktan sonra sabah saatlerindeki 0,44 artış ile beraber 7,0749 ile günü sonlandırdı. Sabah saatlerinde Dolar/TL yükselişine devam ederek 18:00’dan beri 7,1781 olarak işleme alınmaya başladı.

Euro ne kadar oldu?

Dolarla beraber yükselişte olan Euro/TL bugün akşam saatlerinde 7,7602’den işlem göremeye başladı. Daha da artacağı ön görülen Euro, Dolar ile eşitlenirse büyük ekonomik krizlerin yaşanabileceği de tahminler arasında yer alıyor.

Sterlin için son durum

Dolar ve Euro’nun yükselişiyle beraber sterlin de değer kazanmaya devam ediyor. Sterlin/TL 8,8910 olarak işleme alınıyor. Dolar endeksi, iki gündür yaşanan yükselen eğilimini önümüzdeki birkaç gün için de ettireceği varsayılıyor. Bugün yüzde 0,1 artışla 99,8 seviyesi ile piyasada olan dolar endeksinin yanı sıra Euro/Dolar paritesi ise düne oranla yüzde 0,1 azalışla 1,0830 olarak işlem görüyor.

Dolar için 6,95-7,15 bandı kabul edilecek

Analistler tarafından yapılan açıklamada bugün Türkiye’de veri gündeminin stabil olduğu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından gerçekleşecek olan, uluslararası yatırımcılara sesleneceği telekonferansın bugün saat 16:00’da olacağını belirtildi.

Yapılacak telekonferans sayesinde yatırımcıların pek çok sorusunun cevap bulması beklenirken, gündem ile ilgili açıklamaların da yapılması da umut ediliyor. Yurt dışından gelen haberlere göre ABD’de ADP özel sektör istihdam için, Almanya ve Euro Bölgesi’nde ise hizmet sektörü için Satınalma Yöneticileri Endeksi verilerinin takip edilmesi gerektiğini belirten analizciler koronavirüs salgına bağlanan haberler ve şirket bilançolarının gündemde olduğunu belirtti.

Koronovirüs nedeni ile ekonominin dengelerinin bozulduğunu da ekleyen analizciler ekonominin düzene girmesinin ancak salgının sonlanması ile mümkün olacağı bilgisini de halk ile paylaştı. Analistler, teknik olarak dolar/TL için 6,95-7,15 bandının kabul edileceğinin haberini vatandaşa duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2020, 00:41
YORUM EKLE