Çin'in Yeni Dijital Parası Alipay İle Yükselecek

Çin merkezli finans şirketi Alipay , Çin merkez bankasının üzerinde çalıştığı yeni dijital parası hakkında açıklamada bulundu. İşte Çin'in yeni hamlesi ilgili gelişmeler:

Çin'in Yeni Dijital Parası Alipay İle Yükselecek

Çin Halk Cumhuriyet’i en büyük ödeme platformu olan Alipay , Çin merkez bankası tarafından geliştirilen kripto para birimi (CBDC) ile alakalı olarak içerisinde birçok detay barındıran patent başvuruları yaptı.
Yerel haber platformu Interchain Pulse’den aldığımız bilgilere göre Alipay şirketi ülkenin resmi dijital parası kullanıma başlandığında sistemin başrol oyuncularından bir tanesi olacak.

Çin CBDC’si Alipay'i Yükseltecek

21 Şubat tarihinde yayımlanan ilk patentte, merkez bankası bünyesinde geliştirilen kripto para biriminin ikincil ihraçcı kurumunun ise Alipay olacağı anlaşılıyor. Bu gelişmeler Alipay’i, dijital para birimi piyasasında piyasanın en önemli oyuncularından bir tanesi haline getirecek. Aynı zamanda, blockchain üzerinde gerçekleşecek işlemlerin takibide dikkat çekiyor. İşlemler, yürütme önceliği hesaba katılarak tarafları karşı karşıya getiren yönergelere ayrılacak. Bunun akabinde talimatlar sıralanıp yürütülecek. Sıralı yürütme talimat listesi izlenecek, CBDC'nin bütün işlem döngüsü boyunca gerçekleştirdiği işlemler izlenebilecek.

alipay ile ilgili görsel sonucu


Yapılan bildiriye göre düzenleyici, şüpheli hesapları önceden tanımlanmış kurallar nezdinde kısıtlayabilecek. Yetkili kişiler ise bu hesapları anında kısıtlama gücüne sahip olacaklar. Gerçekleştirilebilecek kısıtlamalar içinde bir veya daha fazla hesap yetkilisinin engellenmesi, ilgili hesaba giriş ve/veya hesaptan gerçekleşen para akışının durdurulması ve hesapta bulunan tüm fonların dondurulması yer alıyor. Patent belgesinde bu davranış verileri işlem sıklığı, miktarı ve yeri olarak belirtilmiş.Çin vatandaşlarının sıradan davranışları, CBDC kullanmasalar dahi zaten izleniyor. Birkısım ayrıcalıklara ve özgürlüklere izin veren bir “sosyal puan” uygulaması kullanılıyor. Sahip olduğumuz bilgilerin yetersiz olması sebebi ile bu davranış puanının kullanıcının dijital cüzdan türüne de etki edip etmeyeceği belirsiz. Kişisel kimlik bilgileri içinde banka kartları, kimlik kartları ve cep telefonu numarasının dışında diş izi, parmak izi ve DNA gibi biyometrik verileride içeriyor.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 16:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER