Borsa İstanbul: Yukarı devre kesici durduruldu

Borsa İstanbul yönetimi tarafından yapılan açıklamaya göre ikinci bir emre karar yukarı yönlü devre kesiciler iptal edildi. İşte açıklamaya dair detaylar..

Borsa İstanbul: Yukarı devre kesici durduruldu

Borsa İstanbul, yüzde 5 olarak aşağı ve yukarı yönlü olarak uygulanan devre kesici tetikleme oranının belirli bir süre için sadece aşağı yönlü olarak kullanılacağını bildirdi. Yukarı yönlü devre kesici ise aksi bir açıklama yapılana kadar kaldırıldı.Borsa İstanbul, 13 Mart'tan itibaren aşağı ve yukarı yönlü %5 olarak uygulanmakta olan devre kesici tetikleme oranı, ikinci bir açıklama yapılana kadar yukarı yönlü olarak kaldırıldı. Bu süreç boyunce %5 devre kesici tetikleme oranı sadece aşağı yönlü olarak kullanıma açık olacak.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklama;
Borsa İstabul 12/03/2020 tarih ve 2020/20 sayılı bildirisi ile Pay Piyasasında sürekli işlem yöntemi ile işlem görmekte olan sıralarda 13/03/2020 tarihinden sonra aşağı ve yukarı yönlü %5 olarak kullanılmakta olan devre kesici tetikleme oranı, Pay Piyasası Yönergesinin 27 inci maddesi 2 inci fıkrasına göre Borsa Genel Müdürlüğü nezdinden ikinci bir bilditri açıklanılıncaya kadar yukarı yönlü olarak kaldırılmıştır. Bu süre zarfınca % 5 devre kesici tetikleme oranı aşağı yönlü olarak kullanılmaya devam edecektir.

DEVRE KESİCİ NEDİR?

Piyasalarda işlem yaparken yatırımcıların en büyük problemlerinden bir taneside güvenli bir şetilde işlem yapmaktır. Borsa ve diğer yatırım araçlarının değerlerini speküle etmek isteyen kötü niyetli kişilere karşı Borsa İstanbul nezdinde alınmış bir takım önlemler bulunmaktadır.Bu araçlar bir taneside borsada devre kesici kullanılmasıdır. Borsa İstanbul'da geçtiğimiz dönemlerde 'Otomatik Seans Durdurma' uygulaması bulunmaktaydı. Bu uygulama 2015 senesinde yerini 'Borsada devre kesici' uygulamasına bıraktı. Bu iki sisteminde var olma amacı yatırımcıları art niyetli kişilerden korumaktır..

Ancak borsada devre kesici işleminde bir takım farklar mevcuttur. Devre kesici işleminde ki bu farkların tamamı, yatırımcıları risklerden koruma amacı gütmektedir. Devre kesici uygulamasının temel özelliği; bu işlemin seans esnasında yalnızca işlem gören bölümünde aktif olmasıdır. Seans sonunda bu uygulama devreden çıkar. Seans süresince boyunca değerli kağıtlarda meydana gelen anormal dalgalanmaların devre kesici işlemi ile önüne geçilir.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 21:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER