Bitcoin İlk Çeyrekte DOW ve S&P’i Yendi

Piyasadaki kargaşa dönemlerinde güvenli bir liman olabileceğinizi henüz kanıtlayamamış olsada Bitcoin ilk çeyrekte DOW ve S&P’i yendi.

Bitcoin İlk Çeyrekte DOW ve S&P’i Yendi

Piyasadaki kargaşa dönemlerinde güvenli bir liman olabileceğinizi henüz kanıtlayamamış olsada Bitcoin ilk çeyrekte DOW ve S&P’i yendi.

ABD Hisse senedi endekslerinden daha az düşen Bitcoin kripto para birimi, yılın ilk üç ayında %10’lık kısmın üzerinde kaldı.

DOW ise, 2020 yılının henüz ilk çeyreğinde değerinin %23’ünden daha fazlasını kaybederek, ilk çeyrek performansını en kötü seviyelere çıkardı. S&P 500 ise yılın ilk üç ayında %20 düştü ve tüm zamanların en kötü ilk çeyreğini geçirerek 2008 tarihinden beri en büyük kaybını yaşadı. Nasdq ise bu ilk çeyrekte %14’ten daha fazla düştü.

Bununla birlikte altın, ilk çeyrekte %4 artış gösterdi.

Corona virüsünün finansal etkileri

Corona virüsü büyük bir salgına dönüştüğünden ötürü finansal piyasalar ilk çeyrekte çok dalgalı bir seyir izledi. Corona virüsü dünya üzerinde yüz binlerce insana bulaşarak bir çok işletmenin iflası ve kapatılmasıyla birlikte büyük seyahat kısıtlamalarına ve insanların evde kalmalarına yol açarak bu çeyrek için çok büyük roller oynadı.

Merkez bankalarının para politikaları ile ilgili stratejilerine ve dünyadaki bir çok hükümetin finansal teşvik ve yardımlarına rağmen hisse senetlerinde büyük satışlara yol açan Corona, önümüzdeki günlerde ekonomik etkilerin çok şiddetli olmasına yol açacağa benziyor.

Kripto para birimleri ise 2020 yılının ilk çeyreğinde büyük dalgalanmalar yaşayarak 8 Mart’ta tüm piyasadaki petrol fiyatları düşüşünün ardından satıldı. 12 Mart tarihinde kripto para birimleri 93.5 milyar $ değerini %48 çöküş ile takip etti.

Bu nedenle son bir kaç yıldır adeta altının dijital haline benzetilmesiyle bilinen Bitcoin piyasalar Corona virüsten ötürü bu denli baskı altındayken güvenli bir liman olarak varlığını ispatlamaya başladı.

Ancak kripto para birimi endüstrisinin içerisinde olanlar bunun artık değişime uğrayabileceğini düşünmekte. Luno İş Geliştiricisi Yöneticisi olan Vijay Ayyar, Bitcoin’in herşeye rağmen geleneksel para birimlerinden daha küçük bir varlık olduğunu bu yüzdende Corona virüsü ile Bitcoin’in finansal marketlerde büyük bir testten geçmekte olduğunu ve Bitcoin’in ne kadar genç olsada bu testing sonunda ayakta kalacağına inandığını belirtti.

Her ne kadar altının güvenli bir liman olarak çok daha köklü ve sağlam olduğunu göz ömnünde bulundurmamız gereksede kullanıcı grubunun daha küçük ancak büyümesi göz önüne alındığında Bitcoin’in mükemmel bir ikinci liman olacağı tartışmasız bir gerçek.

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2020, 19:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER