Bitcoin Halving'e korona virüs'ün etkisi ne olur ? Uzmanlar Ne diyor ?

Bitcoin arzında meydana gelen yarı yarıya düşüşün ardından Bitcoin fiyatında olacak değişiklikler merak uyandırdı. İşte uzmanların Bitcoin görüşleri.

Bitcoin Halving'e korona virüs'ün etkisi ne olur ? Uzmanlar Ne diyor ?

Bitcoin arzında meydana gelen yarı yarıya düşüşün ardından para biriminin fiyatının yükselmesi için katalizör olduğu düşünülmektedir. Gerçekten de, her dört yılda bir gerçekleşen yarılanma etkinliği öncesinde veya sonrasında fiyat yükselir. Ancak Mayıs ayında gerçekleşecek olan yarılanmaya çok az bir süre kalmışken ortaya çıkan koronavirüsü canavarı, küresel piyasaları ve beraberinde kripto para piyasasını da derinden etkiledi. En büyük kripto paranın fiyatı geçtiğimiz hafta yüzde 50’den fazla düştü ve 8.900 dolar seviyelerinden 3.600 dolara kadar geriledi. Böylesi korkunç bir tabloda Mayıs ayındaki yarılanmanın Bitcoin fiyatı üzerinde ne gibi etkileri olacak? Uzmanlar ve analistler bu konuda ne düşünüyor? Sizin için tüm bu görüşleri bir araya getirdik.

Bu kez senaryolar farklı

2012 ve 2016’daki yarılanmalarda fiyatların yukarı yönde sert hareketler yaptığına, aynı zamanda kripto para biriminin hashrate’inde büyük dalgalanmalar yaşandığı görüldü. İlk yarılanma çoğunlukla Bitcoin’in kendini kanıtlamasını ve gerçekten kıt bir varlık olduğunu göstermesi için önemliydi ve ilk yarılanmanın etkileri sonraki aylarda güçlenerek arttı. İkinci yarılanmada da benzer şeyler yaşandı. Fakat üçüncü yarılanma önceki yarılanmalardan oldukça farklı koşullar altında gerçekleşecek ve her yönüyle farklı bir deneyim olacak. Yatırım şirketi Sino Global Capital CEO’su Matthew Graham, “Bitcoin’in üçüncü yarılanmasında yıkıcı bir fiyat düşüşü olacak. Hem ilişkisiz bir varlık hem de güvenli liman olarak Bitcoin tezlerine olan büyük zarardan bahsetmiyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Madencilik yapanlar büyük zarar edebilir

Üçüncü yarılanmanın en büyük etkisi şüphesiz madencilere olacak. Yarılanmanın ardından madencilerin blok başına aldıkları 12.5 BTC’lik ödül miktarı yüzde 50 oranında düşecek ve dolayısıyla madencilerin gelirleri de yüzde 50 oranında düşmüş olacak. Öte yandan Bitcoin fiyatındaki son çöküş yarılanmanın ardından madenciler için işlerin dört kat daha kötü olacağı anlamına geliyor. Velayetsiz kripto para borsası DeversiFi CFO’su Ross Middleton, “Bitcoin fiyatı, yalnızca en verimli madencilerin hala kârlı olduğu bir seviyeye geldi. Bitcoin fiyatı yarılanmanın ardından yükselmezse verimsiz madenciler için kapitülasyon riski söz konusu ve madencilerin cihazlarını satmaya başlaması nedeniyle önemli bir fiyat düşüşü daha olabilir.” diye konuştu.

Kripto analiz sitesi Quantum Economics’in kurucusu Mati Greenspan, madenci kapitülasyonunun hashrate’i düşüreceğini ancak bu düşüşün yeni madencilerin piyasaya girmesine izin vereceğini söyledi. Per Balani’ye göre ise panik yapmak için hiç bir neden yok. Ona göre fiyatın düşmesi birçok madencinin kapitüle olmasına neden olacak ancak sistemde hala bir miktar arz var ve bu da süreci sürdürülebilir kılıyor. Eşler arası kripto para borsası Paxful COO’su Artur Schaback, genel olarak durumun iyi olduğunu, “Hala hashrate’in düşmediğini ve madencilerin makinelerini kapatmadıklarını görüyoruz” sözleriyle ifade ederken ayrıca işin sonunun olumlu olduğu öngörüsünde bulundu: “Salgın bittikten sonra insanların güvenini göreceğiz ve kitlesel büyüme bekliyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2020, 19:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER