Benzin fiyatlarında meydana gelen artış

Bir son dakika haberi ile bu gece yarısından itibaren, benzin ve motorin fiyatlarına zam geldiği bilgisi öğrenilmiştir.

Benzin fiyatlarında meydana gelen artış

Bir son dakika haberi ile bu gece yarısından itibaren, benzin ve motorin fiyatlarına zam geldiği bilgisi öğrenilmiştir. Benzin ve motorin fiyatlarında meydana gelen artışın şu şekilde olduğu belirtilmiştir. Benzine tam olarak 20 kuruş, motorine ise 27 kuruş zam gelmiştir. Benzine ve motorine gelen zam miktarının ne zaman geleceği konusu ise açıklık kazanmıştır.

Benzin ve motorine gelecek olan artış fiyatlarının ise bu gece itibari ile geçerli olacağı bilinmektedir. Motorin ve benzin fiyatları her şehirde aynı değil ve şehirden şehire göre farklılık göstermektedir. Bu artışla beraber akaryakıt fiyatlarında meydana gelen değişikliğin ne olacağı konusu da rafineriler tarafından hesaplanmaktadır.

Benzin ve motorinde meydana gelen artış, litresinin fiyatını ne kadara çıkartacak?

Benzin ve motorinde meydana gelen fiyat artışının ardından, şehirlerimize göre ayrı ayrı benzin fiyatları şu şekildedir;

İstanbul’ da yaklaşık olarak litresi, 5,31 TL’ den satılan benzin, bu geceden itibaren litresi 5,51 TL’ ye yükseleceği konuşuluyor. Bu fiyat ise diğer şehirlerimizde farklılık gösteriyor. Ankara’da benzinin litresi 5,46 TL iken 5,66 TL’ye, İzmir’de ise bu fiyat 5,48 iken 5,68’e yükseleceği biliniyor.

Motorin fiyatlarında meydana gelen artış

Motorinde meydana gelen artış sonrasında şehirden şehre farklılık gösteren motorin fiyatlarındaki değişimin şu şekilde olduğu açıklandı;

İstanbul’ da 5 TL’ den satılan motorinin fiyatı 5,27 TL’ ye yükseleceği, Ankara’ da ise motorinin fiyatı, 5,09 TL’ den 5,36 TL’ ye yükseleceği, İzmir’ de ise bu fiyat 5,11 TL’ den 5,38 TL’ ye yükseleceği biliniyor.

Akaryakıt fiyatları nasıl hesaplanacak

Akaryakıt fiyatlarında görülen değişiklik ise, Türkiye’ de uzman rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Akaryakıt fiyatlarında meydana gelen değişiklik hesaplanırken dikkat edilen ise, piyasada bulunan işlenmiş ürün sayısı doğrultusunda meydana gelen fiyat ortalamaları ile dolar kurunda meydana gelen artışlar ve düşüşler de baz alınıyor ve yapılan araştırmalar baz alınarak, rafineriler tarafından derin bir hesaplama yapılıyor.

Rafineriler tarafından yapılan bu derin hesaplamanın ardından ise dağıtım firmaları tarafından uygulanan bazı fiyatlar belirleniyor ve bu fiyatlar baz alınarak, rekabet ve bazı serbest koşullar düşünülerek, çeşitli şirketler ve şehirlere göre değişiklik gösterebiliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2020, 00:13
YORUM EKLE