Ayı ve boğa piyasası hakkında bilmeniz gerekenler

Borsa piyasasındaki yeni yatırımcılar finans piyasaları ile ilk temaslarında ayı piyasası ve boğa piyasası terimleri ile karşılaşacaklardır.

Ayı ve boğa piyasası hakkında bilmeniz gerekenler

Borsa piyasasındaki yeni yatırımcılar finans piyasaları ile ilk temaslarında ayı piyasası ve boğa piyasası terimleri ile karşılaşacaklardır. Piyasanın yönünü belirlemek için ayı piyasası ve boğa piyasası terimleri kullanılır. Bu terimlerin bir diğer adı da ''bearish market'' ve ''bulish market'' tir. Genel anlamda ayı piyasası fiyatların kötüye gittiği daha da düşeceği anlamına gelen bir terimdir. Boğa piyasası ise bu ifadenin tam tersi fiyatların iyiye gittiği ve yükseleceği anlamına gelen bir yaklaşımdır.

Ayı Piyasası Ne Anlama Gelir?

Fiyatların kötü bir şekilde ilerlediği ve düşüş gösterdiği piyasa tipine ayı piyasası denir. Bu piyasa tipinde yatırımcılar satışa geçer ve fiyatların düşüş göstereceği düşüncesi oluşur. Ayı piyasasında talep azalmasına bağlı olarak fiyatlar düşmeye başlar. Kötüye giden piyasa hakim oldukça fiyatlar da düşmeye devam eder. Bununla birlikte piyasada satış oranlarında büyüme görülecektir. Fiyat grafiklerinde ise aşağıya doğru bir hareket gözlemlenecektir.

Boğa Piyasası Ne Anlama Gelir?

Fiyatların yükselişe geçtiği ve iyimser olduğu piyasa tipine boğa piyasası denir. Bu piyasa tipinde yatırımcılar alıma geçerler ve beklentiler iyi olur. Boğaların hakim olduğu piyasalarda fiyatlar yükselmeye başlar. Piyasada boğa tipi hakimse ve uzun vadede yatırım yapmayı düşünüyorsanız elinizde bulunan hisse senetleri ile iyi bir kazanç sağlayabilirsiniz.

Bu tip piyasada genellikle alım yapılır fiyat grafiklerinde yukarıya doğru hareket gözlemlenir. Hisse senedi ve dolar piyasası boğa tipi piyasaya girdiği zaman ABD haberlerinde gururla duyurulur.

Ayı ve Boğa Piyasalarının Arz-Talep İlişkisi Hakkında

Fiyatlar arz-talep dengesi doğrultusunda belirlenir. Talep azaldığında fiyatlar düşerken, talep arttığında ise fiyatlar yükselir. Arz-talep ilişkisini belirleyen birçok veri bulunduğu için piyasaları çok iyi takip etmek gerekir.

Her piyasa kimi zaman ayı eğilimi, kimi zaman da boğa eğilimi gösterecektir. İki eğilim birlikte olamaz. Bunun yanında balık eğilimi de denilen yatay bir şekilde seyreden dönemler de oluşur. Balık eğilimi piyasa tipinde fiyatlarda büyük bir hareketlenme meydana gelmez ve sabit hareket gözlemlenir. Bununla birlikte analistlerin ortak görüşüne göre piyasalar kendini tekrar eden bir yapıdadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER